הערכות: בעלי גנדן נתנו ערבויות אישיות ביותר מ-200 מיליון שקל

בעלי המניות העיקריים של גנדן הם נוחי דנקנר ואחותו, משפחת שימל, אבי פישר ורפי ביסקר ■ לאומי נערך למאבק משפטי מול גנדן ובעלי מניותיה למימוש זכויותיו ■ גנדן: הדברים לא נכונים, ההסכם עם אלשטיין בתוקף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

היקף הערבויות האישיות של השותפים בגנדן הולדינגס, בעלת השליטה באי.די.בי אחזקות, הוא יותר מ-200 מיליון שקל. כך העריכו אתמול בכירים במערכת הבנקאות הישראלית ובענף עריכת הדין.

להערכת הבכירים, בהלוואות לרכישת שליטה בחברות מקובל לבקש מהלווה ערבות אישית של בהיקף של כ-30%-50% מגובה החוב. הערבות מתקרבת לרף העליון כשמדובר בחברות אחזקה פרטיות שהנכס היחיד שלהן הוא חברת האחזקות בעצמה.

מכיוון שגובה החוב הכולל של חברת גנדן הוא 530 מיליון שקל, סביר יהיה להניח שהיקף הערבויות האישיות של בעלי המניות בה הוא יותר מ-200 מיליון שקל.

החוב של גנדן מתחלק בין שני בנקים - כ-450 מיליון שקל לבנק לאומי וכ-80 מיליון שקל לבנק מזרחי טפחות. בעל השליטה בגנדן הוא נוחי דנקנר, המחזיק ב-50.7% מהמניות. הבכירים בשותפיו הם אחותו שלי ברגמן דנקנר (11.2%) ואדוארדו אלשטיין (10%). שותפים נוספים כוללים את משפחתם של מארק וג’קי שימל ‏(9.2%‏), אבי פישר ‏(7.9%‏), רפי ביסקר ‏(3.1%‏) וליאור חנס ‏(1%‏).

ככל הידוע, ללאומי ולמזרחי טפחות יש ערבויות רק של חלק מהשותפים בגנדן. לא ברור מה הסיכוי של הבנקים לגבות את הסכומים העומדים בגין הערבויות האלו. בשבועות האחרונים מתקיימת חליפת מכתבים סוערת בין הבנקים המממנים של גנדן לבין עורכי הדין של השותפים בחברה. ככל הידוע, את המהלך מוביל לאומי בליווי צמוד של המנכ”לית, רקפת רוסק עמינח, שנעזרת לצורך המאבק המשפטי הצפוי במשרד עוה”ד ב. לוינבוק ושות’. את גנדן מייצג משרד עו”ד פישר בכר חן.

המאבק המשפטי שמתחולל כעת מאחורי הקלעים בגנדן עשוי להגיע בעוד חודשים ספורים לבית המשפט. בעבור לאומי ומזרחי טפחות הסיטואציה כעת עדינה, מאחר שגם חברות אחרות בקונצרן חייבות להם כסף. לאי.די.בי אחזקות יש חוב של 100 מיליון שקל ללאומי. לחברה האם של גנדן, טומהוק, יש חוב של כ–30 מיליון שקל למזרחי טפחות. בשל פירמידת החובות הסבוכה, המהלך המשפטי צפוי להימשך עוד כמה שבועות או חודשים לפני שתוגש בקשה רשמית למימוש הערבויות לבית המשפט.

רקפת רוסק-עמינחצילום: מוטי מילרוד

מלבד ערבויות מחזיקים הבנקים בשעבוד על מניות אי.די.בי אחזקות. ללאומי יש שעבוד על 30.7% ממניות אי.די.בי אחזקות ולמזרחי יש שעבוד על כ–7%.

המהלך שמוביל כעת לאומי מתיישב עם הודעת הבנק מ–19 באפריל שלפיה אפסו הסיכויים להשקעה נוספת של אלשטיין בגנדן. בהודעת הבנק נאמר בזו הלשון: "לאור ההתפתחויות האחרונות סביב עסקת אלשטיין־גנדן, להערכת הבנק אפסו הסיכויים להתממשותה. כחלק מהתנאים להשקעת אלשטיין בגנדן, נדרש בין היתר, מכלול של הסדרים במערכת הבנקאות, שלהערכת הבנק אינם ניתנים לגיבוש".

ביום פרסום ההודעה צוטטו מקורבים ללאומי באומרם: "להחלטה על ביטול מתווה ההסדר עם דנקנר יש השלכות ארוכות טווח ועמוקות על כלל מערכת הבנקאות, ובפרט על לאומי". אותם מקורבים הוסיפו: "זאת הסיבה שבגינה ההחלטה של הדירקטוריון היא תקדימית. רוסק עמינח היא מנהלת צעירה וחכמה, והיא מפנימה מהר שקיימת אפשרות להוביל בנקאות שונה. היא תוכיח שאינה חברה של הטייקונים. לכן ההחלטה אינה בפרספקטיבה של דנקנר בלבד, אלא פרספקטיבה עתידית. מדובר בשינוי פרדיגמה".

אלי יונסצילום: אבשלום שושני

המהלך שמובילה רוסק עמינח בלאומי הוא אכן תקדימי. הוא שונה לחלוטין מדרכו הפייסנית של בנק פועלים שמנהל ציון קינן. בנק הפועלים הוא הנושה הגדול ביותר בחברות המטה של קבוצת אי.די.בי. לבנק יש חשיפה של כמיליארד שקל לאי.די.בי פיתוח ולגנדן. ככל הידוע, לבנק הפועלים אין ביטחונות לחובות כלפיו באי.די.בי פיתוח, ולא ברור מה איכות הביטחונות שיש לו בטומהוק.

ממזרחי נמסר: "הבנק אינו נוהג להתייחס בתקשורת ללקוחות ספציפיים, וגם לא לספקולציות שמופיעות בתקשורת".

מלאומי נמסר: "הבנק יפעל למיצוי כל האפשרויות העומדות לרשותו לגביית חובו". דובר גנדן מסר בתגובה: "הדברים אינם נכונים. אין לנו אלא להצטער על כך שמדובר בעוד ידיעה שקרית, שכל מטרתה היא לפגוע באי.די.בי. לגבי עסקת אלשטיין, אנחנו מפנים אתכם לדיווח של אי.די.בי אחזקות מ–26 באפריל 2013 בדבר חתימת הסכם ההשקעה בסך 75 מיליון דולר. הדיווח מדבר בעד עצמו".

ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועליםצילום: דודו בכר

הצעת חוק: בעלי שליטה יחזירו דיווידנדים שקיבלו ב-5 השנים שקדמו להסדר החוב

בעלי שליטה שקיבלו דיווידנדים או תמריצים במשך חמש שנים, לפני שהחברה ביצעה תספורת והסדר חוב, ישיבו לחברה את הדיווידנדים והתמריצים עד לגובה ההפרש שבין חובה המלא של החברה לבעלי החוב לבין הסכום ששולם להם בפועל עקב הסדר החוב" - כך מציע יו”ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ חיים כץ ‏(ליכוד‏), בהצעת חוק מהפכנית שהניח על שולחן הכנסת. ההצעה תועלה להצבעה בקריאה טרומית בעוד 45 יום.

ח"כ כץ, שמקווה לשכנע את משרדי האוצר והמשפטים לתמוך בהצעת החוק, הסביר: "העברת החוק תמנע את מה שקורה כיום בשוק ההון הישראלי שבו יש חברות שבלי בושה מבצעות תספורת, אבל הדיווידנדים מחולקים לבעלי השליטה. הצעת החוק תעשה סדר בשוק ההון הישראלי, וכל מי שמגייס כסף בשוק ההון יידע שהוא חייב להחזירו. מדובר בעצם ב’הרמת מסך’ על נכסים אישים. עם אישורה של הצעת החוק, ישקלו בעלי השליטה בחברה היטב את צעדיהם לגבי להסדר החוב".

ח"כ חיים כץצילום: עופר וקנין

ח"כ כץ הוסיף: "בשנים האחרונות אנו עדים לגל של חברות ציבוריות שלא פרעו את ההתחייבויות שלהן לציבור או פרעו רק חלק מהן וביצעו תספורת. היקף הסדרי החוב בשנים 2008–2012 הגיע ל–21 מיליארד שקל. תופעה זו גרמה לנזקים רבים הן לציבור והן למשק בכללותו. קרנות פנסיה רבות שרכשו איגרות חוב הפסידו הון עתק עקב העובדה שחברות לא פרעו את חובן ו/או פרעו רק חלק ממנו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker