חצי מיליון איש החלו לחפש את כספי הפנסיה האבודים

האתר שהשיק האוצר ביום שלישי זכה להצלחה, ורוב הפונים שאיתרו בו חשבונות חיסכון 
כבר פנו לחברות הביטוח או בתי ההשקעות ■ ש’ איתר 5,000 שקל מתקופת עבודתו 
כסטודנט, וא’ המזכירה גילתה קופה נשכחת של אחד מהוריה בסך של כ-200 אלף שקל

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים24
אסא ששון

ביום שלישי שעבר השיק אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר אתר אינטרנט ייעודי לאיתור כספים שנשכחו בחסכונות פנסיוניים. יותר 
מ-10 מיליארד שקל, כך לפי הערכות האגף, ממתינים לבעליהם. האתר זמין לציבור הרחב, ללא עלות, עד סוף השנה.

הרצון למצוא אוצר אבוד, יחד עם קמפיין פירסומי שהוביל משרד האוצר, עשו את שלהם. מאז השקתו נכנסו לאתר יותר מחצי מיליון איש, ורובם פנו לחברות הביטוח ובתי ההשקעות המנהלים את הכספים הפנסיוניים.

חברות הביטוח ובתי ההשקעות נערכו מבעוד מעוד לגידול המשמעותי בפניות, ותיגברו את כוח האדם במוקדי הטלפונים ובמחלקות השירות. החברות דיווחו כי מספר הפניות בימים אלו היה כפול מהרגיל.

עודד שריגצילום: מיכל פתאל

כמה מהחברות אף ניצלו את מבול הטלפונים כדי לאמת את פרטי המתקשרים ולהציע להם עוד כמה מוצרים ביטוחיים. מציאת הכספים האבודים על ידי החוסכים מאפשרת לחברות הביטוח לשוב ולגבות את מלוא דמי הניהול שגבו קודם לכן, שכן תקנות האוצר מחייבות אותן לגבות דמי ניהול בגובה של 0.3% על אותם כספים אבודים. חברות הביטוח אף שיגרו מסרי ברכה למשרד האוצר על השקת האתר והצלחתו.

ש’, שמצא קופת גמל ישנה עוד מתקופת עבודתו כסטודנט ‏(הוא שכח מקיומה‏), סיפר כי התקשר לחברת הביטוח שבה נוהל הכסף ואמר: “המענה היה מהיר, אך בגלל העומס המליצו לי לשלוח את הפנייה במייל. החלטתי בכל זאת להמתין על הקו. לאחר כמה דקות ענו לי, והתברר כי בקופה יש כ-5,000 שקל”. גם א’, מזכירה במשרד ממשלתי, גילתה קופה נשכחת של אחד מהוריה על סך של כ-200 אלף שקל.

במסיבת העיתונאים שקיים המפקח על הביטוח והחיסכון, פרופ’ עודד שריג, הוא אמר כי “בעידן שבו במקום קריירה אחת רוב האנשים שעובדים במגזר הפרטי מחליפים מקום עבודה פעם בשנתיים, הרבה פעמים כספי הפנסיה שהצטברו במקומות השונים הולכים לאיבוד.

“גם כספי ירושה הנמצאים בקופות גמל לא מגיעים לפעמים למקומם. המיזוגים והרכישות של קופות גמל לא עזרו לחוסכים לעקוב אחר כספי הפנסיה שלהם, וכך גם רישום לקוי אצל קרנות הפנסיה עצמן”. שריג הוסיף כי “האומדן שלנו הוא ש-95% מהחשבונות כבר עודכנו”.

האתר נותן אינדיקציה להימצאות כספים נשכחים בחיסכון פנסיוני, הכוללים כספים בקרנות השתלמות, פוליסות ביטוח חיים, קופות גמל, קרנות פנסיה וכן ביטוחים המכילים את ביטוח הריסק. בנוסף ניתן לבדוק אם קיימים חסכונות של קרוב שנפטר. באוצר הגבילו את חיי האתר עד סוף השנה. מי שאמורה לתת את המענה לאחר מכן היא המסלקה הפנסיונית, האמורה להתחיל לעבוד בתוך חודשיים.

רג’ואן גרייב, סגן הממונה על אגף שוק ההון והביטוח, החל לעבוד על פרויקט מציאת החסכונות האבודים עוד ב-2009: “הפרויקט של איתור הכספים נשען על שלוש רגליים: הראשונה היא טיפול מונע כדי שבעוד כמה שנים לא יהיו שוב כספים אבודים, וזה כולל את שמירת הקשר בין הגוף המוסדי לחוסך, כלומר שיישמר הקשר הרציף; הרגל השנייה היא הדרישה מהגופים המוסדיים לבצע פעולות אקטיביות לאיתור מחזיקי הכספים, כולל התממשקות למרשם האוכלוסין כדי לאתר שינויי כתובות וכדומה. לזה התווסף מקל בצורת דמי ניהול נמוכים של 0.3% לכל חשבון שכזה, כך שלגוף המוסדי כדאי לזהות את הבעלים של הכסף; והרגל השלישית היא האתר שהושק בשבוע שעבר. למעשה, זהו כלי שמאפשר למשקיע לעקוב אחרי כספו”.

האגף מציין כי “לבירור ודאי של הזכויות יש ליצור קשר עם הגוף המוסדי, שיספק מידע מפורט על יתרות וזכויות בחשבון או בפוליסה. בתוצאות החיפוש באתר יופיעו פרטי ההתקשרות של כל גוף מוסדי שבו נמצאו כספים”.

גרייב הסביר כי לא נתקלו באתר בתקלות מיוחדות, וכי תפעולו עובר בצורה חלקה. “הוספנו אפילו סרטון הדרכה קצר להסבר נוסף על הנתונים הנדרשים להכנסה, וזאת לאחר שמשרד הפנים פנה אלינו וציין כי היו פניות רבות כדי לקבל מידע על תאריך הנפקת תעודת הזהות ‏(פרט הנדרש לזיהוי באתר - א”ש‏)”.

בימים אלו מסיים משרד האוצר את העברת התקנות של דמי הניהול המינימליים ‏(שבעה שקלים בחודש‏) ופטור ממס לאותם חסכונות בגובה של עד 5,000 שקל. “יש כספים שהם נזילים בקופות ישנות, ולכן ניתן למשוך את חלקם בלי מס. סכומים קטנים של עד 5,000 שקל גם כן ניתן יהיה למשוך ללא מס, וזאת במטרה לנקות את המערכת מחשבונות קטנים”, הסביר גרייב, והוסיף: “אין פה כוונה לתת יתרון מיסוי לכספים שנמצאו”. באוצר עדיין לא יודעים להעריך את גודלם של סכומי הכסף שאותרו.

קיומו של האתר מושך את השטיח מתחת לרגלי חברות איתור הכספים שקמו בשנתיים האחרונות, שכן עתה יכול כל אחד להיכנס לאתר ולמצוא לבד את הכספים המגיעים לו, כולל דרכי ההתקשרות עם הגוף המוסדי המנהל את הכסף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker