בקשה לתביעה נגזרת ב-64 מ' ש' נגד אי.די.בי פיתוח והדירקטוריון

התובע טוען כי הדירקטורים אישרו חלוקת דיווידנד אסורה שלא לטובת החברה ונושיה ונועדה לטובת הבעלים - אי.די.בי אחזקות - אשר במועד החלוקה נתונה במצוקה תזרימית

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בקשה לאישור תביעה נגזרת נגד אי.די.בי פיתוח על סך 64 מיליון שקל בגין חלוקת דיווידנדים אסורה הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

התובע רונן להב, המחזיק באיגרות החוב של החברה ומיוצג על ידי עוה"ד עמית מנור וגיל להב, מבקש מבית המשפט לקבוע כי הנתבעים - החברה וחברי הדירקטוריון: נוחי דנקנר, רפי ביסקר, אברהם בן יוסף, זהבה דנקנר, צבי לבנת, שי לבנת, עמוס מלכא, דורי מנור, יצחק מנור, פרופסור יורם מרגליות, אבי פישר, יעקב שימל, אליהו כהן אירית איזקסון ואי.די.בי אחזקות - הפרו את החובות המוטלות עליהם על פי חוק כלפי החברה ובשל כך יש לחייב אותם בשיעור הנזק על סך 64 מיליון שקל, שנגרם לחברה כתוצאה ממעשיהם.

לטענת התובע "חברי הדירקטוריון פעלו בניגוד לדין ושלא לטובת החברה תוך שהם מעדיפים את טובת הבעלים אי.די.בי אחזקות אשר נהנתה מפירות החלוקה האסורה על פני טובת החברה ונושיה".

נוחי דנקנר בבית המשפט בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

בכתב הבקשה מסבירים מנור ולהב לבית המשפט כי החברה החליטה על חלוקת דיווידנד תוך שלא התקיים מבחן הרווח וללא אישור בית המשפט ולכן מדובר בחלוקה אסורה.

התובע מציין כי ב-7 באוגוסט 2011 ובמהלך השבוע שלאחר מכן צנחו ניירות הערך של אי.די.בי פיתוח וחברות הקונצרן. זאת עקב הורדת דירוג האשראי של ארה"ב על ידי סוכנות הדירוג העולמית S&P וההודעה שפירסמה החברה, על פי דרישה של הרשות לניירות ערך, לפיה לבנקים הזרים שמימנו את ההלוואה ששימשה לרכישת מניות קרדיט סוויס זכות פירעון מיידי במידה ומחיר המניה ירד ל-22 פרנק שוויצי.

התובע מדגיש כי במסגרת הדו"חות הכספים הודיעה כור כי היא צפויה להכיר בהפסד בסך 1.8 מילאירד שקל כתוצאה מירידת ערך ההשקעה שלה בקרדיט סוויס.

האירועים המתוארים לדעת התובע, השפיעו על איגרות החוב של החברה אשר עד מועד ההחלטה לחלוקה הדיווידנד  נסחרו בתשואות של למעלה מ-10% - המעידות על חשש המשקיעים לאי עמידה מלאה של החברה בחובותיה כלפי המחזיקים.

למרות עובדה זאת מסביר התובע כי "בשעה מאוחרת בלילה ב-14 בנובמבר 2011 פרסמה אי.דיבי פיתוח הודעה לפיה הוחלט על תשלום דיווידנד בסך כולל של 64 מיליון שקל וכי התשלום יבוצע כבר מחר".

התובע שואל את בית המשפט איך החברה יכולה להיחשב כעומדת במבחן הרווח כאשר בהתאם להצהרת החברה יתרת הרווחים של החברה לצורך מבחן הרווח צפוים להיות שלילית ולפיכך לא מתקיים מבחן הרווח.

עוד הוא טוען כי ידיעת הדירקטוריון במועד החלוקה כי החברה אינה עומדת במבחן הפירעון נובעת מכך כי חלק מחברי הדירקטוריון משמשים בדירקטוריונים של דסק"ש וכור ומכך ששוי האחזקה במניות קרדיט סוויס קל לחישוב - באשר הוא נגזר ממחיר המניה הגלוי לכולם.

התובע מסביר לבית המשפט כי חלוקת הדיווידנד העומדת במרכז תביעתו הינה חריגה כי בניגוד לחלוקת הדיווידנדים הקודמים אשר התבצעו כ-4-3 שבועות לאחר ההחלטה ולאחר פרסום הדו"חות, (למעט הדיווידנד אשר חולק ב-6 באוקטובר 2008 שהתקבל בסמוך לאחר אישור ביהמ"ש לחלוקת הדיווידנד על ידי חברת הבת דסק"ש), הדיווידנד הנוכחי חולק יום אחד בלבד לאחר ההחלטה וזמן קצר לפני פרסום הדו"חות.

כמו כן, התובע מדגיש כי לדעתו אופן אישור הדיווידנד מצביע על כך כי קבלת ההחלטה וביצוע התשלום נעשו שלא לטובת החברה ונושיה ונועדו לטובת הבעלים אי.די.בי אחזקות אשר במועד החלוקה היתה נתונה במצוקה תזרימים והיה חשש ממשי באשר ליכולתה לשרת את חובותיה. עוד הוא מזכיר כי שנה אחת אחרי בלבד הוצמדה לאי.די.בי אחזקות הערת "עסק חי "בדו"חות ועתה היא תמנדנדת בין פירוק להסדר מול נושיה.

התובע לבית המשפט כי לדעתו  למרבית חברי הדירקטוריון עניין אישי בביצוע החלוקה שכן הם מחזיקים במניות אי.די.בי אחזקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker