האם נפילת בזן נובעת ממכירה צפויה של חלק מאחזקתה של פטרוכימיים?

נפילה של 12% שרשמה מניית בזן בשלושת הימים האחרונים עשויה לנבוע גם מההערכה כי מידרוג תוריד את דירוג האשראי של החברה הבת כרמל אולפינים, ותיתן למחזיקי האג”ח עילה להעמיד חוב של 261 מיליון דולר לפירעון מיידי

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק

מניית בתי זיקוק והאג”ח שלה, וכן המניות והאג”ח של חברת פטרוכימיים המשיכו לגלות חולשה זה יום המסחר השני ברציפות. מניית בזן נפלה ב–6.3% במחזור של 23 מיליון שקל שגדול פי 3.8 מהמחזור היומי הממוצע במניה, והשלימה ירידה של 12% בשלושת הימים האחרונים.

איגרות החוב של בזן מסדרה א’ ירדו ב-3.9% אתמול, והשלימו ירידה של 5.5% בשלושת הימים האחרונים, כאשר התשואה עליהן עלתה ל-6.5%. מניית פטרוכימיים שמחזיקה ב–30.7% ממניות בזן ירדה ב–5% אתמול, ובחמשת ימי המסחר האחרונים ירדה בשיעור מצטבר של 15%.

דיוויד פדרמןצילום: ניר קידר

החולשה במניות ובאיגרות החוב של הקבוצה עוררה גל שמועות בשוק ההון. אחת מהן נוגעת להורדת דירוג צפויה לאג”ח של החברה הבת כרמל אולפינים ‏(כאו”ל‏) שבבעלותה המלאה של בזן. יתרת האג”ח היא 261 מיליון דולר. איגרות החוב מדורגות ב–A3 עם אופק דירוג שלילי על ידי מידרוג. דירוג האג”ח הועבר בינואר 2013 לבחינה, ואם יורד הרי שלבעלי האג”ח תהיה זכות לדרוש את הפירעון המיידי של האיגרות.

כאו”ל לא עמדה באחת מאמות המידה הפיננסיות שלהן התחייבה בהסכמי ההלוואה מהבנקים. הבנקים היתנו ויתור על אמת המידה הפיננסית אם כאו”ל תציג ערבות מבזן עד 31 במאי 2013.

שמועה נוספת שמסבירה את חולשת ניירות הערך של הקבוצה נוגעת להערכה שפטרוכימיים שבשליטת דיוויד פדרמן, אלכס פסל ויעקב גוטשטיין תמכור חבילת מניות של בתי זיקוק כדי לעמוד בפירעון חובות של 642 מיליון שקל ב–2013–2014. זאת, כשבקופתה 245 מיליון שקל נכון לסוף 2012. פטרוכימים מכרה לחברת הביטוח הפניקס בסוף אפריל 2013 את אחזקתה העקיפה בחברת אבגול ‏(6.7%‏) תמורת 43 מיליון שקל.

הערכה זו עשויה להתברר כמדויקת אף כי סביר יותר להניח שפטרוכימיים תעדיף למכור חלק מהחזקתה לקרן השקעות פרטית, או למשקיע מוסדי כמו חברת ביטוח, מאשר לטפטף אותן בבורסה - מהלך שעשוי להשפיע לרעה על המחיר שתקבל.

מעבר לכך, היות שמניית פטרוכימיים היא למעשה אופציה על התאוששותה של חברת בתי זיקוק והצלחת השקעותיה במתקן לייצור דלק נקי ‏(מידן‏) ובחיבור שלה לגז הטבעי - הגיוני יותר לדחות את המימוש עד שבזן תציג תוצאות כספיות משופרות הודות להשקעות מצטברות של מיליארד דולר בשלוש השנים האחרונות.

הסברים אחרים לחולשה במניות בזן ובאיגרות החוב שלה קשורים להצבעה הצפויה על הסדר בין בתי הזיקוק והמשקיעים המוסדיים, שמחזיקים במניותיה ובאגרות החוב שלה. הוא יאפשר לבזן לתת ערבות של עד 120 מיליון דולר לכרמל אולפינים, ולמנוע את העמדת האג”ח של החברה הבת לפירעון מיידי.

לפי הערכות בשוק, אחד הגופים מוכר אחזקות במניות כדי לאפשר לו להצביע באסיפת בעלי האג”ח. גורם אחר שעשוי להסביר את החולשה הוא ירידה במרווחי הזיקוק אורל שמתאר את מרווח הזיקוק של נפט גולמי מסוג אורל. אלה אמנם נמצאים ברמה נמוכה משמעותית מרמתם בפברואר 2013 ‏(2 לעומת 6 דולרים לחבית בהתאמה‏) אולם ביצועיה של בזן מתנתקים ממרווח הזיקוק של אורל, בשל הקמת המידן והגמישות המוגברת של בית הזיקוק לייצר תזקיקים בעלי ערך מוסף גבוה יותר מאשר נפט גולמי באיכות נתונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker