אסתר לבנון: "שוק ההון שלנו בורח מהידיים"

מנכ"לית הבורסה לניירות ערך, בכנס שעסק בהשקעות זרות: "המשקיעים המוסדיים, נשמת אפו של שוק ההון, משקיעים בחו"ל 60% מהמרכיב המנייתי ו-80% מהמרכיב השולי"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים47
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"שוק ההון שלנו בורח מהידיים. אנחנו נמצאים במצב של להיות או לחדול" כך טוענת אסתר לבנון מנכ"לית הבורסה לניירות ערך, בכנס שעסק בהשקעות זרים בת"א והשקעות ישראלים בחו"ל.

"אני יכולה לספר על הפעילות שלנו להבאת משקיעים זרים, כמו כנס למשיכת משקיעים שאנחנו עושים בחודש הבא בלונדון, או פעילויות שיווקיות רבות נוספות, אך אין הרבה היגיון לדבר על זה כששוק ההון שלנו בורח מהידיים. אנו נמצאים במצב של להיות או לחדול", אמרה.

אסתר לבנון, מנכ"לית הבורסהצילום: תומר אפלבאום

את לבנון מדאיג כי המשקיעים המוסדיים "נשמת אפו של שוק ההון", משקיעים 60% מהמרכיב המנייתי בחו"ל, ו-80% מהמרכיב השולי בחו"ל. "חשוב שנראה את תמונת המצב, ונבין היכן המשקיעים המוסדיים משקיעים את כספם. איך מביאים את המשקיעים הישראלים להשקיע בארץ? הם באים אחרי שיש עומק בשוק הישראלי, כאשר יש שוק ויש נזילות". לבנון יודעת מן הסתם כי העומק והנזילות לא קיימים כרגע. בכירים בשוק הישראלי מדגישים לעיתים קרובות את הטענה כי המשקיעים הזרים מדירים רגליהם מהשוק בגלל המחסור בנזילות.

לבנון מודעת לבעיית הריכוזיות בישראל "אני מבינה שלא 100% מכספי המוסדיים צריכים ללכת למניות בארץ, אך לא ייתכן מצב שזה יהיה רק 20%! והמצב הזה רק הולך ומחמיר. החברות לא יעלמה, אך הן לא יוכלו לגדול ולהתפתח, לא תהיה תעסוקה וההכנסות יקטנו".

לכתבות נוספות באתר TheMarker:

האם נפילת בזן נובעת ממכירה צפויה של חלק מאחזקתה של פטרוכימיים?

התחרות בסלולר גובה מחיר גם מבזק: ההכנסות ירדו ב-12%

בו בעת, יש ביקורת על התנהלות המפקח על שוק ההון, שנתן הוראה למוסדיים להתחיל לפזר סיכונים בחו"ל. "ברור שיש סיבות הגיוניות להוצאת הכסף של המוסדיים - כמו פיזור התיק - אך אגף שוק ההון באוצר דואג לעשות אפליה, כך שלמוסדיים כדאי להשקיע בחו"ל. הם מקבלים עדיפות ברורה להשקעה בחו"ל על פני השקעה בארץ. לדוגמה, כדי להשקיע בתיקים בארץ, נדרשים המוסדיים לעשות אנליזה, בעוד בהשקעות בחו"ל הם לא נדרשים לכך, ואם הם כבר עושים זאת, הם מורשים להשית את העלויות על העמיתים".

פעילים בשוק הישראלי האשימו את לבנון בכך שלא טיפלה במועד במחזורי הבורסה הדלילים. נראה כי גם לבנון מודאגת מהמצב: "זה נכון שהמחזורים בבורסה יורדים, וזהו כדור שלג שאם לא נעצור אותו יביא למצב שאין שוק הון. ואז, אולי גם לא יהיה מקום לאגף שוק ההון. אז מדוע זה בכלל חשוב לכולנו? מה קורה כשאין שוק הון? בעצם אין נזילות, כי המשקיעים המוסדיים לא נמצאים. חברה שרוצה לגייס כספים לא יכולה לעשות זאת. מאיפה תגיע הצמיחה שכולם מדברים עליה?! מישהו צריך לדאוג לה. אבל הם דואגים רק לצמיחה בחו"ל ולא לצמיחה בארץ. אנחנו מפתחים את הכלכלה העולמית, אבל מי יפתח את הכלכלה שלנו?"

הביקורת של לבנון כלפי הרגולטור מעידה על חומרת המצב "יש רגולטורים, ויש לאגף שוק ההון תפקידים חשובים. הרגולטורים הם השומרים שלנו. אבל אני שואלת - מי ישמור על השומרים? ומכאן אני קוראת ליו"ר ועדת הכספים: עליכם מוטל התפקיד לשמור על השומרים. אני חוששת שכשנתעשת ונרצה להחזיר את ההשקעות לארץ, כבר לא יהיה לנו שוק להחזירן אליו".

מיטב הכתבות של TheMarker מתעדכנות גם בפייסבוק שלנו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker