חשד: מנהל חדר הנוסטרו של כלל פיננסים גרף עם שותפים 15 מיליון שקל בהרצת מניות

אריה לנצברג חשוד כי במסגרת תפקידיו פעל בדרכי מרמה כדי להשיא רווחים אסורים לעצמו ולמקורביו על חשבון חברת כלל ועל חשבון גופים מוסדיים אחרים שפעלו באמצעותו ■ לנצברג ושניים מחבריו נעצרו ושוחררו למעצר בית

הילה רז
סיון איזסקו
הילה רז
סיון איזסקו

מנהל חדר הנוסטרו של חברת כלל פיננסיים, אריה לנצברג, נעצר היום יחד עם שניים מחבריו: עו"ד גיא מגורי כהן וחיים לנגר, עובד בחברת נייס. השלושה חשודים בעבירות של תרמית בני"ע, לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים בתאגיד וכן בעבירות מס. כל השלושה כפרו במיוחס להם, והם שוחררו הערב על ידי בית המשפט למעצרי בית בתנאים מגבילים, בתום יום חקירה ממושך.

לנצברג חשוד כי במסגרת תפקידיו פעל בין השנים 2013-2008 בדרכי מרמה כדי להשיא רווחים אסורים לעצמו ולמקורביו על חשבון חברת כלל ועל חשבון גופים מוסדיים אחרים שפעלו באמצעותו. לפי החשד של רשות המסים ורשות ניירות ערך (ני"ע), השלושה גרפו כ-15 מיליון שקל לכיסם על חשבון כספי משקיעים וכספי גופים מוסדיים שפעילות המסחר בהם מבוצעת באמצעות חבר הבורסה כלל פיננסים בטוחה ניהול השקעות בע"מ.

לנצברג חשוד כי באמצעות שימוש בחשבונות מקורבים הוא הסתיר את הרווחים שהשיג במרמה. לפי החשד, לנצברג ניצל את תפקידו בכלל פיננסים, את הידע המוקדם אודות מדיניות המסחר ואת הגישה לחשבונות כלל וגופים מוסדיים אחרים כדי ליצור עסקות מתואמות ופעולות מכוונות שער, בהיקפים משמעותיים, במהלך מספר שנים. זאת תוך שימוש בחשבונות כלל שבשליטתו ושימוש בחשבונות יתר החשודים, חבריו.

רשויות החוק חושדות כי לנצברג הנחה את חבריו לבצע רכישות של ני"ע לחשבונם בזמן שברשותו מידע, תוך ידיעה כי אותם ני"ע ירכשו בהמשך על ידי כלל או גופים מוסדיים אחרים שפועלים באמצעותה. מממצאי החקירה עולה כי זמן קצר לאחר ביצוע הרכישות על ידי החשבונות של החברים החלו חשבונות של חברת כלל או של גופים מוסדיים אחרים לבצע רכישות בהיקפים גדולים של ני"ע, פעולה שהביאה לעליית שער הני"ע. בנקודה כלשהי, טוענים ברשויות המסים והני"ע, הנחה לנצברג את שני חבריו למכור מניות מהחשבונות שרכשו זמן קצר קודם לכן. זאת, בין היתר, לחשבונות של חברת כלל או גופים מוסדיים שפועלים באמצעותה. פעולה זו הניבה רווח מובטח לחשבונות השלושה.

לטענת רשויות החקירה, שלושת החשודים ביצעו אלפי עסקות מתואמות בין חשבונות כלל ולקוחותיה המוסדיים לבין תשעה חשבונות פרטיים שכולם שייכים למקורבים של לנצברג. לפי החשד, שלושת החשודים פעלו יחד לרכישת ני"ע במהלך המסחר ולחשבונותיהם ולאחר זמן קצר מכרו אותם תוך השפעה על שערי הני"ע. זאת תוך ביצוע עסקות מתואמות ביניהם. הרווחים, שמסתכמים ב-15 מיליון שקל, לא דווחו לרשויות המס.

שופטת בית משפט השלום בתל אביב, תרצה שחם קינן, שיחררה את לנגר למעצר בית והטילה עליו להפקיד ערבות עצמית בסך מיליון שקל וכן ערבות בנקאית בסך 700 אלף שקל. לנצברג שוחרר אף הוא למעצר בית בערבות עצמית של מיליון שקל וערבות בנקאית של 1.4 מיליון שקל.עו"ד מגורי שוחרר למעצר בית והוטל עליו להפקיד ערבות עצמית של מיליון שקל וכן ערבות בנקאית בסך מיליון שקל. יציאתם של שלושת החשודים מהארץ נאסרה. הנאשמים כופרים בהאשמות.

עו"ד נוית נגב ממשרד שינמן-נגב-ניב מסרה בתגובה "אריה לנצברג משתף פעולה בחקירה באופן מלא כדי להזים את החשדות בעניינו. הוא משוכנע בחפותו ובכך שכל פעילותו היתה לגיטימית ובהתאם לחוק. להערכתי, בסופו של תהליך הבירור יובהר כי אין בסיס לחשדות".

מרשות ני"ע נמסר כי הרשות אינה נוהגת למסור מידע לגבי פעילות מחלקת החקירות. מכלל פיננסים נמסר בתגובה כי "אין לנו מידע בנושא".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker