אני רק שאלה

למה מחירי האג"ח הקונצרניות עולים?

ייתכן בהחלט מצב שהחברה תהיה במצב מספיק טוב כדי לשלם חובות, אבל לא יוותר לה דבר כדי לשלם דיווידנד לבעלי המניות

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אם כולם מדברים על המצב הקשה של הטייקונים והמשק, איך זה שמחירי האג"ח הקונצרניות עולים?

דן, נתניה

ממש לא במצב קשהצילום: מוטי קמחי

ראשית, לא כל הטייקונים במצב קשה. מוזי ורטהיים ממש לא במצב קשה, וגם לא צדיק בינו או דוד עזריאלי. לאליעזר פישמן יש אולי בעיות בעסקים הפרטיים, אבל מצבן של החברות הציבוריות שלו, כלכלית ירושלים ומבני תעשיה, יציב למדי. לכן, הוא גם מצליח לגייס עבורן הון, כי בשוק מעריכים שיכולת החזר החוב שלהן אינה רעה כל כך.

שנית, לא כל מי שמכונה בתקשורת "טייקון" הוא באמת כזה. דייויד פדרמן, למשל, נתפש אולי כטייקון, אבל שווי ההון האישי שלו ושל משפחתו אינו גבוה כל כך. עסקיו כוללים רק שותפות חלקית בחברת מודגל, שמחזיקה בפטרוכימים, שמחזיקה בבתי זיקוק עם שותפים. פטרוכימים עצמה נסחרת כיום בשווי של 130 מיליון שקל בלבד. שווי החזקתה של מודגל בפטרוכימים הוא 80 מיליון שקל, וכמחצית משווי זה מיוחס לשותפים של משפחת פדרמן במודגל. שווי ההון של פדרמן המושקע בפטרוכימים אינו עולה אפוא על כ-10 מיליון דולר, וייתכן שכנגד המניות הללו עומדת הלוואה כלשהי. בקיצור, טייקון הוא לא.

שלישית, הטייקונים שולטים בחברות באמצעות המניות שלהן. ייתכן בהחלט מצב שהחברה תהיה במצב מספיק טוב כדי לשלם חובות, אבל לא יוותר לה דבר כדי לשלם דיווידנד לבעלי המניות. במקרה כזה האג"ח שלה ייסחרו בתשואות סבירות, בעוד שמחיר מניותיה יצנח. הונו של הטייקון שמחזיק בה יירד, אבל הציבור שנהנה מהריבית שמשלמות האג"ח לא יפסיד.

זהו, למשל, המצב שמאפיין כיום חברות כמו דיסקונט השקעות ואפריקה ישראל. המניות של החברות הללו צללו ב-80%-90% ממחירי השיא שלהן, אבל בטווח הקצר והבינוני נראה שאין להן בעיה של ממש לעמוד בתשלומי האג"ח.

רביעית, בבורסה נסחרות אג"ח רבות - של טייקונים ושל כאלה שאינם טייקונים. כמות האג"ח בצרות השייכות לחברות שנשלטות בידי ה"טייקונים" נמוך בהרבה מכפי שמקובל לחשוב. לכן, בתמונה הכללית מדדי האג"ח הקונצרניות מצליחים לעלות אף שהונם של חלק מהטייקונים הישראלים נשחק במידה ניכרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker