דנקנר ביקש מקרן יורק שקט לכמה חודשים למציאת משקיע - בלאנק סירב

קרן יורק, שנחשבת לנושה הגדול ביותר של אי.די.בי פיתוח, סירבה גם למחיקת חלק מהחוב או פריסתו לתקופה ארוכה, תמורת הקצאה של מניות החברה למחזיקי האג"ח ■ נציגות אי.די.בי פיתוח מוותרת על הדרישה לעצירת התשלום להראל, אך דורשת למנות מפקח מטעם בית המשפט

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

שעון החול של נוחי דנקנר, היו"ר ובעל השליטה בקבוצת אי.די.בי אחזקות, הולך ואוזל. אתמול בערב במהלך הפגישה שקיים דנקנר עם ג'רמי בלאנק, נציג קרן יורק האמריקאית, המחזיקה בכ-800 מיליון ערך נקוב של אג"ח של אי.די.בי פיתוח ונחשבת לנושה הגדול של החברה בקרב בעלי האג"ח, ביקש דנקנר מבלאנק לקבל מנציגות של אי.די.בי פיתוח שקט תעשייתי של כמה חודשים, כך טוענים חלק מהגורמים המקורבים לצדדים. דנקנר הסביר לבלאנק כי במצב הנוכחי הוא לא מסוגל תחת איומי בית המשפט למצוא משקיע רציני שיזרים סכום משמעותי לתוך אי.די.בי פיתוח.

כמו כן, דנקנר העלה אפשרות של מחיקה של חלק מהחוב ו/או פריסתו לתקופה ארוכה, תמורת הקצאה של נתח נכבד מהמניות של אי.די.בי פיתוח לבעלי האג"ח. ככל הידוע, בלאנק דחה את ההצעה הזאת וחזר מספר פעמים במהלך הפגישה כי לאי.די.בי פיתוח נדרשת הזרמה מהותית, אך הפגישה הסתיימה ללא שום הבנות, שכן הנציגות של אי.די.בי פיתוח לא רוצה בשלב זה לסטות מהמסלול של בית המשפט שהותנע בתחילת השבוע.

היום נמשכו "משחקי כוחות" בין דנקנר, הנהלת אי.די.בי פיתוח ונציגות מחזיקי האג"ח של החברה. פגישה שהיתה אמורה להתקיים בשעה 17:00 בין נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח, עורכי הדין של הבנקים ומוסדות פיננסיים המממנים והנהלת החברה, בוטלה על ידי החברה דקות ספורות לפני השעה המיועדת, לטענתה בעקבות הפערים הגדולים שקיימים בין הצדדים.

נוחי דנקנרצילום: ניר קידר

ביטול הפגישה בא לאחר שיחות ומגעים בין נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח לבין הנהלת החברה, שהתקיימו בעקבות הצורך הדחוף שנוצר נוכח הדרישה של שופט בית המשפט המחוזי, איתן אורנשטיין, מהצדדים . זאת, בכדי להימנע מעצירת התשלום של 24 מיליון שקל שאמורה לשלם ביום רביעי הקרוב אי.די.בי פיתוח לקבוצת הביטוח והפיננסים הראל שבשליטת משפחת המבורגר. אי.די.בי פיתוח חייבת לבעלי האג"ח כ-4 מיליארד שקל, וכן כ- 1.8 מיליארד שקל לבנקים ומוסדות פיננסיים.

מכיוון שהנציגות של אי.די.בי פיתוח, המורכבת מנציגים של קרן יורק, פסגות והפניקס, עדיין לא הגיעה להסכמות עם החברה לגבי פתרון ביניים, היא היתה אמורה לבקש מהשופט ארכה עד היום בצהריים כדי שתוכל להגיע להסכמות.

לפי המתווה שהסתמן, השופט יתבקש ע"י הנציגות, בתמורה לוויתור של עצירת תשלום של 24 מיליון שקל להראל, למנות מפקח מטעם בית משפט באי.די.בי פיתוח עם סמכויות נרחבות של בית משפט, בכדי למנוע מהלכים בחברה העלולים לפגוע בבעלי האג"ח שלה.

בקופת החברה מזומנים של כ-1.1 מיליארד שקל האמורים להספיק לה לעמוד במלוא התשלומים לנושיה השונים עד סוף 2013 בלבד וללא הזרמת הון, באמצעות מכירת נכסים ו/או הכנסת משקיע, החברה תתקשה לעמוד בהתחייבויותיה החל מתחילת 2014. בהתאם לכך, הנציגות תבקש להכריע בשאלת הסולבנטיות (ברת פירעון) או חדלות פירעון של אי.די.בי, שכן עד סוף הרבעון השני, כלומר עד סוף יוני 2013, אי.די.בי פיתוח אמורה לשלם לבעלי האג"ח כ-507 מיליון שקל - מתוך זה החלק הארי במהלך יוני 2013, כשבנוסף לכך אמורה החברה לשלם גם לבנקים כ-45 מיליון שקל במהלך אותו חודש.

אם בסופו של דבר תבצע אי.די.בי פיתוח את התשלומים הללו, שיהיו במחירי פארי מלאים (ערך כלכלי מלא כולל הצמדה וריבית), הנהנית העיקרית מכך צפויה להיות קרן יורק, שכן הקרן מחזיקה בכ-800 מיליון שקל ערך נקוב של האג"ח של אי.די.בי פיתוח - המהווה כ-20% מהחוב שנרכש במחירים של סביב 50 אגורות, כלומר בהשקעה כוללת של כ-400 מיליון שקל, שמתוכה יורק אמורה לקבל חזרה מתשלומי קרן וריבית ביוני סכומים של כ-100-80 מיליון שקל. גם פסגות והפניקס המחזיקים בכ-180 מיליון שקל אג"ח של אי.די.בי פיתוח צפויים לקבל כ-35 מיליון שקל כל אחת.

עם זאת,הנציגות אי.די.בי פיתוח פועלת עד כה בצורה מגובשת ומוכנה אף לוותר על התשלומים הקרובים, כדי להוציא לפועל את התוכנית שהם מובילים של המרה של כ-3.2 מיליארד שקל מהחוב של החברה להון ופריסת יתר החוב שיישאר של כ-2.5 מיליארד שקל לשנים 2020-2019 .

תוכנית זו מבוססת על הערכת שווי של חברת טאסק שקבעה כי השווי הנכסי הנקי - ה-NAV (המודד את הפער בין שווי נכסים לשווי התחייבויות) הסחיר המבוסס של שוויי שוק של אי.די.בי פיתוח הינו כמינוס 1.5 מיליארד שקל וכי החברה חדלת פירעון. בעוד שאי.די.בי פיתוח ונציגות מחזיקי האג"ח של חברה האם אי.די.בי אחזקות מחזיקים בחוות דעת של פאהן קאנה ובייקר טילי המעריכות את ה-NAV של אי.די.בי פיתוח בין 70,000 מיליון שקל ליותר מ- 3 מיליארד שקל.

בעקבות הפערים הגדולים בין הערכות השווי והיעדר הערת "עסק חי" בדו"חותיה של אי.די.בי פיתוח, השופט אורנשטיין אמנם מודע לאתגרים העומדים בפני החברה, אך בשלב זה בכלל לא פתוח שיכריע כי החברה אינה סולבנטית. בעוד שנציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות,שהחברה חייבת להם כ-1.8 מיליארד שקל, מעדיפים בשלב זה לקדם את ההסדר עם דנקנר והמשקיע הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין, שאם ייצא אל הפועל יבטיח להם יותר מ-200 מיליון שקל , כשבינתיים גם אם הסכומים הללו יגיעו הנציגות של אחזקות לא מוכנה להתחיב כי לפחות חלק מהסכום יוזרם לתוך אי.די.בי פיתוח שהנה הנכס היחידי של אי.די.בי אחזקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום