נועם לניר על פרישת מנכ"ל בבילון: "לא קל לעבוד איתי, אני דומיננטי מאוד"

אלון כרמלי פורש מבבילון אחרי חמש שנים בתפקיד המנכ"ל עם 40 מיליון שקל בכיס, אך ימשיך לכהן כאחראי פיתוח אסטרטגיה. הוא אומר כי בבילון תמשיך למזג לתוכה חברות קטנות בתחום החיפוש, וטוען כי עזיבתו היא "לא רצון לעשות אקזיט"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מעט לפני פרסום הדו"חות של בבילון ביום ראשון, הודיעה החברה על שינויים בהנהלתה. מנכ"ל החברה, אלון כרמלי, העובד בחברה כ-11 שנים, מתוכן חמש שנים כמנכ"ל, הודיע על החלטתו לסיים את תפקידו. כרמלי, גיסו של בעל השליטה בחברה, נועם לניר, אמר בהודעת הפרישה כי "הגעתי למיצוי בתפקיד" .

ואולם בבילון הבהירה כי לאור ניסיונו וכישוריו של כרמלי, החברה דירקטוריון החברה הביע בהמשך העסקתו כאחראי פיתוח אסטרטגיית החברה לטווח ארוך, לאחר השלמת תהליך החפיפה עם מחליפו, בנוסף להמשך כהונתו כדירקטור. בנוסף, החברה הודיעה על הקמת ועדת איתור למציאת מחליף לכרמלי. מניית בבילון ירדה אתמול ב-6%.

אלון כרמלי, מנכ"ל בבילוןצילום: דודו בכר

כרמלי עוזב את בבילון אחרי שצבר בחמש שנות כהונתו בתפקיד המנכ"ל כ-40 מיליון שקל. היקף עלות שכרו השנתית היתה 2.6 מיליון שקל. במשך שש השנים האחרונות נהנה כרמלי מאופציות, שאותן מימש בכל פעם במחיר שוק, כשהמניה זינקה. כרמלי מחזיק כיום בכ-3% ממניות החברה, ולדבריו, הוא לא מימש עדיין את כל האופציות שבהן הוא מחזיק.

ואולם מקורבים לחברה טענו אתמול כי הסיבה האמיתית לעזיבתו של כרמלי היא חילוקי דעות עם לניר לגבי אופן ניהול החברה.

"אין זוג שאין בינו חיכוכים. אנחנו יודעים לעבוד יפה מאוד ביחד ונמשיך לעבוד ככה", הסביר אתמול כרמלי. "אני נשאר כבעל מניות בחברה, אבל את העניינים השוטפים יבצע מישהו אחר", הוסיף. לניר אמר מצדו כי "לא קל לעבוד איתי אני דומיננטי מאוד, השוק ידע שדעותינו לגבי ההנפקה של בבילון בנאסד"ק היו חלוקות, אך מהשקעה של 5 מיליון דולר, כרמלי הפך אותי לאדם עשיר ואני מודה לו על כך".

כרמלי אמר עוד כי "אני מאמין בחברה. לקחתי חברה עם שווי שוק של 120 מיליון שקל. היום, לאחר כמעט שש שנים, היא נסחרת לפי שווי של קצת יותר ממיליארד שקל - כשהיא הצליחה לחלק דיווידנדים בהיקף של 130 מיליון שקל במהלך תקופתי. אנחנו בונים כאן חברה גדולה וחזקה לשנים רבות. לא מדובר ברצון של מישהו לבצע אקזיט, ולכן אני לא עוזב אותה".

הישראלים שולטים בשוק החיפוש

בקופתה של בבילון יש כיום כ–138 מיליון שקל. תזרים המזומנים מהפעילות השוטפת גדל ברבעון הראשון של 2013 ל-52.6 מיליון שקל, בהשוואה לתזרים חיובי של 14.1 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2012. בבילון דיווחה כי היא נמצאת במגעים מתקדמים לרכישת חברה העוסקת בפיתוח פתרונות ייחודיים בתחום החיפוש באינטרנט - המשפרים את חוויית המשתמש.

לדברי כרמלי, "אין ספק שקופת המזומנים של בבילון מהווה מוקד כוח. ברדיוס של 20 ק"מ בין רעננה לתל אביב מתרכזת עוצמה אדירה של חברות המתעסקות בשוק החיפושים העולמי. הישראלים שולטים בשוק החיפוש, זה רק עושה שכל לעשות תהליכים של מיזוגים. אנחנו מתחילים ברכישה הקטנה והיא לא תהיה האחרונה".

בשנה האחרונה נרשמו כמה שינויים בשוק החיפושים באינטרנט ‏(ראו מסגרת‏). גוגל הכניסה רגולציה לשוק, ובענקית האינטרנט קיוו כי השותפות שלה יתיישרו לפיה. ואולם במקום זאת, החלה זליגה של השותפות למתחרות של גוגל. כרמלי מתאר זאת "כתזוזת יבשות בשוק האינטרנט העולמי שאף אחד לא יודע איך היא תסתיים".

לאור השינויים בשוק החיפוש באינטרנט, באיזו אסטרטגיה בבילון אמורה לנקוט כעת?

"המטרה היא לחזק את מעמדנו בשוק החיפוש ללא מותג, באמצעות חברות ענק כמו גוגל ויאהו, ולבצע מהלך של שילוב המודל העסקי שלנו בשוק המובייל, כך שנמנף את הידע שצברנו וננצל את כמות המשתמשים הקיימים שלנו".

מבחינת כרמלי, בבילון נמצאת כעת בצומת חשובה מאוד. "כ-20% משוק החיפושים הלא ממותגים באינטרנט נשלט על ידי חברות כמו בבילון. בכוחנו לקחת חלק מרכזי במשחק של 'תזוזת היבשות' בתעשייה הזו. כ-1% מהחיפושים בעולם עוברים דרך בבילון, ומתפקידנו להמשיך ולבנות את ההצלחה ולהגיב מהר לשינויים".

השינוי במדיניות גוגל והגידול בתחרות סרגל הכלים של מכיוון חברת ASK פגעו בהכנסות בבילון. ברבעון הראשון של 2013 הסתכמו הכנסות החברה ב–178 מיליון שקל, לעומת הכנסות של 214 מיליון שקל ברבעון האחרון של 2012 - ירידה של 17%. ברבעון הראשון של 2012 הסתכמו הכנסות החברה ב–113 מיליון שקל.

ההכנסות שאינן נובעות מגוגל שולשו במהלך הרבעון הראשון של 2013 והגיעו ל-61.2 מיליון שקל והיוו כ-34% מסך ההכנסות. ברבעון המקביל ב-2012 הגיעו ההכנסות ל-19.9 מיליון שקל ברבעון והיוו כ-18% מההכנסות. הרווח התפעולי של החברה הסתכם ברבעון הראשון של 2013 ב-46.8 מיליון שקל, לעומת 17.1 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד, נתון המשקף עלייה של 174%.

בני דקל, אנליסט המסחר בבנק איגוד, העריך כי "אם בבילון תעזוב את גוגל, אני לא בטוח שהחברה תפגע מכך. מרגע שגוגל ביצעה שינוי, התעשייה של חברות כמו בבילון עברה למתחרות כמו יאהו, שנתח השוק שלה גדל מ-10% ל-20%. מדובר בשינוי דרמטי מאוד בעולם החיפושים. זה מצביע על כך שיאהו יכולה לגבות יותר כסף על פרסומות ולשלם יותר לשותפות שלה".

אתר ALEXA, המדרג אתרים לפי תנועה, מדווח כי תנועת הגולשים באתר babylon.com, המעביר את המשתמשים שלו לגוגל, ירדה ב-50%. לעומתו, עלתה תנועת הגולשים באתר search.com–delta, שדרכו מעבירה בבילון את המשתמשים ליאהו ב-300% מאז פברואר, והגיע ל-2.6% מסך התעבורה העולמית באינטרנט.

השינוי הדרמטי עשוי להוביל את יאהו למסקנה כי כדאי לה לרכוש את בבילון. בחברה סירבו להגיב אם קיבלו הצעה למכור את בבילון, אך אם לשפוט על פי התנהלותו של לניר בהליכי ההנפקה, נראה כי הוא לא ימהר לוותר על השליטה בה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker