הפועלים לביהמ"ש: אנחנו הנושה הגדול ביותר של אי.די.בי פיתוח

הפועלים מצוי במלכוד: לאחר שסיווג בדו"חותיו את חובות אי.די.בי פיתוח כחוב פגום - יתקשה הבנק לטעון בבית המשפט כי החברה אינה חדלת פרעון ■ ביטוח הראל ומנורה מתנגדות למימוש תוכנית ההבראה לאי.די.בי פיתוח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים13

לקראת הדיון שיתקיים ביום ראשון בבוקר בבקשת נאמני האג"ח של חברת אי.די.בי פיתוח לכפות על החברה שבמסגרתה יומרו 55% מהיקף החוב ל-100% ממניות החברה, הגיש היום בנק הפועלים את עמדתו לבית המשפט, בה הוא כותב כי הוא הנושה הגדול ביותר של אי.די.בי פיתוח.

לדברי הבנק, חובותיה של אי.די.בי פיתוח כלפי בנק הפועלים מסתכמים בכ-900 מיליון שקל (כולל 150 מיליון שקל ערבות שאי.די.בי פיתוח העמידה לחברה אחרת בקבוצה). סך חובותיה של אי.די.בי פיתוח מסתכמים בכ-5.4 מיליארד שקל, מתוכם 3.8 מיליארד שקל לבעלי האג"ח ו-1.6 מיליארד שקל לכלל הבנקים. כלומר החוב לבנק הפועלים מהווה 16% מחובות החברה.

הנהלת אי.די.בי פיתוחצילום: עופר וקנין

בנייר העמדה שהגיש לבימ"ש ציין הבנק כי אין הוא מתנגד למינוי בעל תפקיד בחברה מטעם הנושים, וזאת עד לבירור מעמדה של החברה, אולם הפועלים מציין כי על פי עמדתו, זהות בעל התפקיד שימונה צריכה להיות מוסכמת ו/או מתואמת עם הבנקים. הפועלים מציין עוד כי מבחינתו, מהלך של המרת החוב למניות עלול להיות בעייתי, וזאת לאור הרגולציה המגבילה את הבנקים באחזקת אמצעי שליטה בגופים ריאליים ובחברת ביטוח.

לגופה של הבקשה עצמה לביצוע תוכנית ההבראה כתב הבנק בנייר העמדה כי "בזמן הדחוק שעמד לרשותו טרם הגשת תגובה זו, לא עלה בידי הבנק להשתכנע בנחיצותה ו/או בדחיפותה ו/או בעילתה הנטענת של תוכנית כל כך מרחיקת לכת ופולשנית למחיקה והמרה של חובות בהיקפים עצומים, כמוצע על ידי המבקשים".

בנק הפועלים מצוי בפלונטר שאינו מאפשר לו לטעון כי אי.די.בי פיתוח הינה בעלת יכולת לפרוע את התחייבויותיה. זאת מכיוון שבדו"חותיו הכספיים סיווג את החובותיה של אי.די.בי פיתוח כלפי הבנק כחובות פגומים. ההגדרה של חוב פגום על פי בנק ישראל הינה "חוב שהבנק צופה כי לא יוכל לגבות את הסכומים המגיעים לו לפי הסכם החוב". לכן, לאחר שהבנק סיווג את החובות של החברה כפגומים הוא יתקשה לטעון כי להערכתו החברה יכולה לפרוע את מלוא התחייבויותיה.

אחת האפשרויות היא כי הבנק יטען בבית המשפט כי בעוד שלגישתו אי.די.בי פיתוח הינה בעלת יכולת פרעון, הרי שהבנק סיווג את החוב כפגום רק בשל דרישת המפקח על הבנקים. אולם במקרה שישתמש בטיעון זה, הרי שבכך הבנק יספק אישור רשמי לפיה עמדת בנק ישראל הינה כי חובות אי.די.בי פיתוח פגומים, כלומר החברה לא תעמוד בהתחייבויותיה.

לכן, בנייר העמדה שהבנק הגיש היום לביהמ"ש הוא לא ציין במפורש כי אי.די.בי פיתוח הינה בעלת כושר פרעון, אלא כתב כי "עוד טרם שעלה בידי הבנק ללמוד את חוות הדעת שצורפה לבקשה, דומה שניתן כבר כעת להפנות למספר נקודות לכאוריות שיכול להיות להן משמעות לשאלת עצם קיומה של עילה למבקשים לנקיטה בהליכי חדלות פרעון כנגד החברה". הנקודות הלכאוריות שהבנק מעלה הן כי בקופת החברה מזומן שעשוי לאפשר לה לפרוע חובות במהלך השנה הקרובה, לדו"חותיה לא הוצמדה הערת עסק חי, החברה עמדה עד כה בהתחייבויותיה, הצהירה על יכולתה לפרוע מלוא חובותיה במועד, ולא פנתה לנושים בבקשה לקיום הסדר חוב.

בנק הפועלים מיוצג על ידי עו"ד הדין פיני רובין וירון אלכאוי.

ביטוח הראל ומנורה מתנגדות למימוש תוכנית ההבראה לאי.די.בי פיתוח

חברות הביטוח מנורה והראל הגישו היום את תגובותיהן לבקשת הקרנות יורק, פסגות והפניקס, למנות נאמן לאי.די.בי פיתוח ולממש את תוכנית הבראה.

חברת מנורה טוענת בתגובתה כי סכום החוב שחייבת לה אי.די.בי פיתוח ושבו נקטו מחזיקי האג"ח בתכונית ההבראה שגיבשו נמוך. בעוד שבתוכנית נכתב כי הסכום הוא 150 מיליון שקל, מנורה מציינת כי סכום החוב כלפיה הוא כ-200 מיליון שקל.

מנורה מציינת כי "מדובר בפער מהותי ובלתי מוסבר. אין זה ברור האם מדובר בפער שנובע מטעות בתום לב או מסיבה אחרת. מכל מקום, מנורה מתנגדת בתוקף להצגה המטעה של סכום החוב כלפיה ולביסוס תוכנית הבראה על סמך נתון שגוי זה". מנורה מתנגדת למכירה מהירה של מניות כור תעשיות, המוחזקות בידי אי.די.בי פיתוח שמשועבדות לחברה לצורך החזר הלוואה של החברה כלפיה".

הראל, שחוב החברה כלפיה הוא כ-357 מיליון שקל, מתנגדת לבקשת מחזיקי האג"ח. אי.די.בי פיתוח אמורה לפרוע חוב של כ-24 מיליון שקל להראל ב-1 למאי.

בבקשה שהגישה הראל לבית המשפט, הסבירה כי "הראל סבורה שאין כל מקום או הצדקה בעת הזו וכל עוד לא התבהרה תמונת המצב, לסעד קיצוני כמו מינוי בעל תפקיד, וניתן ללא קושי להסתפק בצעד מתון יותר בדמות מינוי שני דירקטורים חיצוניים נוספים לדירקטוריון אי.די. בי פיתוח".

הראל מפרטת כי "מינוי דירקטורים חיצוניים ימנע פגיעה בהתנהלותה השוטפת של החברה ויוודא שכל פעולותיה והחלטותיה נקיות משיקולים זרים ועולות בקנה אחד עם טובת הנושים והחברה".

בהראל מתריעים כי "לנוכח המאפיינים הייחודיים של אי.די. בי פיתוח כחברת אחזקות, המשמעות בפועל של קבלת הבקשות של מחזיקי האג"ח - קרי אי מימוש נכסים ואי פירעון ההלוואות היא אחת - עצירת פעילותה המהותית והשוטפת של החברה והכרזה דה-פקטו על חדלות פירעון".

מנורה מיוצגת על ידי עוה"ד אלי שימלביץ ורונן בוך ממשרד שטיינמץ, הרינג, גורמן. חברת הראל מיוצגת על ידי עוה"ד אבנר כהן ואלעד עפארי ממשרד כהן וילצ'יק קמחי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker