אל על מזהירה המשקיעים: "הסכם שמים פתוחים ישפיע עלינו לרעה"

החברה: "בשנת 2012 נשאה החברה בעצמה בהוצאות ישירות לאבטחה בסך של כ-33 מיליון דולר"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נמשכת הסערה סביב אישור הסכם "שמים פתוחים" עם אירופה. חברת התעופה אל על, שבשליטת משפחת בורוביץ', הזהירה הבוקר (ב') את המשקיעים באחד העם כי אישור הסכם התעופה במתכונתו הנוכחית צפוי להשפיע עליה בשל החרפה הצפויה בתחרות, ריבוי המובילים והגדלת קיבולת הטיסה לישראל.

בנוסף, מציינת אל על כי הסכם לא יאפשר לחברות התעופה הישראליות להתחרות עם מקבילותיהן האירופיות באופן שווה, לאור העובדה שהחברה נושאת בהוצאות ביטחון משמעותיות. החברה מציינת כי בשנת 2012 נשאה החברה בעצמה בהוצאות ישירות לאבטחה בסך של כ-33 מליון דולר (כ-130 מיליון שקל).

אליעזר שקדי, מנכ"ל אל עלצילום: עופר וקנין

אתמול אישרה ממשלת ישראל את הסכם התעופה עם אירופה. ההסכם נועד לבטל את הסכמי התעופה הקיימים היום עם המדינות השונות באיחוד האירופי, תוך ליברליזציה של התעופה בין ישראל למדינות האיחוד. על פי ההסכם, כל חברת תעופה אירופאית או ישראלית תוכל להפעיל קווי תעופה סדירים לישראל וממנה, ללא תלות בזכויות טיס, תדירויות והסכמים פרטניים.

הממשלה ייפתה את כוחם של שר החוץ ושר התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים, לחתום וליישם את ההסכם אשר נחתם בראשי תיבות ב-30 ביולי 2012. בנוסף, נקבע כי המדינה, שנושאת כבר היום במרבית עלויות האבטחה של אל על, תעניק השתתפות נוספת של 5 מליון שקל לשנה, בשנים 2015 ו-2016.

בתגובה להסכם, מניית אל על צנחה אתמול ב-9%. חשש המשקיעים העיקרי הוא שהרפורמה תשחק את הכנסותיה של אל על, שסובלת כבר היום מלא מעט בעיות. במהלך חמש השנים האחרונות מניית חברת התעופה הישראלית איבדה 71% משווייה, כשחלק מהירידה מיוחסת להאטה הכללית בתחום התעופה בעולם, אך גם לרווחיות הנמוכה שהציגה חברת התעופה הישראלית.

ההסכם אף מפחית את הסיכויים שקרן פימי, שמנוהלת על ידי ישי דוידי, לא תממש את התחייבותה להשקיע באל על. לפני שבוע, חתמה אל על על הסכם השקעה עם פימי, במסגרתו התחייבה הקרן להשקיע בחברת התעופה 75-70 מיליון דולר תמורת 46% ממניותיה של אל על. במקביל, נחתם הסכם לשליטה משותפת בין פימי לחברת כנפיים שבשליטת משפחת בורוביץ'. פימי וכנפיים יחזיקו כ-60% ממניותיה של אל על.

מנכ"ל אל על, אליעזר שקדי, אמר אתמול בתגובה להחלטה: "ממשלת ישראל קיבלה החלטה קשה המונעת מהתעופה הישראלית יכולת תחרות הוגנת ושוויונית. הוא יחליש את יכולתן של חברות התעופה הישראליות להתחרות. להחלטת הממשלה עלולות להיות השלכות כבדות משקל על העובדים והספקים בענף התעופה בישראל.

"הממשלה אף לא נתנה תשובות כלשהן לשאלות הנוקבות שנשאלו על ידי חברות התעופה, ובכלל זה הפערים המונעים תחרות אמיתית, ובמיוחד הוצאות הביטחון האדירות בהן נושאות חברות התעופה הישראליות בלבד".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker