אחד העם |

אג"ח ממשלתיות נפלו עד 1.1%

גם בשוק המניות נרשמו ירידות קלות ■ ת"א 25 איבד 0.13%, ות"א 100 נחלש ב-0.06% ■ בלטו במסחר מניית קומפיוג'ן שירדה ב-3.4%, ומניית דיסקונט השקעות שעלתה ב-3.6%.

ערן אזרן
ערן אזרן

המסחר בבורסת תל אביב התנהל היום בירידות שערים, למרות בסוף השבוע בוול סטריט, בעקבות במספר המשרות בשוק העבודה בארה"ב באפריל וירידה מפתיעה בשיעור האבטלה לשפל של ארבע שנים. הירידות נתמכו בההפצצות לכאורה שביצעה ישראל הלילה בסוריה, והחשש מפני התלקחות גיאופוליטית.

לקראת הסיום הירידות נחלשו. ת"א 25איבד 0.13%, ות"א 100 נחלש ב-0.06%. מדד הבנקים ירד ב-0.11%, ומדד הנדל"ן נחלש ב-0.09%. בלטו במסחר מניית קומפיוג'ן שירדה ב-3.4% לאחר פרסום הדו"ח הרבעוני בשבוע שעבר; ומניית דיסקונט השקעות שעלתה ב-3.6%. מחזור המסחר היומי הסתכם ב-568 מיליון שקל.

למרות הירידות הכלליות, אסף שאול, סמנכ"ל ההשקעות של אלפא פלטינום קרנות נאמנו צופה ששוק המניות יהיה חיובי בטווח הקצר. "לאור ביצועי החסר של מדדי מניות בישראל לעומת העולם מתחילת השנה, אנו מעדיפים לתת משקל עודף להשקעה במניות בארץ, זאת יחד עם שילוב של מניות בשוק האמריקאי לפי הפיזור הבא: ת"א 25 – 30%, ת"א 75- 30%, יתר 50 – 10%, נאסד"ק – 30%", הוא אומר.

כך למשל, אג"ח ממשלתית שקלית ל-10 שנים נפלה ב-0.8%, ועלתה לתשואה של 3.62%. האיגרת ריכזה מחזור של 420 מיליון שקל -  כמעט פי שתיים מהממוצע היומי. אג"ח צמודה לתקופה דומה נפלה ב-0.7%, ועלתה לתשואה של 1.46%. כמעט כל האג"ח הממשלתיות ריכזו מחזור גבוה מהממוצע היומי.

|עליית התשואות החדה בסופ"ש של האג"ח ל 10 שנים בארה"ב ל 1.75%, גרמה לירידות שערים באגרות החוב הממשלתיות בישראל", הוסיף שאול. "התשואה באג"ח בארה"ב נמצאת בשפל, ולכן הסיכוי לרווחי הון באג"ח הממשלתי בישראל קטנו, אנו נעדיף בשקלים את המח"מ הבינוני-הקצר (3) ובצמוד מח"מ (4). עפ"י החלוקה הבאה: 50% שקלי 50% צמוד".

הירידות בשוק האג"ח הממשלתיות הקרינו גם לשוק איגרות החוב הקונצרניות. מדדי התל בונד רשמו ירידות שערים חדות של עד 0.4%. בלטו במסחר איגרות החוב של אי.די.בי פיתוח, שאיבדו עד 2%. סדרה י' נסחרת כעת בתשואה של כ-28%, המעידה על חשש המשקיעים בנוגע לפירעון החוב. מנגד בלטו איגרות החוב של חבס (סדרה 4) שעלתה ב-4.3%. האג"ח נסחרות כעת בתשואה של 16%.

פיצוצים בדמשק

גורמי מודיעין במערב כי ישראל תקפה בסוריה הלילה משלוח של טילים מאיראן לחיזבאללה. על פי הדיווח, משלוח הטילים מסוג פאתח 110 הותקף בדמשק. כפי הנראה, זו התקיפה הישראלית השנייה בסוריה ב-48 השעות האחרונות. בישראל מסרבים להגיב. עדכונים שוטפים.

ביום חמישי להוריד את דירוג האשראי המקומי של ישראל. ההחלטה לא מונעת בינתיים את התחזקות השקל שהמשיך להיחלש גם ביום שישי. הסוכנות אישררה את דירוג האשראי במט"ח ברמה של "+A" עם תחזית "יציבה". במקביל, הורידה את דירוג האשראי של ישראל במטבע מקומי, תוך השוואתו לדירוג האשראי של ישראל במט"ח ל-"A+".

לטענת S&P, האשרור של הדירוג מצביע על הכלכלה המגוונת ועל ההשפעה של גילויי הגז על החשבונות הלאומיים. התחזית היציבה יכולה להעיד על כך ש-S&P מניחה כי הממשלה החדשה צפויה להעביר בקיץ הקרוב תקציב דו שנתי לשנים 2014-2013 שיכיל בתוכו קיצוצים והעלאות מסים שיצמצמו את הגירעון החזוי.

בינתיים, שר האוצר, יאיר לפיד, . השר יביא היום לאישור הממשלה יעד גירעון של 4.65% לשנת 2013, ו-3% לשנת 2014. בהתאם לשינוי זה, הקיצוץ הנדרש בתקציב המדינה ל-2013/14 יהיה כמחצית מהמתוכנן. בעקבות החלטת לפיד להעלות את יעד הגירעון השנה ל-4.65% תוצר, הגירעון יגיע השנה למימדים חסרי תקדים בתולדות המדינה וינוע סביב 50 מיליארד שקל.

שיאים בוול סטריט

בורסות וול סטריט נסגרו ביום שישי במגמה חיובית, ומדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 טיפסו לשיא נומינלי, בעקבות גידול חד מהצפוי במספר המשרות בשוק העבודה בארה"ב באפריל וירידה מפתיעה בשיעור האבטלה לשפל של ארבע שנים. בורסות אירופה טיפסו בשיא של כמעט חמש שנים, ובורסת פרנקפורט נסגרה ברמתה הגבוהה מעולם.

מדד דאו ג'ונס עלה ב-1% - עלייה שישית בשבעה ימי המסחר האחרונים - ונסגר בשיא נומינלי, לאחר שבמהלך המסחר פרץ לראשונה בתולדותיו את רף 15,000 נקודות; בסיכום שבועי עלה מדד דאו ג'ונס ב-1.8%. מדד S&P 500 טיפס ב-1.1% ונסגר לראשונה מעולם מעל לרמה של 1,600 נקודות בדרכו לעלייה שבועית של 2%. המדד גבוה כעת בכ-12% מרמתו מתחילת השנה. מדד נאסד"ק הוסיף 1.1% בדרכו לזינוק שבועי של 3%.

מניות בולטות במסחר

חברת אורמת טכנולוגיות, שבשליטת משפחת ברוניצקי וקרן פימי, של תחנת הכח הגיאותרמית הנוספת במתחם אולקריה 3 שבקניה. השלמת התחנה מגדילה ב-36 מגה-וואט את כושר הייצור של מתחם אולקריה, ואת כושר הייצור הכולל של אורמת טכנולוגיות ל-611 מגה-וואט.

מניית בסט פיול עלתה בכ-5% במחזור גבוהה. יזם האינטרנט נעם לניר וקבוצת משקיעים בהובלתו, השלימו את עסקת רכישת השליטה בשלד הבורסאי מידי מיטב, בתמורה ל- 10 מיליון שקל. במסגרת ההסכם, רכשה קבוצת המשקיעים 82.5% מהחברה, כאשר לניר עצמו מחזיק ב- 59.4% מהמניות.

מניית שמן נפט וגז הוסיפה כ-10%. בשבוע שעבר דווח כי דירקטוריון איזי אנרגיה, שבשליטת אלי זהבי, הסמיך את הנהלת החברה לנהל משא ומתן להשקעה בשותפות שמן, המחזיקה העיקרית (84%) ברישיון "שמן" אל מול חופי אשדוד. הקידוח ב"שמן" הופסק לפני כשבועיים עקב לחצי גז גבוהים.

צילום: בלומברג


מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker