מחקר: הזיקה בין קבוצות העסקים לבנקים מגדילה את הסיכון במתן אשראי

מרכז המחקר של הכנסת: 0.1% מהלווים במשק מקבלים נתח של 52.1% מהאשראי הבנקאי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> מסמך שגובש על ידי מרכז המחקר והמידע בכנסת טוען כי "לקבוצות העסקים זיקה רבה למערכת הבנקאות, ובכך גדל סיכון האשראי של הבנקים". עוד הוסיפו מחבריו כי "פתרון חלקי לתופעה זו מצוי במגבלות רגולטוריות המוטלות על הבנקים בהלוואות הניתנות ללווה בודד ולקבוצת לווים".

במסמך שחובר על ידי איל קופמן ועמי צדיק הודגש כי "קבוצות העסקים קשורות זו בזו במערכת סבוכה של קשרים בין־קבוצתיים, שבאה לידי ביטוי בבעלות משותפת או בהשתתפות בדירקטוריונים של חברות רבות". עוד נטען כי "קבוצות העסקים מתאפיינות, בנוסף על הריכוזיות גבוהה בבעלות על הפירמות, גם בשליטה משפחתית. לתופעה זו השפעה על יציבות המערכת הפיננסית במשק, משום שהשליטה, הבעלות ואופן הניהול של הפירמות מושפעים מטיב היחסים בין המשפחות ומאופן הניהול של בודדים, במיוחד בדור הממשיכים".

במחקר צוין כי 0.1% מהלווים במשק מקבלים נתח של 52.1% מהאשראי הבנקאי. 2.3% מסך הלווים קיבלו כ–71.7% מסך יתרת האשראי, וכ–14.7% מסך הלווים קיבלו כ–89.8% מסך יתרת האשראי נכון לסוף 2011. במסמך נכתב בהקשר זה כי "הנתונים מלמדים כי התפלגות האשראי הבנקאי במשק היא ברמת ריכוזית גבוהה".

עוד צויין כי על פי נתוני 2010, ששת קבוצות הלווים הגדולות במשק צרכו רבע מהאשראי העסקי הבנקאי. מדובר באשראי בהיקף של 105.3 מיליארד שקל, שצרכו ששת קבוצות הלווים הגדולות, מתוך סך האשראי העסקי במערכת הבנקאות שהסתכם בכ–409 מיליארד שקל.

"הלווים הגדולים בשוק האג"ח הם גם הלווים הגדולים בשוק הבנקאי, ולכן קיימת סכנת הדבקות בין השווקים, קרי חדלות פירעון בשוק החוץ־בנקאי עשויה לזלוג לשוק הבנקאי. לקבוצות העסקים יש פוטנציאל להיות סיכון מערכתי בשל גודלן ובשל מורכבותן, מה שמגביר את ההסתברות לזליגת הסיכון הקיים בהן במקרה של חדלות פירעון למשק כולו. אפקט זה מגביר את האי־וודאות לגבי הסיכון של כישלון קבוצות העסקים והשפעתו על המערכת הפיננסית, ולדברי בנק ישראל נדרשת בשל כך התערבות של הרגולטורים, נוסף על פעילות כוחות השוק".

"קיומן של קבוצות עסקים גדולות מהווה את אחת הסיבות לריכוזיות הגבוהה בשוק האשראי בישראל", נכתב. "יש לציין כי המלצות הוועדה להגברת התחרותיות במשק להגבלת קבוצות העסקים, עשויות להקטין בעתיד את חלקן של קבוצות העסקים בשוק האשראי. כמו כן, ההתפתחות המהירה בשנים האחרונות בשוק המשכנתאות, עשויה גם היא להביא להקטנת משקל קבוצות העסקים בעיקר בשוק האשראי הבנקאי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker