"ג'רמי בלנק ישראלי - למה מפחדים ממנו?"

מקורב למגעים להסדר החוב באלביט הדמיה טוען שהיחס העוין לקרנות יורק ו-DK אינו מוצדק ושההסדר שהן מציעות באלביט הוא הדבר הנכון לעשות: "בלנק הוא מומחה בהבראת חברות, ומבין שהדרך להבריא את אלביט עוברת דרך הקטנה דרסטית במינוף שלה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

מאז פברואר מצויה חברת אלביט הדמיה של מוטי זיסר במצב של חדלות פירעון. החברה, החייבת לבעלי אג"ח 2.2 מיליארד שקל ועוד כ-300 מיליון שקל לבנקים, אינה פורעת חובות. מנהליה מנסים לגבש הסדר חוב כלשהו, שיאפשר לה להמשיך לתפקד כדי להשביח את נכסיה בעולם.

מול הנהלת אלביט פועלים כמה גורמים. שלוש נציגויות אג"ח ושתי קרנות שפועלות במתואם - יורק ו-DK פרטנרס. הקרנות מחזיקות בעמדת הכרעה בגלל חלקן הגדול בחוב של אלביט הדמיה. ברקע בוחש גם בנק הפועלים, שמבקש להדיח את בעל השליטה באלביט, מוטי זיסר. רעשי הרקע מגיעים גם מזיסר, שעדיין מנהל את החברה.

ריבוי הגורמים שבוחשים בקלחת של אלביט הדמיה גורמים לעיכוב בגיבוש ההסדר ולבזבוז ממון רב. ל-TheMarker נודע כי עד כה הוציאה אלביט יותר ממיליון שקל כתשלום לגורמים הפועלים מטעם הנציגויות. עקב כך החליטה קרן יורק לפנות לנאמנים בבקשה כי יכנסו אסיפת מחזיקים שתמנה נציגות אחת שתפעל למען כלל המחזיקים.

ג'רמי בלנקצילום: בלומברג

"קרנות יורק ו-DK פרטנרס מנסות להוביל מהלך שונה, שהוא חדש עבור שוק ההון הישראלי", אמר אתמול אדם המצוי במגעים להסדר. "הן מנסות להפוך חברות אחזקה ממונפות כמו אלביט הדמיה ואי.די.בי אחזקות לחברות בריאות. זו פילוסופיה חדשה וזרה למשקיעים ישראלים. ג'רמי בלנק ‏(נציג יורק בישראל, ש"א‏) הוא מומחה בהבראת חברות במצוקה. הוא יעשה זאת דרך תיקון המאזן שלה והקטנה דרסטית של המינוף. הוא חושב שיהיה נכון לוותר על מרבית חוב האג"ח בסך 2.2 מיליארד שקל כדי לקבל את השליטה בחברה ו-85% ממניותיה. כך יוכלו בעלי האג"ח לקחת אחריות על נכסי החברה", הוסיף המקורב.

לדברי המקורב, "הנציגות של סדרות ג'-ז' הציעה להשאיר את החברה עם חובות של 1.5 מיליארד שקל. זו הצעה גרועה, כי החברה לא תוכל לשלם חובות ולאחר כמה חודשים תיאלץ לבצע הסדר נוסף. כך אין לה סיכוי להשביח את נכסיה. ליורק ול-DK היה רעיון טוב יותר. הם הציעו להותיר בחברה רק חוב של 300 מיליון שקל, כדי שהיא תוכל להשביח את הנכסים בנחת. זה הסדר שטוב לכולם. לא רק ליורק ול-DK. הסדר כזה יותיר את יורק עם אחזקה של 17% במניות. לשאר המוסדיים יהיו יחד יותר מ-50%. גופים מוסדיים רבים ייוותרו עם אחזקה של יותר מ-5% ממניות החברה לכל אחד.

"בלנק אינו הולך לבצע עסקות בעלי עניין, כמו אנשי עסקים ישראלים אחרים. איני מבין למה כל כך חוששים ממנו. כל הזמן מתייחסים אליו כאילו הוא מייצג קרן זרה, אבל הוא בכלל ישראלי עכשיו. ישראלי שמנהל 15 מיליארד דולר עבור אחרים. ליורק ול-DK אין עניין לקחת את השליטה כדי לחנך את זיסר. הם רק רוצים להבריא את החברה לטובת כל בעלי החוב שלה".

בהתייחסו לנציגויות ציין המקורב: "נציגויות האג"ח הנוכחיות סתם מבזבזות כסף. הנציגות המובילה מבין כולן ‏(של אדוארד קלר, ש"א‏) לא השיגה עד כה דבר. הם מתעסקים רק במה שכותבים עליהם בעיתון. הם אינם חושבים על טובת המחזיקים. לאנשי הנציגות אין ערוץ ישיר מול החברה, והם לא מדברים עם בנק הפועלים, הנושה הגדול. הם עסוקים בעיקר בהתנגחות ביורק וב-DK. בישראל יש תעשייה שלמה של הסדרי חוב, שבה פועלים נאמנים, מומחים, מעריכי שווי ונציגים שגובים כסף על שעת עבודה. כל אחד מאלו דואג רק שלא יאבד את תפקידו".

המקורב מעריך כי אלביט תגיש לבית המשפט תוכנית הבראה שתכלול הסדר חוב. במסגרת זו ימנו בעלי החוב דירקטוריון חדש ומנהלים חדשים".

תגובות