למי באמת נאמן אייל גבאי?

כמו הדירקטורים גם הוא מצוי בניגוד עניינים - לגבאי שני תיקים, אי.די.בי פיתוח ואחזקות

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

השופט המחוזי איתן אורנשטיין קיבל לא מעט מחמאות, גם מעל דפי עיתון זה, על הטיפול עד כה בפרשת חובות הענק של אי.די.בי פיתוח. ובצדק. לפי שני הדיונים שניהל השבוע נראה כאילו הוא מודע לאחריות הגדולה שהונחה על כתפיו, ומבין שלא רק הכישלון המהדהד של נוחי דנקנר בשמירה על כספי ציבור באי.די.בי מונח על כף המאזניים, אלא הכשל של כל המערכת הפיננסית הישראלית. ואכן, ההחלטה הראשונה שלו, 34 עמודים אורכה, הופכת את העיסוק הספציפי בדנקנר לכתב אישום נגד שוק ההון כולו, ואולי אף נגד הרשויות שנרדמו בשמירה.

השופט בקי בפרטים, נחוש בהחלטות ואינו חושש לבקר גם את הגדולים והחזקים. כך, אין הוא חוסך את שבט ביקורתו מדנקנר על היעדרותו מהדיון הראשון, וכך הוא משמיע דברי ביקורת קשים נגד הבנקים וחברות הביטוח שהעניקו לאי.די.בי הלוואות ענקיות בניגוד לנהלים ובלי ביטחונות, כשמצדם לא טרחו להסביר או להראות לבית המשפט מדוע וכיצד התקבלו ההחלטות.

מצוי בניגוד עניינים. אייל גבאיצילום: מיכל פתאל

אחת הבעיות הקריטיות בניהול אי.די.בי, לפי אורנשטיין, היא ניגודי העניינים בתפקידי הדירקטורים והמנהלים. כך הוא כותב: “לאור מבנה האחזקות הפירמדיאלי של הקונצרן, כשהתאגידים המהותיים בקבוצה מוחזקים במבנה של שש קומות, ונכסים משמעותיים מוחזקים גם בקומות הנמוכות, מונעת החברה על ידי קבוצת מנהלים המחויבת לשמירה על האינטרסים של בעל השליטה בקונצרן, דנקנר.

“רבים מנושאי המשרה בפיתוח משמשים נושאי משרה גם בחברות האחרות בקונצרן... לשם המחשה, דנקנר מכהן במקביל כיו”ר בפיתוח באחזקות ובדסק”ש, ובסך הכל הוא מכהן כדירקטור ב-18 חברות”. לדברי השופט, במצב שבו נמצאת הקבוצה הדירקטורים עלולים להיקלע לניגוד עניינים, שכן הם עשויים, למשל, לסייע בגיוס אשראי בראש הפירמידה יותר מאשר בגיוס אשראי בחברות התחתונות.

אתמול ניתן לכך ביטוי כשכונס הנכסים הרשמי הודיע כי הורה למשקיף עו”ד חגי אולמן לפעול לשינוי הדירקטוריון. “הכונס והמשקיף סבורים כי לנוכח הצורך בבחינה עצמאית ושקולה של ענייניהן של החברות השונות בקונצרן אי.די.בי, לרבות זכויות הנושים של כל חברה, יש לפעול לצמצום הכהונה המקבילה של הדירקטורים. לפיכך, התבקשה החברה להציג את הצעדים שבכוונתה לנקוט לביצוע השינויים הנדרשים בהרכב דירקטוריון החברה או חברות אחרות בקונצרן, כך שדירקטורים המכהנים בדירקטוריון חברה אחת לא יכהנו במקביל גם בדירקטוריון של חברה אחרת בקונצרן”, נכתב בהודעה שהוציא.

החלטה תמוהה

אין ספק שהפעולות של בית המשפט נראות בכיוון הנכון. לכן אפשר להעלות תמיהה בנוגע להחלטתו למנות את אייל גבאי למומחה מטעם בית המשפט באי.די.בי פיתוח. גבאי אמור לסייע לאולמן בבחינת מצבה הפיננסי של החברה, ולעזור לבית המשפט להכריע במחלוקת באשר לסולוונטיות של החברה - כלומר אם היא יכולה לפרוע חובותיה או שיש להתחיל בהליכי הסדר חוב. למעשה, זוהי המחלוקת העיקרית שהיתה בבית המשפט.

בעלי המניות ‏(אנשי דנקנר‏) טוענים שהכל בסדר, שיש מספיק כסף בקופה, ולכן הפנייה לבית משפט מיותרת, ובעלי האג”ח טוענים שזה הזמן לתוכנית הבראה ולכן הגיעו לאורנשטיין. אז איפה הבעיה עם גבאי? הבעיה שגבאי מונה כבר בעבר בידי בית המשפט לפקח על הסדר החוב התקוע באי.די.בי אחזקות. כך שמצד אחד, כמו שטוען השופט, הוא בקי בפרטים; אלא שמצד שני, גם לגביו, כמו לגבי הדירקטורים והמנהלים באי.די.בי, אפשר לטעון שהוא מצוי בניגוד עניינים. שהרי יש לו שני תיקים, אי.די.בי פיתוח ואחזקות - שלכל אחת יש אינטרס אחר.

ייתכן שלא היינו נדרשים לכך אלמלא “הפליל” גבאי את עצמו כשהתראיין למוסף “כלכליסט” בסוף השבוע שעבר ואמר: “יש כאלה שחושבים שכדאי לחנך ולהיות מוסרי, אבל את בעלי האג”ח של אי.די.בי אחזקות זה לא מעניין, הם רוצים להפסיד כמה שפחות, והם לא באו ללמד איש מוסר. בעלי האג”ח של אי.די.בי פיתוח באו להשתלט על נכסי החברה.

איש לא מעוניין לעשות להם תספורת, יש כסף לתת להם, אך הם רוצים להשתלט”. כלומר, גבאי בא עם הערכה מראש הדומה לזו של דנקנר ואנשיו, שלפיה אי.די.בי פיתוח במצב טוב, יש לה כסף בקופה, והפנייה לבית המשפט מיותרת. מדבריו עולה עוד שהוא חושב כי בעלי האג”ח שלה שפנו לבית משפט מצויים על גבול החמדנות. בנוסף, האופן שבו גבאי מדבר על “מוסר”, מרמז כי הוא בצד של אלו שחושבים שכמה עשרות מיליוני דולרים מאלשטיין הם פתרון טוב ואין צורך ללכת כאן עד הסוף - לנסות להשתלט על הנכסים ולהרחיק את דנקנר כדי לזכות במלוא החוב.

בדברי גבאי יש דמיון לעמדות של דנקנר ואנשיו, וייתכן שהוא שוכנע. זה מזכיר את עמדת לאומי כשהתברר שהוא הולך למחוק לדנקנר 150 מיליון שקל. לאומי עצר, עשה חושבים, והודיע על שינוי פרדיגמה. מעניין אם גם גבאי ישתנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker