מנכ”ל פרולור: “בזכות הרכישה נוכל למכור את המוצר שלנו בפי שלושה”

פרולור נרכשה בשבוע שעבר על ידי אופקו של פיליפ פרוסט ■ המנכ”ל, שי נוביק, משוכנע שהעסקה שהוביל פרוסט היא הדבר הטוב ביותר שיכול היה לקרות לבעלי המניות ■ הוא אינו מתרגש מהכוונה של שמונה משרדי עו”ד לבחון הגשת תביעות בעקבות העסקה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

“עסקת הרכישה הגדולה בהיסטוריה של תעשיית הביוטכנולוגיה הישראלית”, כך תוארה העסקה שבה רכשה חברת אופקו שבשליטת פיליפ פרוסט ‏(43%‏) את חברת פרולור, שגם היא בשליטת פיליפ פרוסט ‏(19.8%‏) בהקצאת מניות אופקו.

העסקה שיקפה מחיר של 7 דולרים למניה ושווי של 480 מיליון דולר לפרולור, כלומר פרמיה של 30% מעל שוויה בבורסה. למרות זאת, קשה היה לאתר התלהבות בין משקיעי החברה, כפי שהדבר בא לידי ביטוי במחיר מניית פרולור. יתרה מזו, פחות מ-24 שעות לאחר העסקה כבר הודיעו שמונה משרדי עורכי דין אמריקאיים על כוונתם לבחון אם מועצת המנהלים של פרולור לא הפרה את חובת האמון כלפי משקיעי החברה כשאישרה את העסקה.

שי נוביק, מנכ"ל פרולורצילום: יח"צ

האכזבה והביקורת כלפי העסקה נובעים כנראה מהעובדה שמדובר בעסקת בעלי עניין בין שתי חברות, שבעל השליטה בשתיהן הוא פרוסט, מהעובדה שהתמורה לבעלי מניותיה של פרולור לא תשולם במזומן אלא במניות אופקו, וכן מזהות הרוכש. בשוק ההון רווחו הערכות כי טבע ניהלה מו”מ לרכישת פרולור ושחברות פארמה גדולות מעוניינות לרכוש את החברה, בניגוד לאופקו, שהיא חברת אחזקות בשווי שוק בינוני של 2.2 מיליארד דולר.

פרולור אמנם קיבלה מאופקו זכות לחפש עסקות נוספות ‏(Go Shop‏) במשך 60 יום, אבל בהתחשב בזהות הבעלים בשתי החברות ובדמי הביטול של עד 24 מיליון דולר שפרולור עלולה להתחייב לשלם לאופקו, יש סבירות לא קטנה שהעסקה תושלם במתכונת שהוכרזה ביום רביעי שעבר.

הסיפור המלא מאחורי עסקת אופקו־פרולור ייחשף בתוך כחודש כשפרולור תפרסם את הזימון לאסיפת בעלי המניות שתתבקש לאשר את העסקה. עד אז יסתפקו בעלי מניותיה של החברה בדבריו של שי נוביק, מנכ”ל פרולור, שהודף בראיון ל–TheMarker את הביקורת ומסביר מדוע להערכתו מדובר בעסקה מצוינת לבעלי המניות.

התביעות לא מלחיצות אתכם?

נוביק: “אותנו זה לא מלחיץ. תביעות מסוג זה מוגשות ב-99.9% מהעסקות. גם אם העסקה היתה במחיר של 107 דולר למניה, אחד המשרדים היה מגיש תביעה. יש משרדי עורכי דין שמתמחים בכך, והם מתחרים זה בזה, כי רק אחד מהם ייבחר בידי המשקיעים להוביל את התביעה. אני רואה בתופעה הזו הרבה מהחיוב, כי זה משפיע לטובה על תהליך קבלת ההחלטות של החברות בנסיבות אלו. עשינו כל מה שאפשר לעשות כדי לוודא שתהליך המכירה יהיה מסודר ותקין”.

מוצר הדגל של פרולור הוא גרסה ארוכת טווח להורמון גדילה, שמאפשרת לחולה להסתפק בזריקה אחת לשבוע במקום אחת ליום. החברה השלימה בהצלחה את השלב השני בניסויים הקליניים במוצר.

האם לא היה הגיוני יותר למכור את החברה לאחת החברות שמשווקת הורמון גדילה שניתן בזריקה אחת ליום, ומאוימת לכאורה בידי המוצר שלכם מאשר לחברת אחזקות ביוטק?

“אנחנו מקבלים שלושה דברים מאופקו. עם כל הכבוד לפרולור, אנחנו חזקים במו”פ ולא במסחור של תרופות וביצירת ערך. הדבר השני הוא מערך המכירות שאופקו הקימה כדי לשווק את הדור הבא של ויטמין D לחולים שסובלים ממחלת כליות כרונית. הוא ישווק את התרופה לנפרולוגים ‏(רופאים שמתמחים בתפקוד הכליות‏) ולאנדוקרינולוגים ‏(רופאים שמתמחים במחלות שנובעות מבעיות הורמונליות‏), שזה בדיוק השוק אליו פונה התרופה שלנו.

פיליפ פרוסטצילום: תומר אפלבאום

“התרופה של אופקו השיגה תוצאות מדהימות בשלב השני של הניסויים הקליניים, ופוטנציאל השוק שלה הוא מיליארדי דולרים. האיום הפוטנציאלי שלנו על חברות שמשווקות גרסות פחות מתקדמות של הורמון גדילה יגדל משמעותית ככל שהמוצר יתקדם בפיתוח הקליני, וסיכוייו להניב מכירות יגדלו. אופקו היא הפלטפורמה המסחרית וליצירת ערך שפרולור תרכב עליה. להערכתי, המחיר שתקבל אופקו עבור התרופה שלנו יהיה גדול פי שלושה מהמחיר שהיינו משיגים עצמאית בעסקת מסחור ישירה מול אחת מחברות הפארמה הגדולות. הדבר השלישי הוא סחירות. מחזור המסחר הממוצע באופקו הוא 17 מיליון דולר. היכולת של בעלי מניות שלא מעוניינים להמתין למימוש הפוטנציאל לממש את אחזקתם תגדל פי 10”.

ורק אופקו של פרוסט יכלה לספק לכם את הפלטפורמה הזו?

“לא רק אופקו, אבל אופקו מבטיחה שפרולור תישאר כיחידה אוטונומית ותמשיך להיות אחראית על הפיתוח הקליני. אספר לך אנקדוטה. היו לנו דיונים עם צוות הפיתוח העסקי של אחת החברות הגדולות בעולם בתחום הורמון הגדילה על התנאים לעסקת מסחור. הם עצמם אמרו שעלינו להתעקש שהאחריות על הפיתוח הקליני תישאר אצלנו, כי אחרת המוצר עלול להגיע לשוק בעוד 10 שנים, והסיכויים שלנו לקבל תשלומים עבור השגת אבני דרך בפיתוח ותמלוגים ממכירות יירד משמעותית. מעבר לזה, יש לאופקו שלוש תרופות בשלב השלישי והמכריע של הניסויים הקליניים ופיתוחים דיאגנוסטיים פורצי דרך, למשל לסרטן הערמונית ולאלצהיימר”.

קיבלתם הצעות במזומן?

“אין תגובה”.

יש הערכה שפניתם לנובו נורדיסק כי יש לכם בעיה לעבור לייצור בקנה מידה תעשייתי ונדחתם.

“היינו בקשר עם כל מיני חברות. דווקא הקשר עם נובו נורדיסק היה הירוד ביותר. חברות אחרות היו אגרסיביות בהרבה ועשו תהליך מקיף של בדיקת נאותות. אין כל בעיה בתהליך הייצור שלנו. אנחנו עומדים להתחיל בשלב השלישי של הניסויים הקליניים”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום