שלטונו של דנקנר באי.די.בי מתקרב לקיצו? לאומי החליט לגבות את החוב והבטחונות

(עדכון) מקורבים לבנק לאומי: "רוסק עמינח החליטה לפתוח דף חדש בבנקאות - זה שינוי פרדיגמה"; לפיד ופישר יקימו ועדה לבחינת הסדרי החוב; דנקנר: "העסקה עם אלשטיין תקפה, שרירה וקיימת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

חשיפת TheMarker בנק לאומי הודיע היום כי הוא חוזר בו מכוונתו למחוק כ-150 מיליון שקל מחובותיו של נוחי דנקנר. הבנק מסר הודעה לתקשורת ולפיה "מנכ"לית הבנק, רקפת רוסק עמינח, הנחתה את הצוות המקצועי העוסק בכך, לפעול למיצוי כל האפשרויות העומדות לרשות הבנק לגביית החוב". בנק לאומי מחזיק בשעבוד על 30.7% ממניות אי.די.בי אחזקות. משמעותו של מימוש השעבוד על המניות הוא נטילת השליטה בקבוצת אי.די.בי מידי נוחי דנקנר.

נוחי דנקנר הגיב להחלטת בנק לאומי באמצעות הודעה שנשלחה ע"י דוברו רני רהב ואמר כי "העסקה לפיה אלשטיין ישקיע כספים נוספים בגנדן תקפה, שרירה וקיימת. בתחילת השבוע הקרוב אני אמור להיפגש עם אדוארדו אלשטיין לצורך קידומה המהיר של העסקה. הנציגות של מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות קיבלה עדכון לגבי כל המהלכים בנושא זה הנעשים בתיאום מלא עימה. אנו משוכנעים שגם עם הבנקים נגיע למתווה שיהיה מוסכם עליהם ושבמסגרתו הבנקים יוכלו לקבל את מלוא החובות כלפיהם".

נוחי דנקנרצילום: תומר אפלבאום

מקורבים לבנק לאומי מסרו בעקבות ההחלטה כי "לביטול מתווה ההסדר עם דנקנר יש השלכות ארוכות טווח ועמוקות על כלל המערכת הבנקאית ובפרט על לאומי". לדבריהם, "זו הסיבה שבגינה ההחלטה של הדירקטוריון היא תקדימית. רוסק עמינח הינה מנהלת צעירה וחכמה והיא מפנימה מהר שקיימת אפשרות להוביל בנקאות שונה. היא תוכיח שאינה חברה של הטייקונים. לכן ההחלטה היום אינה בפרספקטיווה של דנקנר בלבד, אלא בפרספקטיווה עתידית. מדובר בשינוי פרדיגמה".

שר האוצר יאיר לפיד וסטנלי פישר הודיעו הערב כי בכוונתם להקים ועדה שתבחן את סוגיית הסדרי החוב. בהודעה שפירסמו נכתב כי "בעקבות הדיונים שהתקיימו השבוע על הסדר החוב בין בנק לאומי לבין חברת גנדן שבשליטת נוחי דנקנר והודעת בנק לאומי מהיום על ביטול הסדר החוב החליטו שר האוצר יאיר לפיד ונגיד בנק ישראל הפרופ' סטנלי פישר על הקמת ועדה שתבחן את סוגיית הסדרי החוב במשק, ושתביא את המלצותיה בפני שר האוצר ונגיד בנק ישראל. הרכב הוועדה יסוכם בתחילת השבוע בין השניים".

"אפסו הסיכויים להתממשות עסקת אלשטיין-גנדן"

ברקע להודעת הבנק על חזרתו מהסדר החוב שגיבש עם גנדן, נמצאת הביקורת הציבוריות הרחבה על הסדר החוב. בנוסף, הסדר החוב שגיבש לאומי עם גנדן היה כפוף להסכמתו של בנק מזרחי טפחות, שהינו הנושה השני בגודלו של חברת גנדן לאחר בנק לאומי. מזרחי טפחות מחזיק בשעבוד על 7% נוספים ממניות אי.די.בי אחזקות.

בנק לאומי מסר בהודעה כי "לאור ההתפתחויות האחרונות סביב עסקת אלשטיין גנדן, הבנק מעריך כי אפסו הסיכויים להתממשותה. כחלק מהתנאים להשקעת מר אדוארדו אלשטיין בחברת גנדן נדרש בין היתר, מכלול של הסדרים במערכת הבנקאית והפיננסית, אשר להערכת הבנק אינם ניתנים לגיבוש. לאור זאת, מתווה ההסדר, שממילא לא הגיע לכדי הסכם, התייתר וכבר אינו עומד על הפרק". מנכ"לית בנק לאומי עידכנה בהחלטתה את דירקטוריון הבנק ואת המפקח על הבנקים. רוסק עמינח הדגישה כי הבנק קשוב לרחשי לב הציבור ומכבד אותם.

דירקטוריון בנק לאומי בראשות דוד ברודט התכנס היום בכדי לדון בהתפתחויות של השבוע האחרון. במסגרת הדיון הציגה רוסק עמינח לדירקטוריון ניתוח של סיכויי התממשות או אי התממשות מתווה הסדר חוב שגובש מול חברת גנדן הולדינגס, החברה האם שדרכה נוחי דנקנר ומשפחתו שולטים באי.די.בי אחזקות. במסגרת המתווה שעליו דובר, לאומי היה עשוי למחוק 200-100 מיליון שקל מתוך חוב כולל של כ-450 מיליון שקל, לקבל במזומן יותר מ-100 מיליון שקל ואת היתר לפרוס.

לכתבות נוספות באתר TheMarker

התכנסות הדירקטוריון באה בעקבות הביקורת הציבורית שנוצרה בעקבות חשיפת TheMarker אודות הסדר חוב המתגבש בין לאומי לחברת גנדן הולדינגס, ושהובילה לבדיקה של המפקח על הבנקים דודו זקן וגרמה ללאומי להודיע שלשום בערב על הקפאת המגעים על ההסדר. בעקבות המצב ולאחר האינדיקציות שקיבלו בלאומי לגבי התנדנדות של אלשטיין מהמתווה הסבירה רוסק עמינח את היתרונות והחסרונות של ההסדר שגובש.

על אף שבאופן פורמלי לאומי הודיע שלשום כי בעקבות תחילת הבדיקה של ההסדר על ידי המפקח על הבנקים דודו זקן, הבנק משהה את המגעים לגבי ההסדר, בשקט ומאחורי הקלעים גורמים בכירים בתוך לאומי בכל זאת בחנו בימים האחרונים עם אנשי המשקיע הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין את נכונותו לעמוד בתנאי המתווה שגובש, אך שום דבר לא סוכם סופית בין הצדדים וזאת לאור ההתרחשויות של השבוע האחרון.

ההסדר של לאומי, שממנו החליט הבנק לסגת, היה מותנה בעיקר בהזרמתו של אלשטיין לבנק למעלה מ-100 מיליון שקל, וכן ההסדר שגיבשו בלאומי מבוסס על שורה של התניות כאלה ואחרות שאמורות היו למזער ללאומי את הנזק הכלכלי שנוצר בעקבות ההסתבכות של אי.די.בי אחזקות וחוסר היכולת של דנקנר ושותפיו בגנדן לפרוע את מלוא החוב לבנק.

לפני ישיבת הדירקטוריון אמרו גורמים המקורבים למגעים בין הצדדים כי "הרושם שנוצר אצל אנשי לאומי ומעורבים נוספים שאלשטיין מתחיל להתנדנד ואולי מראה סימני נסיגה,אבל כעת כללי המשחק השתנו ואם הוא יתמהמה לאומי לא ימצמץ ומעכשיו יהיה הרבה פחות נחמד אתו". כמו כן, גם בקרב מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות שוררת אי ודאות לגבי נכונותו של אלשטיין לממש את האופציה להשקעה של 75 מיליון דולר נוספים לגנדן שיועברו ברובם לאי.די.בי אחזקות, וכן חלק מהגורמים הביעו חוסר שביעות רצון מכך שלאומי אמור לקבל מזומנים בהיקף פרופורציונלי גבוה מגודל החוב לעומת מה שדובר עם נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker