הגירעון במשק מתחיל לפגוע בחברות: הופחת דירוגה של נתיבי גז לישראל

חברת הדירוג מעלות הודיעה היום כי היא מפחיתה את דירוגה של חברת נתיבי הגז הטבעי לישראל ברמה אחת ל-AA מינוס ■ "הורדת הדירוג משקפת את העלייה בסיכון כתוצאה מהעלייה בסיכון דירוג האשראי הריבוני במטבע המקומי", נכתב

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
ערן אזרן

הגרעון בתקציב מתחיל לפגוע בעלות הגיוס של החברות במשק: חברת הדירוג מעלות הודיעה היום (ה') כי היא מפחיתה את דירוגה של חברת נתיבי הגז הטבעי לישראל ברמה אחת ל-AA מינוס. במעלות נימקו את ההחלטה בהורדת הדירוג המקומי שספגה ישראל בשבוע שעבר על רקע הגירעון התקציבי. תחזית הדירוג נותרה "יציבה".

"בהתאם למתודולוגיה שלנו לחברות בעלות זיקה ממשלתית, אנו מורידים את דירוג האשראי של נתיבי הגז הטבעי לישראל", הסבירו במעלות את החלטתם. "הורדת הדירוג משקפת את העלייה בסיכון כתוצאה מהעלייה בסיכון דירוג האשראי הריבוני במטבע המקומי. תחזית הדירוג היציבה משקפת את הערכתנו לגבי יציבות פרופיל האשראי העצמאי של החברה. כמו כן, היא משקפת את הסבירות הגבוהה מאוד לתמיכה ממשלתית".

חברת נתיבי הגז הטבעי לישראל, שהינה חברה ממשלתית בבעלות מלאה של מדינת ישראל, נוסדה בשנת 2003 במטרה להקים ולהפעיל מערכת הולכת גז טבעי במשק. החברה הקימה מערכת הולכה ארצית של גז טבעי באורך כולל של כ-400 ק"מ, שאותה היא גם מתפעלת. המערכת מספקת כ-4.8 מיליארד מטר מעוקבים של גז מידי שנה וכ-13 מיליון מטר מעוקבים מידי יממה.

שמואל תורג'מן, מנכ"ל נתג"ז
שמואל תורג'מן, מנכ"ל נתג"זצילום: דודו בכר

בסוף 2009 השלימה החברה גיוס אג"ח ראשוני של 213 מיליון שקל, כאשר להנפקה נרשמו ביקושי של כ-1.2 מיליארד שקל. במהלך דצמבר 2010 ביצעה החברה מהלך גיוס נוסף של 300 מיליון ש"ח, כאשר גם להנפקה זו נרשמו ביקושים גבוהים. הגיוסים, שבוצעו אל מול הגופים המוסדיים, נועדו לסייע לחברה לפתח את מערכת הולכת הגז.

החברה מנוהלת על ידי שמואל תורג'מן. בין חברי הדירקטוריון נמנים רון חיימובסקי (יו"ר) לשעבר הציר הכלכלי של ישראל בצפון אמריקה; וליאורה הירשהורן - סגנית לממונה על שוק ההון במשרד האוצר - המכהנת כדירקטורית מטעם המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker