דראגי חייב לפעול בשבועות הקרובים

הורדת ריבית היא צעד נחמד, אבל לא מספיק. כדי לעצור את ההידרדרות באירופה יו"ר הבנק המרכזי חייב לתמרץ את הבנקים לספק אשראי לעסקים, למשל על ידי הגמשת הביטחונות ■ עם תחזיות להתכווצות בתוצר ב–2013, כולל בגרמניה, מלאכת השכנוע לא תהיה קשה במיוחד

יניב חברון
יניב חברון

הבנק המרכזי באירופה כנראה יפעל בחודשים הקרובים - אם לא בשבועות הקרובים. כל מה שצריך לקרות לשם כך הוא שאנשיו יתעוררו מהפנטזיה שאירופה תצליח להתאושש לקראת סוף 2013. המיתון המתגלגל באירופה נהפך לתופעה בת קיימא, ובכל זאת הבנק המרכזי באירופה מסרב להצטרף למלאכת ההדפסות של יו"ר הפדרל ריזרב בן ברננקי ויו"ר הבנק המרכזי היפני הרוהיקו קורודה.

אחרי שלוש שנות משבר, אירופה לא מצליחה להתאושש, ונראה כי ללא פעולות מכוונות צמיחה, הן של הבנק המרכזי והן של המדינות החזקות באירופה - שעדיין נותר להן מרווח תמרון במדיניות הפיסקלית - ההידרדרות רק תימשך.

יצירת הביקושים מהמדינות העשירות היתה מספקת זריקת עידוד חיונית לתעשיות המדשדשות של ספרד ואיטליה, שסובלות מהאטה כלכלית פנימית ואובדן התחרותיות מחוצה להן. עם זאת, קריאת המפה הפוליטית של אירופה איננה משאירה מקום לספק - הרחבה פיסקלית, נחוצה ככל שתהיה, לא תתממש במציאות הנוכחית.

בשלב זה קובעי המדיניות באירופה ממתינים בסבלנות, אבל לא ברור למה. בהחלט ייתכן כי הם מחכים לבחירות בגרמניה בספטמבר, בתקווה שלאחר בחירתה מחדש תגלה קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, גמישות רבה יותר כלפי שותפותיה לגוש המצויות במשבר. עם זאת, אירופה לא באמת יכולה לחכות שני רבעונים לפני שתנקוט צעדים להגברת הצמיחה.

האבטלה מדינות הפריפריה שוברת שיאים מדי חודש, ואפילו כלכלת גרמניה מראה סימנים של חולשה. הסקטור היצרני לא מצליח להתאושש, ומדדי אמון הצרכנים והעסקים ממשיכים בנסיגה. בתחילה העריכו קובעי המדיניות כי התמודדות רצינית עם החובות הריבוניים על ידי תוכניות צנע יחזירו את המשקיעים ויצליחו לחפות על הפגיעה הישירה של מלאכת הקיצוצים. הבראה פיסקלית, רפורמות בשוק העבודה והכשרת עובדים יכולות אולי להוביל לשינוי המיוחל, אבל לאירופה חסר המשאב הכי חשוב לשם כך - זמן.

מדינות כמו איטליה וספרד זקוקות לפתרון מיידי. שיעור האבטלה בקרב הצעירים בספרד הוא כבר יותר מ–50%, ובאיטליה המספרים לא רחוקים מזה. ללא פתרון מהיר, אירופה מייצרת דור אבוד שהנטל שלו על הכלכלה יהיה קשה מנשוא.

דראגי, המציל הלאומי

היו"ר האירופי, מריו דראגי, חתום על הצלת המגזר הפיננסי באירופה מקריסה. יום לאחר כניסתו לתפקיד הוא הוריד את הריבית באירופה ובהמשך נקט פעולות מרחיקות לכת כמו רכישות אג”ח ואספקת חמצן למערכת הבנקאות בסך 1.25 טריליון יורו ‏(טריליון מהם במסגרת תוכנית לשלוש שנים - LTRO‏). ביוני 2012 דראגי הלך רחוק יותר והבטיח כי ירכוש כמה אג”ח של מדינות פריפריה שיצטרך כדי למנוע משבר אשראי באירופה.

הבטחתו לרכוש אג”ח אמנם הורידה את פרמיות הסיכון הגלומות בתשואות באג”ח ממשלתיות, אך היתה מוגבלת למדי בהקשר של עלות האשראי למגזר העסקי. העסקים הקטנים באיטליה ובספרד, המהווים את הכוח המניע של הכלכלה, ספגו את רוב המהלומה של הצנע. סדרת הקיצוצים בהוצאות הממשלה גרמו לשיבושים בתשלומים לספקים הקטנים, אך הבנקים מצדם המשיכו להקשיח את תנאי האשראי. כך, החברות הקטנות באיטליה ובספרד משלמות פי שניים ויותר על אשראי בנקאי מאשר במדינות החזקות יותר.

הורדת ריבית היא צעד נחמד, אבל הוא אינו מספיק. בשבוע האחרון מתחזקת הערכה כי היו"ר האירופי עשוי לפעול כבר במסגרת החלטת הריבית שתתקיים ביום חמישי. היו"ר האירופי יכול להמשיך להפחית את הריבית במטרה לעודד את הביקושים, אבל ההשפעה של צעד כזה על רמת הריבית במדינות הפריפריה תהיה קטנה למדי, בעיקר עבור המגזר העסקי.

היורו אמנם עשוי להיחלש מעט, אבל מול הדפסות בלתי פוסקות של ארה”ב, יפן ובריטניה, הסיכוי לפיחות ארוך טווח של היורו קטן יחסית. דראגי אמר כי הוא “מוכן לפעול” וכי המדיניות תישאר “סתגלנית ככל שיידרש”, אבל עד כה לא סיפק חדשות של ממש. הוא מקבל לא מעט קרדיט מהמשקיעים ולא בכדי, אבל לאור ההידרדרות ותשואות השפל בגרמניה, שמשדרות מצוקה, נראה כי זמנו קצוב.

אשראי נטול בירוקרטיה

הבנק המרכזי חייב לתמרץ את הבנקים לספק אשראי לעסקים. לצורך זאת הוא יכול להגמיש את דרישת הביטחונות למגוון רחב יותר של נכסים, או להרחיב את התוכנית הקיימת ולאפשר להלוואות הבנקים עצמן לשמש ביטחונות. חשוב לציין כי התוכנית הקיימת לא היתה הצלחה גדולה עד כה. אמנם חלק לא מבוטל מההלוואות שניתנו לבנקים לשלוש שנים יצאו בסופו של דבר מהבנק המרכזי ונהפכו לאשראי, אבל הכסף עדיין לא מגיע לעסקים הקטנים הכורעים תחת הנטל.

גם תוכנית רחבה יותר בתחום האשראי, בשיתוף פעולה עם הבנק להשקעות של אירופה, שתספק מימון משותף לעסקים הקטנים והבינוניים בהחלט באה בחשבון. כדי שזה יעבוד, המהלך חייב להיות גדול, מהיר ונטול ביורוקרטיה.

בשלב האחרון הבנק המרכזי עשוי לרכוש אג”ח חברות בשוק הראשוני והמשני וכך לממן את החברות באופן ישיר. עם זאת, יש לזכור כי התוכנית תהיה פחות רלוונטית לחברות הקטנות יותר, שאינן מנפיקות אג”ח.

המכשולים הם בעיקר פוליטיים ולא חוקתיים - היו"ר האירופי חייב לגבש לובי כלכלי־פוליטי נגד הבנק המרכזי הגרמני ולנפנף בשאננות האירופית, בזמן ששאר העולם מגייס את כל התחמושת המוניטרית והפיסקלית לעידוד הצמיחה והתעסוקה. אין ספק ששער יורו חזק יותר היה עוזר לשכנע את ראשי המדיניות כי על אירופה לפעול כדי לא לאבד כל יתרון תחרותי. אבל בכל זאת, עם התכווצות בתוצר של 2.4% ו–1.4% באיטליה וספרד ב–2012 בהתאמה, ותחזיות לא רחוקות מזה ל–2013, כולל התכווצות של גרמניה, נראה כי מלאכת השכנוע לא תהיה קשה במיוחד.

הכותב הוא הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס נשואה. אין לראות במאמר זה משום שיווק השקעות או תחליף לייעוץ עצמאי

מריו דראגיצילום: רויטרס
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker