החלטת לאומי מותירה את טומהוק עם חובות של 
400 מ' ש' - ללא מקורות פירעון

עד כה לדנקנר היה אינטרס לפרוע את חובות טומהוק כדי להחזיק בשליטה באי.די.בי. פירוק גנדן עשוי לשנות את מערך האינטרסים ■ חשש חדש: לבעלי מניות בגנדן חובות גדולים לבנקים שפירעונם עלול להיות בסכנה בתרחיש של פירוק

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים47
סיון איזסקו

החלטת לאומי לגבות את מלוא חובותיה של חברת גנדן צפויה לפגוע באופן משמעותי ביכולת של בנק הפועלים, בנק דיסקונט וקרדיט סוויס לגבות את מלוא חובותיה של חברת טומהוק המסתכמים ביותר מ-400 מיליון שקל. כך עולה מההערכות במערכת הבנקאות. טומהוק היא החברה הפרטית של נוחי דנקנר, שבאמצעותה הוא מחזיק בגנדן - המחזיקה בגרעין השליטה בקבוצת אי.די.בי.

ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועליםצילום: עופר וקנין

טומהוק עדיין לא פנתה לבנקים בבקשה לבצע הסדר של מחיקת חובות. עם זאת, עד כה לדנקנר היה אינטרס לפרוע את החובות בטומהוק כדי שיוכל להמשיך להחזיק בשרשרת השליטה בקבוצת אי.די.בי. פירוק גנדן עשוי לשנות את מערך האינטרסים ומערך הנכסים שמהם תוכל החברה להיפרע.

לפי ההערכות, חובותיה של טומהוק כלפי הפועלים מסתכמים ב-200-250 מיליון שקל. לא ידוע מהם הביטחונות שטומהוק סיפקה לבנק, אם בכלל. חובותיה של טומהוק כלפי בנק דיסקונט מסתכמים בכ-100 מיליון שקל. בנוסף, לטומהוק יש חוב כלפי קרדיט סוויס, שלו חייבת החברה 52 מיליון שקל. כמו כן, לחברת טומהוק חוב של 30 מיליון שקל לבנק מזרחי-טפחות.

החובות של דנקנר ואי.די.בי לבנקים ולבעלי האג"ח

בבנק הפועלים ובדיסקונט עדיין לא החליטו כיצד יפעלו. לפי ההערכות, שני הבנקים ימתינו לצעדים אופרטיביים שבהם ינקוט לאומי, ובהתאם לכך יקבלו החלטות לגבי אופן גביית חובותיה של טומהוק.

הבטוחה המרכזית של דיסקונט כנגד החוב היא שעבוד על מניות גנדן. בתרחיש שבנק לאומי יפעל לגביית מלוא החוב של גנדן כלפיו, בהתאם להצהרת הבנק, צפויה גנדן להגיע לחדלות פרעון ולכינוס נכסים. בתרחיש כזה לא יהיה כל ערך לשעבוד על מניות גנדן שבו מחזיק דיסקונט.

לפי ההערכות, לבעלי מניות נוספים בגנדן קיימים חובות בהיקפים משמעותיים של עשרות עד מאות מיליוני שקלים כלפי מערכת הבנקאות, ותרחיש של פירוק החברה עלול לפגוע באופן משמעותי ביכולת הבנקים לגבות את החובות האלו. עם זאת, בחלק מהבנקים טענו כי ברשותם שעבוד על נכסים נוספים שאינם רק מניות בגנדן, אך לא נמסר מה היקפם של הביטחונות ושוויים.

בנק דיסקונט ובנק הפועלים סירבו למסור תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker