לפיד מצחיק את IBI: "הגירעון השנה - 5% ו-4% בשנה הבאה"

על פי התחזית שהציג לפיד, הגירעון ב-2013 יעמוד על 4.65% ועל 3% ב-2014 רפי גוזלן: "התוכנית הכלכלית של לפיד צפויה להוביל להאטה ניכרת בפעילות המשק בשנה הקרובה; הריבית צפויה לרדת ב-0.25%"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

למרות התוכנית הכלכלית, הגירעון ב-2013 צפוי להגיע ל-5% וקרוב יותר ל-4% ב-2014, כך צופה רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות איי.בי.איי. בסקירה שפירסם היום טוען גוזלן, שלמרות הקיצוץ בהוצאות ותוכנית המיסוי החדשה, ההוצאה הממשלתית צפויה להסתכם השנה ב-305 מיליארד שקל, מה שיעמיד את הגירעון על כ-5% מהתוצר ולא על 4.65% כפי שהכריז שר האוצר יאיר לפיד.

רפי גוזלןצילום: אייל טואג

גם ביחס ל-2014 צופה גוזלן כי הגירעון יהיה עמוק יותר מהכרזתו של לפיד. לדבריו, ההאטה הצפויה בביקושים בשל תוכנית התקציב שניסח האוצר צפויה להוביל לעלייה מתונה בהכנסות ממסים (10 מיליארד לכל היותר, לעומת הנחה של כ-14 מיליארד שקל בתוכנית האוצר), כך שגוזלן מעריך שהגירעון ב-2014 יהיה גבוה יותר מיעד של 3%, אלא יהיה קרוב יותר ל-4% מהתוצר.

ביחס לתוכנית הכלכלית עליה חתום השר לפיד, גוזלן מציין כי היא צפויה להוביל להאטה ניכרת בפעילות המשק בשנה הקרובה. "ההשלכות של מבנה התקציב הנוכחי תהיינה האטה בפעילות המשק שתורגש כבר במהלך המחצית השנייה של 2013 ותימשך אל תוך 2014", הוא כותב. לדבריו, במהלך השנה האחרונה נחלש המומנטום במשק, בפרט בסקטור העסקי, כאשר במהלך השנה הקרובה צפויה בו הרעה.

תוכנית התקציב של האוצר כוללת בין השאר שורה של העלאות מסים שונות, ובהן העלאת מע"מ ב-1% ל-18% כבר בתחילת יוני; העלאת מס הכנסה (ב-1.5% על כל מדרגות המס), העלאת מס חברות ב1% ל-26%, והעלאת מס על הסיגריות ואלכוהול. לדברי גוזלן, תמהיל העלאות המסים עדיין מייצר עיוות בין משקל המיסוי העקיף לישיר - מה שמחליש את הצריכה הפרטית.

בצד הקיצוצים, התוכנית של האוצר כוללת הקפאת תוספות שכר בסקטור הציבורי, קיצוץ משמעותי בקצבאות הילדים והתניית קצבאות במיצוי כושר ההשתכרות (יציאה לעבודה). "הנעלם הגדול הוא היקף הקיצוץ בתקציב הביטחון, כאשר ניסיון העבר מעלה כי גם אם יאושר ברובו, עשוי לעבור שינויים בהמשך (בכיוון עלייה) שיחייבו קיצוץ במשרדים אחרים", הוא מדגיש.

על רקע ההאטה הצפויה בפעילות המשק, גוזלן מעריך כי בנק ישראל צפוי להוריד את הריבית במשק. "הצפי להאטה משמעותית בביקושים, שכבר כיום אינם חזקים במיוחד, בהשפעת התוכנית הכלכלית, צפויה להוביל להתמתנות נוספת בסביבת האינפלציה ולתמוך בהמשך הפחתת הריבית", הוא כותב. גוזלן מציין כי תמיכה נוספת להפחתות הריבית מגיעה מהמשך התחזקות השקל והפחתות הריבית בעולם - ביניהן ההפחתות בגוש היורו, אוסטרליה, דרום קוריאה, פולין והודו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker