בלעדי |

החברים של דנקנר בבנק הפועלים: כך אושרה הלוואה של 750 מ' ש' לאי.די.בי בלי ביטחונות

ארבעה מתוך שבעת חברי ועדת האשראי של בנק הפועלים, שהיתה אמורה לדון במתן ההלוואה לקבוצת אי.די.בי פיתוח, היו באותה התקופה בעלי עניין אישי בקבוצה ■ בנק הפועלים: "מתן האשראי לאי.די.בי פיתוח וההליכים לאישורו ולניהולו נעשו כדין"

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

ביוני 2009, ימים ספורים לאחר שבנק ישראל הגיע לפשרה עם בעלת השליטה בבנק הפועלים, שרי אריסון, שלפיה דני דנקנר יפרוש בתוך חודשיים מכהונתו בתפקיד יו”ר הבנק, אישר דירקטוריון הבנק הלוואה בהיקף חריג של 750 מיליון שקל, ללא ביטחונות, לאי.די.בי פיתוח שבשליטת בן דודו נוחי דנקנר.

הלוואה זו, שלא נפרעה עד כה, הפכה את בנק הפועלים לנושה הגדול ביותר של אי.די.בי פיתוח; החברה מצויה בימים אלה בהליכים משפטיים בפני שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין שבהם בעלי האג”ח מבקשים לכפות על החברה הסדר חוב.

ההלוואה לאי.די.בי פיתוח, לנוכח היקפיה החריגים, היתה אמורה לקבל אישור מהנהלת הבנק ומוועדת האשראי הדירקטוריונית. ואולם מבדיקת TheMarker עולה כי מרבית חברי ועדת האשראי של בנק הפועלים היו באותה התקופה בעלי עניין אישי בחברות מקבוצת אי.די.בי.

ועדת האשראי של בנק הפועלים כללה באותה התקופה שבעה חברים. יו”ר ועדת האשראי דאז, דני דנקנר, הוא בן דודו של נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי פיתוח, מקבלת ההלוואה. אירית איזקסון, הנציגה של בעלת השליטה בבנק, שימשה באותה תקופה חברה בוועדת האשראי הדירקטוריונית בבנק הפועלים ובמקביל שימשה דירקטורית באי.די.בי פיתוח, מקבלת ההלוואה.

הדירקטורית פנינה דבורין שימשה באותה תקופה חברה בוועדת האשראי בבנק ובמקביל שימשה דירקטורית חיצונית ‏(דח”צ‏) בנטוויז’ן מקבוצת אי.די.בי, ובעלה זוהר היה בקשר עסקי מתמשך עם חברות בתחום התיירות שבשליטת נוחי דנקנר. הדח”צ אמרי טוב, ששימש באותה תקופה חבר בוועדת האשראי של הבנק, שימש במקביל דח”צ בשופרסל, אחת החברות המרכזיות בקבוצת אי.די.בי.

וכך, מבין שבעת חברי ועדת האשראי הדירקטוריונית, ארבעה היו, נגועים, לכאורה, בניגוד עניינים, בשל עניין אישי בקבוצת אי.די.בי.

לפי הדין, ניתן לכנס את ועדת האשראי לדיון, רק אם רוב חברי הוועדה נוכחים בה. מכיוון שרוב חברי הוועדה היו, לכאורה, בעלי לעניין אישי באי.די.בי - ולכן היו מנועים מלהשתתף בה - הרי שלא ניתן היה לכנס את הוועדה.

מקרה דומה אירע אשתקד בוועדת האשראי בבנק מזרחי טפחות שבה מחצית חברי הוועדה היו נגועים בעניין אישי בעסקות מול קרסו מוטורס. בהיעדר מחצית מחברי הוועדה, לא היה ניתן להשיג רוב מבין חבריה. במזרחי טפחות לא מצאו פתרון לבעיה, עד ששונה הרכב הוועדה באמצעות סיום כהונתו המתוקשרת של הדירקטור אברהם ‏(בייגה‏) שוחט.

דירקטור שכיהן באותה התקופה בבנק הפועלים, אמר ל–TheMarker כי אינו זוכר כיצד נקט בנק הפועלים כדי להתגבר על הבעיה שנוצרה בוועדת האשראי.

גם בכירים נוספים בבנק שעמם שוחחנו, אינם זוכרים כיום ‏(כמעט ארבע שנים לאחר הישיבה‏) איזה הליך נקט הבנק כדי להתגבר על החששות לניגודי עניינים.

דירקטור בבנק הסביר כי באופן עקרוני במצבים כאלה ניתן לפתור את הבעיה באמצעות שינוי חד־פעמי בהרכב הוועדה לצורך אישור העסקה. כלומר, לצורך ישיבה ספציפית ניתן למנות חברי דירקטוריון שאינם נגועים בחשש לניגודי עניינים, ודירקטורים אלה הם שיאשרו את העסקה. לדבריו, פתרון אפשרי נוסף הוא לדלג על ועדת האשראי הדירקטוריונית ולהביא את העסקה לאישור במליאת הדירקטוריון.

כהונה מקבילה של דירקטורים במוסדות פיננסיים ובגופים שהם צרכני אשראי כבדים, רווחת וחוקית גם כיום. במרבית המוסדות הפיננסיים הגדולים מכהנים כיום חברי ועדות אשראי במקביל גם בגופים שהם צרכני אשראי כבדים. לפי הוראה 301 בקובץ “הוראות ניהול בנקאי תקין” של המפקח על הבנקים, דירקטור המכהן בבנק, והוא בעל זיקה לחברה הפועלת בענף משנה מסוים, אינו רשאי להשתתף בישיבות הדירקטוריון הדנות בחברות הפועלות באותו ענף משנה.

ואולם הוראות בנק ישראל אינן מספקות מענה חד־משמעי לשאלה, אם דירקטור כזה רשאי לקחת חלק בדיוני האשראי של שאר החברות בקונצרן. לכן במידה מסוימת ההוראות נתונות לפרשנות של היועצים המשפטיים בבנקים והדירקטורים.

דירקטורים לשעבר בבנק הפועלים אמרו כי בפועל נמנעו מלדון בכל חברה הקשורה גם בעקיפין לחברות שבהן יש להם עניין אישי כדי להימנע מביקורת ציבורית בעניין.

הרגולטורים העמיקו את העיסוק בנושא רק במסגרת הוועדה להגברת התחרות במערכת הבנקאות שהמליצה לאסור על כהונה מקבילה של דירקטורים בגופים פיננסיים משמעותיים ובגופים ריאליים משמעותיים, והמליצה לקבוע כי הדבר ייחשב לעבירה פלילית. הממשלה עדיין לא הביאה המלצות אלה לחקיקה, כך שהחוק עדיין מאפשר לדירקטורים לחבוש את שני הכובעים.

ההלוואה שניתנה לאי.די.בי פיתוח, היתה אמורה להתחיל להיפרע בתשלומים חצי שנתיים החל במארס 2011 ועד למארס 2015. כלומר, אי.די.בי פיתוח כבר היתה אמורה להחזיר עד כה מחצית מהחוב שנטלה מבנק הפועלים. ואולם, בדצמבר 2010, ארבעה חודשים לפני שהלוואה היתה אמורה להתחיל להיפרע, אישר בנק הפועלים לאי.די.בי פיתוח לדחות את החזרי ההלוואה בשלוש שנים - כלומר, להתחיל לפרוע את ההלוואה ב–2014 עד 2018. החלטה זו מעלה סימני שאלה בנוגע לשיקול הדעת שהפעילה הנהלת בנק הפועלים כשהוחלט על דחיית מועדי פירעון ההלוואה.

כמה מהדירקטורים שעמם שוחחנו ואשר כיהנו בבנק הפועלים ב–2009 בעת מתן ההלוואה אמרו כי דירקטורים בבנק נמנעו באופן עקרוני לקחת חלק בישיבות בגופים קשורים לחברות שבהן הם שימשו במקביל דירקטורים.

דוברת בנק הפועלים אמרה בתגובה: "מתן האשראי לאי.די.בי פיתוח וכל ההליכים לאישורו ולניהולו נעשו כדין, בהתאם לכל כללי הממשל התאגידי הנאות וללא כל חשש לניגוד עניינים. אנו רואים בחומרה את ניסיונכם ליחס לבנק התנהלות בלתי־תקינה ללא בסיס, ומזהירים כי הדבר ייחשב להוצאת לשון הרע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker