מסתמן: הפועלים מתקפל - מסכים להשאיר את זיסר בתפקיד מנכ”ל אלביט הדמיה

הבנק צפוי להסכים למתווה קרן יורק וקרן DK, שיותיר אותו עם הפסד מוערך של חצי מיליארד שקל לפחות על החוב הפרטי שהעניק לזיסר

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

במקביל להסתבכות של בנק הפועלים עם נוחי דנקנר וחובותיו בחברת טומהוק, מסובך עדיין הבנק עם חובותיו הגדולים של מוטי זיסר. זיסר חייב לבנק כמיליארד שקל בחברת אירופה ישראל. לכך מצטרפים חובות הענק של החברה הבת, אלביט הדמיה.

כנגד החוב של זיסר באירופה ישראל לבנק יש שעבוד על מניות אלביט הדמיה הציבורית ‏(48.4%‏), וכן ערבות אישית של זיסר. הבעיה של זיסר היא שאלביט הדמיה אינה מסוגלת לעמוד במלוא התחייבויותיה בהיקף של יותר מ–2.5 מיליארד שקל לבעלי האג”ח ובנקי הפועלים ולאומי.

מוטי זיסרצילום: דן קינן

גם אם הצדדים בסופו של דבר יגיעו להסדר, שלא יכלול ויתור על חוב אלא פריסתו, או לחלופין הפועלים ישתלט על מניות אלביט ועל נכסיו של זיסר - בפועל הבנק לא יצליח לגבות את מלוא החוב. הבנק ייאלץ במהלך השנים לוותר לזיסר על סכומים של מאות מיליוני שקלים שיהיו גבוהים בהרבה מהמחיקה שתוכננה בידי לאומי בגנדן.

לפני כחודשיים, בתגובה לחשיפה ב–TheMarker של הסדר החוב שרקם זיסר עם שתי קרנות אמריקאיות יורק ו–DK Partners שרכשו ב–2012 35% מהאג”ח של אלביט הדמיה בהיקף של יותר ממיליארד שקל ערך נקוב - החליטו מנכ”ל הפועלים, ציון קינן, וראש החטיבה העסקית, שמעון גל, לשבור את הכלים. הם פתחו בהליכי מינוי כונס נכסים מטעם הבנק למניות השליטה באלביט ‏(48.4%‏).

בהפועלים טענו אז כי איבדו את האמון בזיסר לאחר שנתנו לו כמה הזדמנויות. בבנק נשמעו גם קולות שאיימו ללכת עם זיסר עד הסוף, כלומר יממשו את כל הערבויות האישיות, ויכריזו עליו פושט רגל. ומה קרה מאז? ככל הידוע הפועלים לא חזרו עדיין לדבר באופן ישיר עם זיסר, אך האיומים נעלמו. בחדרים הסגורים ובשקט בשקט מנהלים גל והצוות שלו ‏(כשקינן מעודכן בכלל המהלכים‏) מו”מ מתקדם מול יורק ‏(המיוצגת בישראל בידי ג’רמי בלאנק‏) ו–DK לגבי הסדר חוב באלביט הדמיה.

ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועליםצילום: דודו בכר

לא כל פרטי ההסדר באלביט סוכמו. כרגע מסתמן כי הפועלים מסכים שזיסר ימשיך לנהל את החברה, ייהנה מפטור מתביעות מבלי שיביא כסף מהבית, וכן יקבל 7% ממניות אלביט הדמיה. זאת כשגם לבנק יוקצו מניות בשיעור לא ידוע, שלפי הערכות יהיה 3%–5%. עדות נוספת להתקרבות בין הצדדים ניתן היה לראות השבוע, כשיורק ו–DK ביקשו מנאמני האג”ח של אלביט הדמיה לכנס אסיפות כדי להיבחר לנציג אג”ח ולהדיח את הנציגות הנוכחית המתנגדת להסדר.

בקרוב גם יתברר שיעור האופציות למניות אלביט שיקבל זיסר, אשר יהיה 15%–30%. בכל מקרה, כל המניות והאופציות ישועבדו להפועלים לטובת החזר החוב של אירופה ישראל, ובאופן מקסימלי השיעור יגיע ל–40%.

לפי שעה, עוד אין הסכמות על הסדר חוב בין הפועלים לאירופה ישראל. אמנם זיסר מעוניין במחיקה של חלק מהחוב, אך ברוח התקופה של אפקט לאומי־גנדן, גם אם יגיעו להסדר, הפועלים לא יסכים לוויתור אלא לפריסה של החוב - שיותאם למצבה של אלביט לאחר ההסדר, כשמרבית החוב שלה יומר להון.

האם זה מבטיח להפועלים גבייה של מלוא החוב? התשובה לכך היא לא. בתגובה לבית משפט צירפה באחרונה אירופה ישראל חוות דעת כלכלית של פרופ’ אמיר ברנע, שהעריך כי הונה העצמי של אלביט הדמיה לאחר ההסדר יהיה כ–2.7–2.8 מיליארד שקל. הוא נתן הערכה אופטימית כי אלביט תיסחר במכפיל הון ‏(יחס בין שווי שוק להון עצמי‏) של 0.8, המגלם שווי הון עצמי של החברה פוסט הסדר של כ–2.1–2.2 מיליארד שקל ‏(מכפלה של 2.7–2.8 מיליארד שקל ב–0.8‏).

עם זאת, מכיוון שהון עצמי זה מייצג בחלקו הלא מבוטל קרקעות לא מפותחות באזורים בעייתיים, כמו מזרח אירופה והודו, בצד העובדה שפעילות המדיקל עדיין לא הושבחה ולא ברור מה שוויה - סביר להניח שאלביט תיסחר בשווי של פחות מ–2 מיליארד שקל. גם לא ברור אם ומתי היא תתחיל לייצר רווח ולחלק דיווידנדים. לחלופין, אם הפועלים יממש את האיומים וישתלט על מניות אלביט ‏(48.4%‏) השוות כיום 95 מיליון שקל, ויתבע את זיסר אישית - קשה להאמין שיגבה יותר מעוד כמה מאות מיליוני שקלים. כך, גם אם לא רואים זאת כיום, הפועלים יסיים את פרשת זיסר במחיקה של לפחות 500 מיליון שקל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker