פיץ' אישררה דירוג האשראי של ישראל בדרגת A עם תחזית יציבה

נקודות החולשה של ישראל: חוסר יציבות פוליטית, חובות גדולים ואפשרות לתקיפה נגד איראן; נקודות האור: צמיחה גבוהה, כלכלה מתקדמת ומגוונת, ותחילת ייצור הגז הטבעי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

חברת דירוג האשראי פיץ' אישרה היום את דירוג האשראי של ישראל בדרגת A עם תחזית דירוג חיובית, וציינה כי כלכלת ישראל היא מתקדמת ומגוונת.

"אישור דירוג האשראי של ישראל משקף את הגורמים הבאים: לישראל יש מוסדות מפותחים היטב וכלכלה מתקדמת ומגוונת. מדדי הפיתוח האנושי והתוצר המקומי הגולמי (GDP) לנפש גובהים באופן משמעותי ממדינות בעלות דירוג דומה, ומערכת החינוך והאקלים העסקי מקדמים חדשנות. מסגרת המדיניות המקרו כלכלית מפותחת היטב ותומכת", נאמר בהודעת פיץ'.

לדברי פיץ', הצמיחה הכלכלית בישראל גבוהה יותר מאשר הצמיחה החציונית במדינות בעלות דירוג אשראי אחרות בעלות דירוג A, והפגינה עמידות רבה יותר ופחות תנודתיות ממקבילותיה. "למרות היחלשות הכלכלה במהלך 2012, תחילת ייצור הגז הטבעי צפויה להגדיל את הצמיחה הריאלית של התמ"ג לרמה של 3.7% ב-2013, לעומת צמיחה של 3.2% בשנה הקודמת", נכתב בדו"ח של פיץ'.

עם זאת, פיץ' ציינה כי רמת הסיכון הפוליטי בישראל גבוהה. "הפוליטיקה המקומית סוערת ולא פעם התקופות שמחזיקות ממשלות הן קצרות. הקואליציה של הממשלה שהוקמה לאחרונה מקבצת יחד מפלגות עם מטרות ואינטרסים שונים, ועד כה לא עמדה במבחנים", נכתב בדו"ח של פיץ'. "בנוסף לכך, ישראל נמצאת בסביבה עוינת. קשיים ביחסים עם מדינות אחרות באזור והצורך בהוצאות בטחון גבוהות יכולים לגרום מעת לעת לשיבושים בפעילות הכלכלית. הסיכון לתקיפה צבאית נגד תוכנית הגרעין של איראן קיים, אם כי הוא אינו נכלל בתחזית הבסיסית של פיץ', ועלול להיות בעל השלכות שיגבירו את חוסר הוודאות".

"תחילת ייצור הגז הטבעי צפויה להגדיל את הצמיחה הריאלית של התמ"ג לרמה של 3.7%"צילום: אלבטרוס

פיץ' ציינה כי גורם נוסף שמכביד על הדירוג של ישראל הוא המצב הפיננסי של הממשלה. "החוב גבוה, אם כי יציב, וצמצומו עלול להתעכב בשל גירעונות גדולים בתקציב, הנובעים מירידה בהכנסות ועלייה בלחצים להגדלת ההוצאות", נאמר בדו"ח של פיץ'.

פיץ' צופה כי היחס בין החוב לתמ"ג של ישראל ימשיך לרדת קלות במהלך 2013 ו-2014, אם כי החוב שהיווה 72.3% מהתוצר בסוף 2012 הוא בערך כפליים מהיחס חוב תוצר החציוני של מדינות אחרות בעלות דירוג אשראי בדרגת A.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker