בכירים בירושלים: פוטאש לא הגישה הצעה בכתב לרכישת כיל

לדברי הבכירים, התאגיד הקנדי הפעיל לחצים רבים בחודשים האחרונים בסיוע לוביסטים לרכישת כיל ■ המאמצים כללו פגישה של מנכ"ל פוטאש, ביל דויל, עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

גורמים בכירים בירושלים ציינו היום כי התאגיד הקנדי פוטאש הפעיל לחצים רבים, בחודשים האחרונים, במישורים שונים, בסיוע גדוד של לוביסטים, על בכירים בממשלה, לרכישת כיל. המאמצים כללו פגישה של מנכ"ל פוטאש, ביל דויל, עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ופגישה של אחרים מטעם פוטאש וכיל עם בכירים בממשלה בירושלים, כדי שיסכימו למכירת כיל לפוטאש. אולם למרות הלחצים השונים, פוטאש לא הגישה עד היום בקשה רשמית בכתב לרכישת כיל.

ראשי פוטאש שלחו אנשים לכל הגורמים הקובעים במשרדי הממשלה, מנכ"לים ואחרים, כדי ללחוץ עליהם לאשר את מכירת כיל. כך אמיר אלשטיין, יו"ר דירקטוריון החברה לישראל, הבעלים של כיל, נפגש עם בכירים במשרד ראש הממשלה והאוצר. אבל באוצר ביקשו, ועמדו על כך, לקבל בקשה רשמית ובקשה כזו לא הוגשה מעולם.

כך למשל, שר האוצר הקודם, יובל שטייניץ, אמר לאנשים שנפגשו עם נציגי פוטאש כי "אם יגישו בקשה בכתב, נתייחס". אולם בקשה כזו לא הוגשה. הגורמים הישראלים שניהלו את המשא ומתן עם ראשי פוטאש דרשו כי פוטאש תפרט כיצד תגן על האינטרסים הכלכליים של ישראל בכיל לאחר המכירה (למשל מפני הורדת מחירים יזומה). בפוטאש השיבו כי "לכל בעיה יש פתרון".

ביחס לאיומי פוטאש לאחרונה, למכור את אחזוקתיה בכיל, אמר בכיר בירושלים, "על ממשלת ישראל לא מאיימים. הממשלה מעודדת משקיעים זרים לבוא לישראל ועושה כמיטב יכולה לעזור להם, אולם היא לא תפקיד את משאבי הטבע שלה, ולא תסכים למכור אותם בנזיד עדשים".

בירושלים אמרו היום כי שר האוצר החדש, יאיר לפיד, הגיע לאוצר עם החלטה מהבית, שלא למכור את כיל לפוטאש. הוא הודיע על החלטתו בציבור. בהחלטת לפיד תומכים בכירים באוצר.

מפעלי ים המלח של כילצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker