אפל כבר אינה חלום, סתם חברה מצוינת

בהנחה שהמהפכה הדיגיטלית עדיין בשלביה הראשונים, אפל כנראה תוביל אותה

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יותר מ-250 מיליארד דולר התנדפו משוויה של אפל מאז הגיעה לשיאה בספטמבר 2012. יותר מ-250 מיליארד דולר מייצגים את גודל האכזבה של המשקיעים והאנליסטים שהאמינו כי החברה תוכל להמשיך לשמור על מהפכנות דיגיטלית, כפי שהיא עושה מאז 2003.

המשקיעים כבר מצפים שנתיים מאפל לחולל מהפכה בטלוויזיה, כפי שעשתה בסלולר, במוסיקה ובהוצאה לאור. האכזבה מכך שגל צמיחה מחודשת לא הגיע בעיתוי המתאים, עורר את החשש הגדול ביותר שקיים בתחום הטכנולוגיה: חוסר רלוונטיות. המשקיעים השוו את אפל לרשימה ארוכה של חברות טכנולוגיה גדולות שהובילו בעבר, אבל איבדו את מקומן בשוק: מיקרוסופט, אינטל, נוקיה, מוטורולה, בלקברי, HTC, יאהו, AOL, סוני, פאלם, זירוקס, קודאק, דיגיטל ועוד רבות. ההיסטוריה הטכנולוגית מוצפת בחברות שירדו מגדולתן ומעולם לא הצליחו לשחזר את ההובלה שלה.

עם זאת, אפל אינה זירוקס וגם לא אינטל או מיקרוסופט. אפל אינה ניצבת כיום מול מוצרים חלופיים חדשניים ששומטים את עסקיה תחת רגליה. אפל אינה ענק מונופוליסטי הקופא על שמריו, לנוכח שינויים טכנולוגיים המייתרים את מוצריו או אפילו מקטינים את הביקוש להם.

זה לא חלוםצילום: רויטרס

אמנם בשוק מסתובבות שמועות על בכירים באפל שכבר מחפשים את דרכם החוצה מהחברה, אבל אין עדיין מתחרה אמיתית בעלת די.אנ.אי ארגוני דומה לזה של אפל. אם מישהו יהפוך את שוק הטלוויזיה או ימציא שוק חדש שיניע את המהפכה הדיגיטלית לשלב נוסף, סביר להניח שזו תהיה אפל. בהנחה שהמהפכה הדיגיטלית עדיין בשלביה הראשונים, אפל היא בעלת הסיכוי הטוב ביותר להמשיך ולהוביל אותה, גם אם המנכ”ל שלה, טים קוק, לא יוחלף בכפיל של סטיב ג’ובס. ואולם, מובן שאיש לא יכול להבטיח זאת.

מכפיל הרווח של החברה בשפל היסטורי

הסיכונים והסיכויים שמולם ניצבת כיום אפל מאוזנים יותר ודומים לחברה נורמלית, ולא לתופעה. זו הסיבה שחלומות כבר אינם משכנעים את המשקיעים באפל, וטוב שכך. בחינת הנתונים הכספיים הבסיסיים של החברה מצביעה על כך שהיא נסחרת בזול. לפי רויטרס, מכפיל הרווח העתידי ל-2013 מגיע ל-13, בעוד המכפיל של הסקטור כולו מגיע ל-16.5. מכפיל הרווח של החברה נמצא בשפל היסטורי ‏(9.6‏), ולכאורה משקף תחזית פסימית יחסית לירידה עקבית וארוכת טווח ברווחיה.

חלוקת הדיווידנדים הצפויה והרכישה העצמית של מניות יספקו בוודאות גבוהה יחסית תשואה במזומן של כ-9% בכל אחת משלוש השנים הבאות. אם אפל תמשיך לחלק את רווחיה השוטפים כדיווידנדים, היא תוכל לייצר לבעלי מניותיה תשואה שנתית ארוכת טווח בשיעור דומה, גם אם רווחיה יירדו במתינות.

הירידות החדות שחלו במניית אפל בשנה האחרונה, מעידות, כנראה, על שינוי במאפייני המשקיעים בה. החולמים ונוטלי הסיכונים, שנהנו בשנים האחרונות מתשואות פנומנליות שסיפקה המניה, התאכזבו וברחו. משקיעי הערך, שמחפשים תשואות נוחות לאורך שנים, עדיין חוששים, כנראה. אפל הפכה לחברה נורמלית. עכשיו הגיע תורם של המשקיעים להיפטר ממשקעי העבר ולהתייחס אליה ככזאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker