רכישת הדולרים אוששה במעט את הדולר: שערו היציג - 3.57 ש'

היורו עלה ב-0.06% ונקבע בשער יציג של 4.67 שקלים ■ FXCM ישראל: "אם יתברר כי סוריה בוחרת להבליג גם הפעם, השקל יחזור למגמת ההתחזקות"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק ישראל שב היום להתערב במסחר במט"ח. לאחר שבשעות הבוקר הדולר המשיך להיחלש וירד לשער של 3.556 שקלים, הבנק החל לרכוש דולרים בשוק בהיקף מוערך של עשרות מיליוני שקלים.

מדובר היה בהתערבות רביעית של בנק ישראל, בראשותו של הנגיד סטנלי פישר, במסחר במט"ח במהלך השבועיים האחרונים. ההתערבות נועדה לסייע ליצואנים המקומיים, שהכנסותיהם ננקבות בדולרים. מגזר היצוא מהווה כ-45% מסך התוצר הישראלי, ומכאן חשיבותו.

למרות התערבות הבנק, רכישת הדולרים אוששה אך במעט את המטבע האמריקאי. שערו היציג של הדולר נקבע על 3.5743 שקלים - עלייה קלה של 0.02% בלבד. היורו עלה ב-0.06% ושערו היציג נקבע על 4.6768 שקלים. מול הדולר נסחר היורו ברמה של 1.312 דולרים ליורו אחד.

בחברת הפורקס FXCM ישראל ציינו כי ההתערבות של בנק ישראל במסחר במט"ח בשבוע שעבר, רק עודדה את הספקולנטים והיתה "בלתי אפקטיבית". בחברת המסחר מדגישים כי רמות התמיכה הבאות של הדולר הן 3.56 שקלים, ולאחר מכן 3.55 שקלים, כש"רק עלייה מעל 3.585 שקלים עשויה להטות זמנית את יחסי הכוחות".

ב-FXCM העריכו כי המתיחות בגבול הצפוני עשויה להכביד בטווח הקצר על השקל. "אם יתברר כי סוריה בוחרת להבליג גם הפעם השקל יחזור למגמת ההתחזקות", כתבו שם.

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות, הדגיש כי שוק המטבע המקומי אינו מעניק משמעות מיוחדת לאירועים ביטחוניים בכלל, ואף לא לאירועים האחרונים בצפון הארץ. "היצעי מט"ח מצד יצואנים עקב פעילות תחילת החודש הקלנדרי תומכים בייסוף השקל", ומנגד פעילים זרים המבקשים לצמצם את החשיפה המטבעית מזרימים ביקושים לדולר", הסביר.

ירידות בשוק האג"ח הממשלתיות

בסוף השבוע החליט שר האוצר, יאיר לפיד, לקבוע את יעד הגירעון הממשלתי ל-2013 על 4.65% - גבוה מעל היעד המקורי ל-3%, ונמוך מהיעד הקודם עליו הצהיר 4.9%. בנוסף, הוא קבע את יעד הגירעון לשנת 2014 על 3%, כשבמקביל, חברת הדירוג S&Pהפחיתה ביום ה' את דירוג האשראי המקומי של ישראל ל-"A+".

"להגדלת יעד הגירעון ל-4.65% מ-3% והחשש מתגובת השווקים הפיננסים בחו"ל חזקה ממעורבות בנק ישראל בזירת המט"ח, בולמת את הידרדרות שער החליפין אל עבר רמת 3.55 שקלים", הוסיף פריימן. "להערכתנו, התייצבות שער הדולר מתחת לרמה של 3.55 שקלים, תפתח את הדרך לתנועת הדולר אל עבר רמת 3.52 שקלים".

"מהלך זה מבקש בנק ישראל למנוע. במסחר ביום חמישי ושישי התחזק השקל, מהלך שנתמך בהודעה על השלמת רכישת ישקר על ידי ברקשיר הת'אווי. ראוי לציין כי גם ב-2006 כאשר רכשה בקשיר את מניות ישקר בראשונה התחזק השקל חדות על אף האירועים הביטחוניים הקשים של מלחמת לבנון השנייה", הוסיף פריימן.

למרות היציבות היחסית שמפגין שוק המט"ח, הרי שאיגרות החוב הממשלתיות רשמו אתמול ירידות חדות. הירידות נבעו משילוב של מספר גורמים, ובהם התקיפה שביצעה ישראל בסוריה (על פי פרסומים זרים), עליית התשואות בארה"ב, העלאת יעד הגירעון והורדת הדירוג של ישראל. ואולם, נראה שהירידות בשוק איגרות החוב הממשלתיות, ממאנות מלהגיע גם למסחר במט"ח.

בראש הגורמים שהביאו אתמול לירידה החדה באיגרות החוב הממשלתיות עמדו האירועים הגיאופוליטיים באזור. החשש מפני התלקחות אזורית גרמה לבריחה של לא מעט משקיעים זרים, ובכלל זאת הביאה למכירה של אחת מההשקעות החביבות עליהם לאחרונה - איגרות חוב ארוכות של ממשלת ישראל.

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker