הראל: החברה המועדפת על סוכני הביטוח

בסקר שביעות רצון של הסוכנים מחברות הביטוח שפורסם אתמול, נשמר הדירוג אך הציונים שניתנו לחברות הביטוח ירדו ■ הראל כיכבה גם ברשימת החברות שגורמות לסוכנים את מרב הנזק בפעילות הישירה מול הלקוח, עם הפניקס וכלל

אסא ששון
אסא ששון

הכנס השנתי של סוכני הביטוח שנערך השבוע באילת עוסק בעיקר בביטוח הפנסיוני בעידן החדש. אולם מתחת לדיונים המקצועיים בתחום, עולה השאלה הבוערת מה מעמדו של סוכן הביטוח בעידן שבו דמי הניהול שחברות הביטוח גובות יורדים, הריביות נמוכות ולכן גם דמי הניהול הנגבים כאחוז מהנכסים יורד ­ והחיסכון בעלויות הופך לגורם העיקרי שיקבע את הרווח או ההפסד של חברת הביטוח.

סוכני הביטוח משמשים ערוץ ההפצה העיקרי למוצרי חברות הביטוח. ואולם, בשנים האחרונות כניסתן של חברות הביטוח הישיר, הפועלות ישירות מול הלקוח ללא סוכנים, הביאו לכך שמשקלו של סוכן הביטוח בתחומים כמו ביטוחים אלמנטריים (כלליים) ירד. כיום נתח השוק של חברות הביטוח הישיר בתחום האלמנטרי הוא כ‑15%, וגם חברות הביטוח משווקות חלק ממוצריהן, בעיקר בתחום הפנסיוני, באופן ישיר.

כנס לשכת סוכני ביטוח בישראל צילום: ארן דולב

את הכעס על פעילות הביטוח הישיר ביטא מנכ"ל מגדל, יונל כהן, שאמר שלשום: "אני יוצא נגד הרמיסה של משפחת שניידמן (בעלי ביטוח ישיר, א"ש) את סוכני הביטוח. אני לימדתי את מוקי ביטוח, ואני מתבייש בכך שאלה המעשים שהוא עושה". דבריו של כהן נאמרו לאחר שקיבל מלשכת סוכני הביטוח, מארגנת הכנס, מגן הוקרה על כך שמכר את פעילות הביטוח הישיר של מגדל. לפי גורמים בענף הביטוח, הסיבה למכירה לא היתה ריצוי הסוכנים, אלא עסקית ­ החברה לא הצליחה להתחרות בחברות הביטוח הישיר.

תחרות היופי של חברות הביטוח

הוויכוח הגיע לשיאו אתמול, בעת פרסום סקר שביעות הרצון של סוכני הביטוח מחברות הביטוח. הסקר, מעין תחרות יופי בין חברות הביטוח, נגע בשאלות של שירות, מקצועיות ותשלום עמלות בתחום הביטוח הפנסיוני. הזוכה בין חברות הביטוח היא חברת הראל גם הדיחה את חברת כלל ביטוח ממקומה כחברת הביטוח השנייה בגודלה בשוק. התוצאות של הראל משמרות את מעמדה כחברה המובילה בתחום זו השנה התשיעית ברציפות.

הראל זכתה לציון של 7.8 מהסוכנים העובדים עמה. כלומר, כשמונה מתוך עשרה סוכנים שעובדים עם הראל מרוצים מהשירות שלה. שביעות הרצון מהראל בלטה בשישה מהקריטריונים: גמישות החיתום בקבלת המבוטח לביטוח, טיפול החברה בביצוע שינויים, אופן הטיפול בתביעות, מהירות הטיפול בתביעות, טיפול החברה בקליטת פרמיות ופיצולן ומקצועיות העובדים. יצוין כי הראל הגיעה למקום הראשון בסקר השנה למרות ירידה בציון השירות הכולל של החברה לעומת השנה שעברה.

מעט אחרי הראל ממוקמת חברת מגדל, שקיבלה את ציוני השירות הגבוהים ביותר בשירותי מחשוב, הכשרות לסוכנים ועדכונים מקצועיים. מנורה מבטחים, במקום השלישי, בלטה בסקר בזכות זמינות עובדיה, יחסה לסוכנים והוגנות תשלום העמלות לסוכן. הפניקס וכלל ביטוח סוגרות את דירוג שביעות הרצון משירות חברות הביטוח הגדולות.

"הרעה בולטת בטיפול חברות הביטוח"

בסקר נשאלו הסוכנים לראשונה מהי לדעתם חברת הביטוח (להוציא חברות ביטוח ישיר) שגורמת להם את הנזק הרב ביותר בפעילותה הישירה בביטוח פנסיוני. שלוש חברות כיכבו  בהקשר זה ­ הפניקס, כלל ביטוח והראל. ולמרות זאת העניקו הסוכנים להראל את המקום הראשון. הסקר כלל כ‑700 סוכני ביטוח בישראל.

תגובת אודי כץ, נשיא לשכת סוכני ביטוח בישראל, שמסיים את תפקידו בנובמבר לסקר: "ממצאי הסקר השנה מצביעים באופן כללי על היעדר פריצת דרך נדרשת בשירות החברות, ולכן ציוני השירות שלהן נמוכים. כדאי לראות כי חלה הרעה בולטת בשירות החברות בשלושה קריטריונים עיקריים: מהירות הטיפול בתביעות, אופן הטיפול בתביעות וזמינות העובדים. במציאות שבה אנו פועלים, כשהיצע המוצרים התכווץ, השירות מקבל ממד חשוב עוד יותר. בלי מחויבות למצוינות בשירות, לחברות לא יהיה מה למכור לציבור".   

כנס לשכת סוכני ביטוח בישראל צילום: ארן דולב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker