מיכאל רוכוורגר

נוחי דנקנר, היו"ר של קבוצת אי.ד.בי נחת היום (ו') אחר הצהריים מנסיעה עסקית בארגנטינה בה נפגש עם המשקיע היהודי-ארגנטיני אדוארדו אלשטיין, בכדי לקדם את נושא השקעתו בקבוצה. בין הצדדים סוכם כי במידה שאי.די.בי אחזקות תגיע להסדר עם בעלי האג"ח והבנקים בהיקף של כ-2 מיליארד שקל, ואם גנדן תגיע להסדר עם הבנקים המממנים, אלשטיין ישקיע כ-75 מיליון דולר - מתוכם 55 מיליון דולר באי.די.בי אחזקות ו- 20 מיליון דולר בגנדן. זאת בנוסף להשקעה של 100 מיליון שקל בגנדן שכבר ביצע. עם זאת, מדובר ב"טיפה בים" מתוך סך החובות האדירים הרובצים על דנקנר וקבוצתו.

ההשקעה באי.די.בי תתבצע לפי מחיר מניה שלא יעלה על ממוצע משוקלל של מחירה בבורסה במהלך 30 הימים שלפני ההשקעה. מחצית מניירות הערך (מניות ואופציות) שיונפקו על ידי אי.די.בי אחזקות, בעקבות ההשקעה של אלשטיין,יהיו בבעלות אלשטיין או גוף קשור אליו ומחציתם יהיו בבעלות דנקנר.

נוחי דנקנר בנתב"גצילום: הדר כהן

אם ההשקעה של אלשטיין תצא אל הפועל, הוא יחזיק ב-30.77% מגנדן. כן ייכנסו לתוקף הסכמות בין אלשטיין לדנקנר שלפיהן, בין היתר, תהיה לדנקנר ואלשטיין שליטה משותפת בגנדן ובאי.די.בי אחזקות. דנקנר ימשיך לכהן כיו"ר דירקטוריון באי.די.בי אחזקות ובחברות הקבוצה, ולאלשטיין תהיה זכות להתמנות לסגן יו"ר הדירקטוריון.

עוד סוכם כי מתוך סך ההשקעה של אלשטיין בסך 100 מיליון דולר בגנדן ואי.די.בי אחזקות,תיחשב מחצית ההשקעה של 50 מיליון דולר כהלוואה מסוג נון ריקורס (שהבטוחה היחידה היא הנכס עצמו) הניתנת לדנקנר על ידי אלשטיין לצורך רכישת ניירות ערך של דנקנר ורכישת מחצית ממניות אלשטיין בגנדן, והיא תהיה ניתנת להחזר בתוך 5 שנים.

כבטוחה לפירעון ההלוואה יופקדו בנאמנות ניירות הערך של דנקנר וכן מחצית מתוך מניות אלשטיין בגנדן. בין הצדדים נקבע מנגנון לשחרור ניירות הערך המופקדים לידי דנקנר עם פירעונות ההלוואה. בתקופת הנאמנות יהיו דנקנר ואלשטיין זכאים לזכויות מכוח ניירות הערך המופקדים שבבעלות כל אחד מהם, בהתאמה.

בתחילת השבוע הקרוב יתקיימו בישראל פגישות בהשתתפות אלשטיין ונציגיו על מנת להביא לקידומה המהיר של העסקה האמורה ושל ההסדר. בתחילת השבוע יתקיים גם דיון בבית משפט בעקבות הבקשה של נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח לפתוח בהליכי הסדר כפוי בחברה החייבת לנושיה כ-6 מיליארד שקל.

הנסיעה של דנקנר התבצעה אחרי שבשבוע שעבר לאחר בנק לאומי בראשות רקפת רוסק עמינח החליט לסגת ממתווה הסדר החוב הקודם, וזאת בעקבות חשיפת TheMarker.

גנדן חייבת כ-450 מיליון שקל ללאומי וכ-85 מיליון שקל למזרחי טפחות. אי.די.בי אחזקות חייבת לבעלי האג"ח והבנקים כ-2 מיליארד שקל וכן אי.די.בי פתוח חייבת כ-6 מיליארד שקל. בסך הכל מדובר בחוב של 9 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker