פסגות בשלבים סופיים לרכישת חברת הביטוח שירביט

יחד עם הפלטפורמה של שירביט מקווים בפסגות כי יהוו תחרות אמיתית לחברות הביטוח בתחום ביטוחי החיים

אסא ששון
אסא ששון

המצב המאתגר בשווקי ההון מביא את בתי ההשקעות לחפש אלטרנטיבות עיסקיות כך שיתממשקו עם הפעילות השותפת שלהם. האפיק בו חלקם מחפשים את עתידם הוא תחום הביטוח.

כך לפני כשבוע התברר, כי רונן טוב, לשעבר מנכ"ל פסגות ובעברו משנה למנכ"ל מגדל, פועל על מנת להקים פעילות ביטוח עם בית ההשקעות מיטב דש. גם בית ההשקעות אלטשולר שחם פנה לאגף שוק ההון באוצר על מנת לקבל אישור מבטח (האישור ההכרחי על מנת להקים פעילות ביטוח), והסביר כי הוא בוחן את ההיתכנות העיסקית של מיזם שכזה.

חגי בדשצילום: ליאת מנדל

עכשיו מתברר כי פסגות, לאחר ניסיונות רבים לשים יד על חברת ביטוח, עתיד לרכוש את חברות ביטוח שירביט. לפסגות יש מעל ל 1.3 מיליון עמיתים וכ-25 אלף לקוחות עיסקיים ויחד עם הפלטפורמה של שירביט הם מקווים כי הם יהוו תחרות אמיתית לחברות הביטוח בתחום ביטוחי החיים.

העסקה מוערכת בכ-10 מיליון שקל, אולם הסכום הגדול יהיה בדמות ריתוק של הון עצמי המוערך בכעשרות מיליוני שקלים וישתנה בהתאם לפעילות הביטוחית אותה ישאפו בפסגות לפתח.

שירביט מתמחה בביטוחי חיים, אובדן כושר עבודה וביטוחי ריסק. השאיפה של פסגות היא ליצור מוצרים פנסיונים יחד עם מוצרי ביטוח, כמו למשל קופת גמל עם אובדן כושר עבודה. משרד האוצר התקין בשנים האחרונות תקנות שבמובן מסוים הפכו את הגמל למוצר נכה. אם בעבר היה ניתן למשוך את הכסף מקופת הגמל אחרי 15 שנות חיסכון, הרי שכיום ניתן לעשות זאת רק מעבר לגיל 60.

בנוסף, החוסך יקבל את הכסף כקצבה, כלומר מדי חודש, ולא באופן חד-פעמי כפי שהיה נהוג בעבר. עם זאת, השקעה בקופת גמל מאפשרת, כמו שאר ההפרשות הפנסיוניות וקרן ההשתלמות, הנחה בתשלום מס על ההכנסה. כל השינויים האלה ייבשו את הגמל מהפקדות חדשות. מוצר שכזה עשוי להפיח חיים בתחום הגמל - אחד התחומים הגדולים בפסגות (כ-50 מיליארד שקל).

פסגות הוא בית ההשקעות הגדול בישראל המנהל כ-170 מיליארד שקל ובכוונת מנהליו גם להיכנס לתחום ביטוחי החיים ולהתמודד מול מגדל וכלל ביטוח. למנכ"ל פסגות חגי בדש זוהי הרכישה האסטרטגית השנייה. הרכישה הראשונה שלו הייתה רכישת תעודת הסל של מיטב תמורת כ-150 מיליון שקל. הרכישה מיצבה את פסגות כחברת תעודות הסל השלישית בגודלה בישראל.

שירביט חברה לביטוח בע"מ, המנוהלת על ידי יגאל רבנוף, החלה לפעול כמבטחת בשנת 2000 ופועלת בענפי הביטוח הכללי (ביטוח אלמנטארי) בענפי רכב רכוש, רכב חובה, בביטוח דירות, בתי עסק, ביטוחי חבויות, תאונות אישיות, ביטוחי בריאות, ביטוח נוסעים לחו"ל וענפים נוספים אחרים.

את שנת 2012 סיימה שירביט עם רווח כולל של 6.3 מיליון שקל בדומה לרווח הכולל בשנת 2011. סך הפרמיות מביטוח רכב רכוש וענפים אחרים הסתכם בשנת 2012 כ-462 מיליון שקל, סכום זניח לחברות הביטוח הגדולות בשוק. לחברה אין מדיניות חלוקת דיבידנד ושירביט לא חילקה דיבידנד, כמו כן, שכר חמשת הבכירים הסתכם ב 3.2 מיליון שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker