שמן: "תוצאות הפעולות להתמודדות עם לחצי הגז הגבוהים - בתוך ימים"

יחידות ההשתתפות של שמן עלו היום ב-4.8%, לאחר שאתמול נפלו ב-13.5% והשלימו נפילה של כ-33% מאז ראשית אפריל ■ שמן: האסדה המבצעת את הקידוח מסוגלת לעמוד בלחצים הגבוהים בכ-50% מהלחצים בהם נתקלנו

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שותפות שמן, שבראשה עומד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, ממשיכה במאמצים להרגיע את המשקיעים לנוכח העצירה בקידוח "ים-3". השותפות פירסמה היום (ה') דו"ח מצב עדכני בנוגע להתקדמות הטיפול בבעיית לחצי הגז, ובו היא מסבירה כי תוצאות הפעולות שבהן נקטה עד עתה כדי להמשיך בקידוח צפויים להתברר "בתוך מספר ימים".

בשבוע שעבר דיווחה השותפות, שמנוהלת על ידי יוסי לוי, על קשיים טכניים שהביאו אותה להפסקת קידוח "ים-3" אל מול חופי אשדוד. השותפות הסבירה כי במהלך הקדיחה בשכבות הגז העליונות נתקלה בלחצים גבוהים, מעבר להערכות המקוריות. הלחצים אילצו את המפעילה, קספיאן דרילינג, לעצור את פעולות הקידוח "לצורך בדיקת תוכניות חלופיות והתאמת תוכנית הקידוח לממצאים באתר".

גם היום מדגישה השותפות כי המפעילה בוחנת תכניות הנדסיות חלופיות, למקרה שלא ניתן יהיה להמשיך בביצוע הקידוח במתווה ההנדסי המקורי. זאת, על מנת לאפשר הגעה לשכבת המטרה - שכבת הנפט - תוך התמודדות עם הלחצים הגבוהים.

השותפות הדגישה כי האסדה המבצעת את הקידוח (ATWOOD BECON) מסוגלת מבחינה טכנית לעמוד בלחצים הגבוהים בכ-50% מהלחצים בהם נתקלה, כך ש"אין מגבלה טכנית או תפעולית להמשיך בביצוע והשלמת הקידוח באמצעות אסדה זו, לאחר ובכפוף לכך שיימצא וייושם פתרון הנדסי מתאים להתמודדות עם הלחצים הגבוהים".

רישיון שמן ממוקם כ-16 ק"מ מקו החוף של אשדוד. שמן מחזיקה ב-87.5% מהזכויות ברישיון, לצד זרח (7.5%) והמפעילה קספיאן דרילינג (5%). הסקרים הראשונים בשטחי הרישיון הצביעו על פוטנציאל לכ-227 מיליון חביות נפט באיכות גבוה (בסיכוי של 40%) ולכ-3 טריליון רגל מעוקב (TCF) של גז בסיכוי של כ-35%.

נראה שהודעת החברה הרגיעה מעט את המשקיעים, שכן יחידות ההשתתפות של שמן עלו היום ב-4.8%, לאחר שאתמול נפלו ב-13.5% והשלימו צניחה של כ-33% מאז תחילת אפריל. מתחילת 2013 הציגה שמן תשואה שלילית של 37.5% למשקיעים, והיא נסחרת כעת לפי שווי שוק של כ-350 מיליון שקל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ככל הנראה, המשקיעים חוששים הוא כי הכישלון שנרשם בשטחי הרישיון לפני כשני עשורים חוזר על עצמו. קידוח "ים-1", שנערך בין 1990-1989 הופסק עקב בעיות טכניות שהתעוררו. בקידוח "ים-2" שבוצע לאחריו והגיע לעומק של 5,370 מטר, הצליחה השותפות להפיק נפט באיכות גבוהה מאוד, אולם נאלצה להפסיקו שוב מכיוון שהציוד לא הצליח לעמוד בלחצים הגדולים ובטמפרטורה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker