בעקבות התנגדות עובדים ופוליטיקאים: פוטאש מוותרת על כיל

בהודעה שפירסמה החברה נכתב כי "לצד העובדה שאנו ממשיכים להאמין שהעסקה תעניק תועלת עצומה לכל בעלי העניין, חייבת להתקיים פתיחות להשקעות זרות וביטחון בכללים שעל פיהם מבוצעת השקעה שכזו" ■ כיל: קיימות עוד אלטרנטיבות ראויות לצמיחת החברה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים33

פוטאש,  יצרנית הדשנים הגדולה בעולם, נסוגה מהצעת הרכש לכיל בעקבות ההתנגדות לעסקה מצד עובדי החברה , כך הודיעה היום (ה') החברה בהודעה שפירסמה עם פרסום דו"חותיה לרבעון הראשון.

מפעלי ים המלחצילום: עופר וקנין

בהודעה נכתב כי "מאז ומעולם נוהגת חברת פוטאש לפעול על פי אסטרטגיה ארוכת טווח בניהול החלטותיה העסקיות ובסבלנות רבה בדרך יישומן. גישה זו הובילה אותנו לאורך השנים להישגים פיננסיים מרשימים ואיפשרה לנו ליצור ערך יציב ומתמשך לבעלי המניות שלנו, ללקוחותינו, לעובדינו, לשותפותינו העסקיות ולקהילות בהן אנו פועלים.

"במהלך החודשים האחרונים בחנה חברת פוטאש את אפשרות הגדלת אחזקותיה בחברת כימיקלים לישראל. לצד העובדה שאנו ממשיכים להאמין שמהלך שכזה יעניק תועלת עצומה לכל בעלי העניין, הן בשתי החברות והן למדינת ישראל, חייבת להתקיים פתיחות להשקעות זרות וביטחון בכללים שעל פיהם מבוצעת השקעה שכזו. אשר על כן הגענו למסקנה שאין זה הזמן להתמיד במימוש ההזדמנות הזו, ואנו נמקד את מאמצינו באפשרויות אחרות להשאת ערך לבעלי המניות שלנו".

בעקבות ההודעה איבדה היום מניית כיל 4% במהלך המסחר באחד העם.

מכיל נמסר בתגובה כי "שותפות בינ"ל עם שחקנים משמעותיים כמו חברת "פוטאש" הקנדית הינה אלטרנטיבה ראויה, אבל בהחלט אינה האלטרנטיבה היחידה עבור צמיחתה של כיל. אף גורם לא פנה אל כיל בהצעה למיזוג וכיל לא היתה מעורבת בדיונים כלשהם בנדון.

"כיל היא חברה חזקה ואיתנה, בעלת עתיד מבטיח בכל תחומי הפעילות שלה, כולל דשנים. בתחום האשלג, כיל היא חברה בגודל בינוני, עם עלות ייצור נמוכה ובשום אופן אינה תלויה באף גורם אחר. שלושת מקורות האשלג שלנו, בישראל ובאירופה, הינם בעלי כושר תחרות בינ"ל ובעלי פוטנציאל צמיחה גבוה.

"כפי שדווח בעבר, כיל עמלה מזה מספר חודשים על ניסוח תוכנית מפורטת של אסטרטגיה חדשה שמטרתה צמיחה משמעותית שתתבסס על הצרכים הבסיסיים של האדם וגידול האוכלוסייה, בארבעה שווקים גלובאליים: אוכל, חקלאות, חומרים מיוחדים ואנרגיה".

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, אמר בעקבות החלטת פוטאש כי "אם נכונות הטענות של תומכי המיזוג שמיצובה התחרותי של כיל צפוי להידרדר בשנים הקרובות עקב תמורות ענפיות, הרי הדאגה של מחזיקי מניות כיל מוצדקת. הגיע הזמן שהנהלת כיל תתמודד בכלים העומדים לרשותה עם הסיטואציה התחרותית המורכבת הצפויה להתעצב אל מול עיניה בשנים הקרובות, בשביל זה, בין השאר, הביאו מנכ"ל תוצרת חוץ".

לדבריו, "המפסידים הגדולים של ביטול העסקה האמורה הם בעלי המניות בחברה לישראל שיתקשו לפגוש כסף גדול ונזיל בטווח הזמן המיידי ולהקטין חשיפה למשק הישראלי". עם זאת, פגוט לא סותם את הגולל על העסקה בעתוי עתידי. "עם הקמת ועדה לאומית לבחינת תגמולי המדינה ממשאבי הטבע שלה והשלמת המסקנות של ועדה שכזו, יבשילו התנאים לבחון שוב מיזוג גלובלי מהותי של חברת כיל", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker