רשות המסים תחייב חברות לחשוף קיומם של תכנוני מס בדו"חות

מחשש להתנגדות, הרשות מסתפקת בדרישה לחשיפת קיומה של חוות דעת מקצועית לגבי תכנון מס - לא את תוכן חוות הדעת עצמה

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רשות המסים מנסה להלחם בתכנוני המס האגרסיביים. במסגרת חוק ההסדרים נכללת הצעה לפיה חברות יהיו מחויבות לחשוף בפני רשות המסים את תכנוני המס שלהן. ברשות מתקשים להעריך את התרומה שתהיה לכך להכנסות ממסים - אבל מוסרים כי מדי שנה נחשפים תכנוני מס בעייתיים בהיקף של מאות מליוני שקלים, וניתן להעריך כי סך תכנוני המס הבעייתים הוא גדול בהרבה.

משה אשרצילום: אייל טואג

לדברי רשות המסים "בשנים האחרונות גובר השימוש בתכנוני מס אגרסיביים לשם הפחתת חבות המס באופן שאינו תואם את מטרות המחוקק, כאשר המטרה העיקרית של תכנון המס היא הפחתת מס בלתי נאותה או המנעות מתשלום מס. על מנת להשיג מטרה זו נעזרים נישומים רבים בחוות דעת מקצועיות מגורמים שונים, כאשר בחלק נרחב מהמקרים מבנה תכנון המס נותר חשאי - זאת משום רצון הנישום שלא ליידע את רשות המס בעובדה שנקט בתכנון מס".

על פי הצעת החוק, כל החברות תחויבנה לחשוף בפני רשות המסים את כל חוות הדעת המקצועיות שהן קיבלו, במסגרת הדו"חות הכספיים. בנוסף הן תהיינה חייבות לחשוף גם כל ייעוץ בעל פה בנושאים של: עסקות שבהן דורש היועץ (רואה החשבון או עורך הדין) שלא לחשוף את חלק מפרטי חוות הדעת, עסקות שבהן החברה דורשת מהיועץ להסתיר נתונים, עסקות שבהן שכר הטרחה של היועץ מותנה בהצלחה בחיסכון במס, עסקות שבהן שונה מבנה החברה כך שיתאים לחוק מס מסוים, יעוץ שהביא להעברת הטבות מס בין צדדים קשורים, ייעוץ שבו היועץ מתחייב להעניק שיפוי לחברה, ייעוץ לגבי שימוש במקלטי מס, ייעוץ לגבי שימוש בתושב חוץ שאינו חייב במס, יעוץ לגבי ניכוי הוצאות על רכב או דירה פרטיים או חברות אחזקה.

בנוסף מחויבות החברות לחשוף כל מקרה שבו היא השתמשה בפרשנות שונה מהעמדה הרשמית של רשות המסים באותה סוגיה. תכנון מס הוא פתרון יצירתי, שנועד לחסוך לחברה תשלומי מסים. מדובר בפתרון שאמור להיות לגטימי - משמע לנצל פרצות בחוק או פרשנות יוצאת דופן של החוק לטובת אותה חברה. אי לכך, מרבית תכנוני המס, הגם שהם חוסכים מסים לחברות, מתקבלים על דעתה של רשות המסים.

עם זאת, בחלק מהמקרים תכנוני המס הם מרחיקי לכת, ונוקטים בפרשנות יוצאת דופן במיוחד של החוק. במקרה כזה רשות המסים עשויה לפסול את תכנון המס - בעצמה או באמצעות בית המשפט.

כמעט כל החברות הגדולות נוקטות בתכנוני מס, תוך שהן מקבלות יעוץ משפטי וחשבונאי מטובי רואי החשבון ועורכי הדין לעניני מסים בארץ ובעולם. ההערכה היא כי רשות המסים תתקשה להתמודד עם תכנוני המס הללו, שהם בדרך כלל "תפורים" היטב. עם זאת, ברשות המסים טוענים כי בשנים האחרונות תכנוני המס הפכו לטרנד, כך שגם חברות קטנות יותר וגם רואי חשבון קטנים יותר מציעים ללקוחות שירותים של תכנוני מס יצירתיים.

חלק מתכנוני המס הללו הם מרחיקי לכת, ולטענת רשות המסים אינם מתקבלים על הדעת. לטענת הרשות, זאת גם הסיבה שהחברות "מחביאות" את תכנוני המס הללו בדו"חותיהן, ביודען כי אם תכנון המס יחשף בפני הרשות היא לא תאשר אותו.

כדי למנוע זאת דורשת רשות המסים מעתה, מכל החברות המגישות לה דו"חות, לחשוף בפניה את תכנוני המס שלהן. הרשות, יש לציין, אינה דורשת לראות את חוות הדעת החשבונאית או המשפטית עצמה - כנראה מחשש שדרישה כזו לא תעבור את משוכת הכנסת או את משוכת בית המשפט. זאת למרות שבארה"ב, למשל, חברות מחויבות להגיש לרשויות המס (IRS) את כל חוות הדעת המקצועיות שהן קיבלו, בנוגע לחיסכון כלשהו במסים.

תחת זאת בישראל מסתפקת בנתיים רשות המסים רק בדרישה כי החברות תפננה את תשומת ליבה לקיומה של חוות דעת מקצועית, שנוגעת לסעיף מסוים בדו'ח הכספי שלהן. ההערכה ברשות היא כי די יהיה בהפניית תשומת ליבו של פקיד השומה לקיומו של תכנון מס בסעיף מסוים, כדי שפקיד השומה יוכל לבדוק את אותו סעיף - ולחסום את תכנון המס, אם מדובר בתכנון מס לא סביר.

ברשות טוענים כי מדי שנה נחשפים תכנוני מס לא סבירים בסכומים של מאות מליוני שקלים לפחות - וככל הנראה בדו"חות של החברות מסתתרים עוד תכנוני מס רבים נוספים, שפקידי השומה לא זיהו אותם מאחר שהם מוחבאים בסעיף צדדי בדו"חות. יש לציין כי רשות המסים אינה בודקת את כל הדו"חות הכספיים המוגשים לה. בדרך כלל היא בודקת את כל הדו"חות של החברות הגדולות לעומק, כלומר היא בוחנת את תכנוני המס של החברות הגדולות ביותר. דו"חות של חברות קטנות יותר נבחנים באופן אקראי.

יש לציין כי לפני שבע שנים הוציאה רשות המסים הוראה המחייבת את כל החברות לחשוף בפניה תכנוני מס ב-13 תחומים שונים. מאז פורסמה החובה התברר כי מספר תכנוני המס באותם 13 תחומים היה קטן, ורובם גן תכנוני מס לגטימיים. רשות המסים מייחסת זאת לכך שהחברות ידעו שרשות המסים תבחנה את אותם תכנוני מס, ולכן הן הקפידו שלא להרחיק אל מחוץ לגבולות הסביר באותם תכנונים. רשות המסים מקווה להשיג אפקט דומה גם אם ההוראה החדשה שלה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker