הראל: "קטן הסיכוי שברננקי יפסיק תוכנית הרכישות לפני סוף השנה"

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בקבוצת הראל: נתוני המקרו המאכזבים שהתפרסמו באחרונה בארה"ב לצד הירידה בציפיות לאינפלציה - תומכים בהמשך הרכישות של הבנק המרכזי

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"קטן הסיכוי שהבנק המרכזי בארה"ב יודיע על הפסקת תוכנית הרכישות לפני סוף השנה", כך מעריך היום (ג') עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בקבוצת הראל ביטוח ופיננסים. לדברי קליין,  נתוני המקרו המאכזבים שהתפרסמו באחרונה בארה"ב לצד הירידה בציפיות לאינפלציה - תומכים בהמשך הרכישות של הבנק המרכזי.

הבנק המרכזי של ארה"ב, בראשותו של בן ברננקי, הוציא לפועל במהלך החודשים האחרונים תוכנית הרחבה כמותית (QE) שלישית, שנועדה לתמוך בפעילות הכלכלית במדינה. במסגרת התוכנית, הבנק רוכש באופן מאסיבי אג"ח של ממשלת ארה"ב בהיקף של עד 600 מיליארד דולר. התוכנית דומה למהלך של הפחתת ריבית, שכן היא מקטינה את התשואות על איגרות החוב של ממשלת ארה"ב.

בן ברננקיצילום: אי פי

ביום רביעי הקרוב צפוי הבנק המרכזי של ארה"ב לפרסם את החלטת הריבית שצפויה להישאר ברמה של 0%-0.25%. בשבוע שעבר פורסם כי התוצר האמריקאי גדל בשיעור שנתי של 2.5% ברבעון הראשון של 2013, נמוך מההערכות המוקדמות שנעו סביב 3%. נתוני ההכנסה והצריכה הפרטית לחודש מארס היו חיוביים; הצריכה הפרטית הריאלית עלתה ב-0.3%, וההכנסה הפרטית עלתה ב-0.2%.

ביחס לאירופה, קליין מציין כי "הנתונים הריאליים החלשים והירידה באינפלציה מעלים להערכתנו את ההסתברות להפחתת ריבית של ה-ECB (הבנק המרכזי האירופי) ביום חמישי הקרוב". בין נתוני המקרו האירופים שהפתיעו לשלילה מזכיר קליין את המדד של גרמניה, שירד בחדות ל-40 נקודות באפריל, הסימן הראשון להתכווצות מאז אוקטובר אשתקד. "גם המדד המקביל של צרפת עדיין חלש מאוד, למרות שעלה קלות ל-44.2 נקודות באפריל", ציין קליין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום