רשות ני"ע מקימה ועדה לטיפול במחזורי הבורסה הדלילים

יו"ר הרשות פרופסור שמואל האוזר על פרשת קבוצת אי.די.בי: "הציבור צריך להבין שיש לו שתי אפשרויות לקחת את השליטה מנוחי דנקנר או להגיע להסדר"

שלי אפלברג
שלי אפלברג

המחזורים הדלילים בבורסה פוגעים בנזילות וביעילות שוק ההון המקומי ומדאיגים את רשות ניירות ערך. הרשות מינתה אתמול ועדה, הכוללת מומחים מתחום הרגולציה, הבורסה ושוק ההון, שתפעל למען שכלול המסחר ועידוד הנזילות בבורסה המקומית.

הוועדה מונתה כצעד ליישום "מפת הדרכים" שפירסמה הרשות בתחילת השנה, במסגרתה גילתה כי יש בכוונתה לבחון חלופות להקלת הנגישות של החברות הציבוריות לשוק ההון, גיוון מכשירי ההשקעה העומדי לרשות המשקיעים והגברת הנזילות והסחירות בשוק.

שמואל האוזרצילום: דודו בכר

בוועדה יכהנו: פרופ' משה בן חורין, יו"ר הוועדה; פרופ' אבי וואהל; יהודה בן אסאייג; דוד ברוך; רו"ח יורם סירקיס; רו"ח איציק שורקי מהרשות; ד"ר גיתית גור-גרשגורן מהרשות; רו"ח הילה בן חיים מאגף שוק ההון במשרד האוצר ורובי גולדנברג מהבורסה לניירות ערך בתל-אביב.

יו"ר הרשות פרופסור שמואל האוזר הכריז על הקמת הוועדה בעת פרסום הדו"ח השנתי של רשות ני"ע לשנת 2012. על מנת להגדיל את מחזורי המסחר, הרשות עומדת להגביר את התחרות ולחתום על הסכמים בינלאומיים אשר יאפשרו לקרנות נאמנות בינלאומיות לפעול בישראל ולקרנות הישראליות לפעול באירופה.

האוזר אמר כי הוא מוטרד ממצב השוק המקומי והשפעת המשבר העולמי עליו. כשליש מהחברות הנסחרות בבורסה הינן עם הערת עסק חי, מחזור המסחר בבורסה מת ונע סביב 400 מיליון עד מיליארד שקל ביום - פחות מהמחזור במניית אפל בחמש הדקות הראשונות של המסחר.

המחזורים הזעומים הרחיקו את המשקיעים הזרים מהבורסה. הרגולציה הכבדה לצד חדלות הפירעון הובילו לכך כי 45 מהחברות הציבוריות מחקו את עצמם מהסחר בשנת 2012. כמו כן, גיוסי ההון באיגרות חוב ומניות בישראל ירדו באופן דרסטי מצב המעיד על קיפאון ובעיית מחזור חובות.

מד"וח הרשות עולה כי בשנת 2012 גייס המגזר העסקי בישראל 2.784 מיליארד שקל בהשוואה ל-3.988 מיליארד שקל שגויסו ב-2011 - ירידה של 30% בכמות הגיוסים. הגיוס אשר התבצע באיגרות החוב ירד ב-20% ל-25.479 מיליארד שקל לעומת 31.979 מיליארד שקל בשנת 2011.

"התווי היורד של הריבית ועודף המזומנים שבידי הציבור מזכירים את הימים לפני המשבר של 2008 אשר מגדילים את התיאבון לסיכון. המצב מעורר את השאלה האם אנו מפתחים בועה. אנו נמצאים בתקופה של אתגרים כלכליים משמעותיים על רקע המשבר באירופה והסכנות בארה"ב לצד הגירעון העמוק של מדינת ישראל שיש לכסותו", אמר האוזר שעלות שכרו לפי הדו"חות תצמח בשנת 2013 ב-6% ל-820 אלף שקל לעומת 774 אלף שקל בשנת 2012.

מהדו"ח השנתי עולה תמונת מצב מדאיגה עליה התריע כבר עבר הרשות בכל הנוגע להסדרי החוב שהפכו למנהג בשוק הישראלי כ-37 מיליארד שקל צפויים להיפרע ב-2013 מתוכם 2.9 מיליארד שקל ברמת סיכון גבוהה מאד.

כ-46 מיליארד שקל צפויים להיפרע ב-2014 מתוכם 4.4 מיליארד שקל ברמת סיכון מאוד גבוהה כ-48.1 מיליארד שקל צפויים להיפרע ב 2015 מתוכם 4.6 מיליארד שקל ברמת סיכון מאוד גבוהה. "ב 2012 פתחו 28 תאגידים במשא ומתן עם מחזיקי אגרות החוב על הסדר כאשר הרשות צופה כי המספר רק יגדל בין השנים 2014-2013. הסוגיה של הסדרי החוב מדאיגה כי מספר החברות הנסחרות עם הערת עסק חי גדל מ 55 ל 89 כמו כן 180 חברות מתוך 611 החברות הנסחרות כוללות הפניית תשומת לב או הערת עסק חי" הסביר האזור.

בשביל להגביר את מעורבות הציבור בהסדרים סיפר האזור כי מערכת ההצבעה האינטרנטית כבר עברה את השלב הטכנולוגי ועתה מחכה להשלמת החקיקה כך שיוכלו להתחיל להפעיל אותה והמשקיעים יוכלו להצביע מהבית.


התחושה היא שרשות ניירות ערך ושאר הגופים המפקחים מנסים להתנער מהאחריות לגבי הנעשה בקבוצת אי.די.בי

"אנחנו נמצאים עמוק בתוך הסוגיה ולא מורידים מעצמנו את האחריות. המטרה שלנו כי כל המידע יהיה בידי הציבור כך שהמשקיעים יבינו כי קיימים שני פתרונות האחד שדנקנר יאבד את השליטה והנאמנים יקבלו אותה לידיהם, השני שהחברה תגיע עימם להסדר."הסביר האוזר.

אתה לא חושב שהרשות צריכה לפקח גם על הדיווחים של חברות פרטיות כמו גנדן אשר עתידן משפיע על ציבור המשקיעים הישראלי, לא אמורה להיות מעין הרמת מסך מבחינת השקיפות ?
" צריך לזכור כי מדובר בחברה פרטית ויש רגולטורים אחרים הדואגים לכך. אסור לנו להוביל מהלך אשר יקבור את הרעיון של חברת בע"מ. אנחנו מתערבים רק כאשר בעל השליטה באמצעות חברה פרטית נותן ערבות , או כאשר השליטה בחברה הציבורית משתנה בשביל למנוע מצב של קופסא שחורה, או כאשר מדובר בהסדר שהוא חלק ממכלול ההסדר של החברה הציבורית. אני לא חושב שמתפקידינו לפקח על העסקים הפרטיים דרכם שולטים הטייקונים בחברות. מה שנמחק בין הבנק לאיש העסקים הינו בפרטי מבחינת המשקיעים מעניין אותם מה נותר.ככל שהעניין משפיע על החברה הציבורית נדרוש גילוי אבל זה לא יגיע לידי חשיפה כוללת".ענה האוזר
האם תתערבו בחוות הדעת אשר תקבע אם אי.די.בי פיתוח הינה סולבנטית או לא ?
" אם בית המשפט יבקש מאיתנו נתערב. כיום קיים לגופים המוסדיים ארגז כלים אשר אמור להנחות אותם בכל הסדר אשר נרקם. כמו כן חלק מהתפקיד שייך למומחה מטעם בית המשפט אשר אחראי לתת את המענה לבעייתיות הקיימת בסוגיה .ככל שאותו מומחה יבקש את דעתנו ניתן אותה", ענה האוזר.

קיימת חקירה פתוחה נגד נוחי דנקנר האם אתם עומדים לזרז אותה בעקבות המצב בקבוצה , ראינו כי במקרה של דלק נדל"ן הם הגיעו להסדר למרות שהפרקליטות טרם החליטה האם להגיש כתב אישום ?

שום חקירה אינה נדחת. אנו נמצאים בעולם דיגיטלי קל מאוד לעשות העברון הון גם מחוץ למדינת ישראל ועלינו לבדוק זאת. יש צוות אשר יודע לעשות את העבודה עד אשר ישלים אותה.הפרקליטות לא באחריותנו. בסופו של דבר היא אמור לקחת את ההחלטה בעצמה. גם שם אני בטוח כי אין כל כוונה לדחות ." ענה האוזר.

האם יש צעדים אחרים אשר אתם צריכים לעשות בשביל למנוע את המצב הנוכחי ?
"בכל פעילות עסקית יש סיכון אשר המשמעות שלה כי לא תוכל לשלם את החוב . גם מדינות לפעמים לא משלמות חובות של אגרות חוב אותם הנפיקו. בכל תשואה גלומה אפשרות להפסד. אנחנו מקווים כי הפעילות שלנו תקטין את האפשרות כי חברה עסקית תגיע למשבר ללא התרעה הוגנת למשקיעים" הסביר האוזר והדגיש " אי אפשר להימנע מהסדרי חוב" .


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker