אחד העם

גזירות האוצר מחקו העליות; אי.די.בי צנחה ב-4%

ת"א 25 ננעל בירידה של 0.15% ■ אג"ח אי.די.בי איבדו עד 7.3% ■מניית אל על תיקנה ב-2.5% לאחר שצנחה אתמול ב-9% ■ דיסקונט השקעות עלתה בכ-5.4%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המסחר בבורסת תל אביב התנהל רוב שעות היום בעליות שערים, שהגיעו בשיאן ל-0.8%. אלא שבשעות הצהרים - עם פרסום תוכנית התקציב ל-2013/14 - נמחקו העליות, והמדדים המובילים בבורסה עברו לירידות שערים חדות של עד 0.8%. ככל הנראה, המשקיעים לא היו מרוצים מהחלטת האוצר להעלות את מס החברות ב-1% לרמה של 26%.

למרות החוזים העתידיים בוול סטריט, שהצביעו על עליות של 0.5% בפתיחה, והמגמה החיובית באירופה, מדד ת"א 25 איבד 0.15%, אך מדד ת"א 100 עלה ב-0.12%. מדד ת"א בנקים איבד 1.4%, ומדד נדל"ן 15 עלה ב-0.66% בניגוד למגמה הכללית. מחזור המסחר הכללי הסתכם ב-1.14 מיליארד שקל.

בלטה במסחר מניית כיל שעלתה ב-2%, לאחר שאיבדה בשבוע שעבר כ-9% בעקבות התנגדות שר האוצר, יאיר לפיד, למכירתה לפוטאש הקנדית. בבילון עלתה ב-3% לקראת פרסום דו"חותיה הרבעוניים. מתחילת אפריל כבר עלתה המניה בכ-15%. קמהדע הוסיפה 3.6% על רקע המלצה חיובית מבית ההשקעות כלל פיננסים.

לעומתן, כלל ביוטכנולוגיה ירדה ב-4.21% בעקבות הנפקת זכויות שהיא עורכת היום, במסגרתה תגייס עד 70 מיליון שקל. מניית בזק ירדה ב-2.8%, והחברה האם בי-קומיוניקיישנס איבדה 6.8%.

בגזרת השוק הסולידי נרשמו ירידות שערים. מדדי התל בונד איבדו עד 0.13%. איגרות החוב הממשלתיות השקליות ל-10 שנים עלו ב-0.14%, וירדו לתשואה של 3.63%. איגרות החוב הצמודות למדד לתקופה דומה, איבדו 0.01% ועלו לתשואה של 1.54%.

תוכנית הקיצוצים

שר האוצר לפיד הציג היום בפני ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובפני נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, את הצעת האוצר לתקציב המדינה ל-2013-14. במרכז ההצעה קיצוץ של 18 מיליארד שקל בהוצאות הממשלה, העלאת מסים בהיקף של 5 מיליארד שקל ויעד גבייה נמוך מאוד של מסים ל-2013 - 231 מיליארד שקל.

האוצר מציע להעלות כבר מתחילת אוגוסט הקרוב את מס ההכנסה, בכל מדרגות המס ב-1%, את המע"מ מ-17% ל-18% ואת מס החברות מ-25% ל-26%.בישיבה הועלתה האפשרות להגיע להבנות עם ההסתדרות בנושא התקציב על רקע התוכניות לקצץ בשכר ובהטבות העובדים במגזר הציבורי, ותוכנית האוצר לפגוע בפטור ממס של השכירים על הצבירה שלהם בקרנות ההשתלמות.

אי.די.בי במרכז

גם היום ניירות הערך של קבוצת אי.די.בי המשיכו לעמוד במוקד. הבוקר פורסם ב-TheMarker כי הבנקים המממנים את חברת טומהוק הפרטית של נוחי דנקנר, בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי, מחזיקים בערבות אישית עליה חתם להבטחת חלק ניכר מחובות החברה הנאמדים כיום בכ-400 מיליון שקל.

המשמעות היא שאם טומהוק לא תעמוד בהתחייבויותיה, יוכלו הבנקים לפתוח בהליכים משפטיים לתפיסת נכסיו האישיים של דנקנר.דנקנר ערב לא רק לחובותיה של טומהוק, אלא גם ערב אישית לחלק מחובותיה של גנדן המסתכמים ביותר מחצי מיליארד שקל.

גם היום איגרות החוב של אי.די.בי אחזקות המשכיו לרדת. האיגרות איבדו עד 7.3%, והן נסחרות בתשואות המגלמות חדות פירעון. מניית אי.די.בי, שאיבדה אתמול כ-9% ננעלה בירידה של 3.7%, לאחר שכבר צנחה במהלך המסחר ב-6%. החברה נסחרת כעת לפי שווי שוק של 415 מיליון שקל - הנמוך בתולדותיה. מניית החברה הנכדה, דיסקונט השקעות, עלתה ב-5.45%.

אל על מזהירה

מניית אל על תיקנה בהיום בעליות של כ-2.5%, לאחר שצנחה אתמול ב-9% על רקע אישור רפורמת "השמים הפתוחים". גם היום נמשכה הסערה סביב אישור ההסכם. אל על , שבשליטת משפחת בורוביץ', הזהירה את המשקיעים כי אישור הסכם התעופה במתכונתו הנוכחית צפוי להשפיע עליה בשל החרפה הצפויה בתחרות, ריבוי המובילים והגדלת קיבולת הטיסה לישראל

במקביל, כחצי שנה מאז נחתם באופן סופי הסדר החוב בדלק נדל"ן שכלל "תספורת" של עד 65% לבעלי האג"ח, בעל השליטה בקבוצת דלק יצחק תשובה מתכנן הנפקת ענק – מחוץ לישראל. קבוצת דלק, באמצעות החברות הבנות דלק קידוחים ואבנר, מתכוונת בשבועות הקרובים להנפיק בארה"ב חוב בהיקף מוערך של כ-2 מיליארד דולר.

ההנפקה, שהינה אחת מהגדולות שביצעו חברות ישראליות בחו"ל, נועדה למחזור חוב של כ-800 מיליון דולר ששימש לפיתוח מאגר הגז הענק תמר, שהחל באחרונה בהזרמה של גז לישראל. בנוסף, תמורת ההנפקה אמורה לשמש להמשך האקספלורציה ברישיונות הגז והנפט הנוספים של קבוצת דלק.

למרות האיומים של חברת אפריקה ישראל כי בעל השליטה לב לבייב לא ישתתף בהנפקת זכויות לבעלי מניותיה המתוכננת ב-28 באפריל 2013, דיווחה אפריקה אמש כי לבייב ישתתף בהנפקה וינצל את מלוא זכויותיו ‏(כ-47.3%‏), כלומר יזרים לחברה כ-104 מיליון שקל. אם ציבור בעלי המניות של אפריקה ישתתף באופן מלא בהנפקת הזכויות, יוזרמו לתוך החברה כ-115 מיליון שקל.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker