הבורסה ננעלה בירידות - ת"א 25 איבד 1.2%

על פי דיווח בוושינגטון פוסט, ארה"ב תשלח אנשי צבא לירדן, כהכנה להתערבות אפשרית בלחימה ■ איגרות החוב של אי.די.בי אחזקות נפלו היום עד 8% ■ בסיכום שבועי, ת"א 25 ירד ב-2.3%, ותל אביב 100 נחלש ב-2.2%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

בורסת תל אביב סיכמה את שבוע המסחר בירידות שערים, שנבעה בעיקר מהמגמה השלילית בבורסות העולם השבוע, על רקע החשש מפני האטה גלובלית. בסיכום שבועי, ת"א 25 ירד ב-2.3%, ותל אביב 100 נחלש ב-2.2%.

היום התנהל המסחר בירידות שערים, בעקבות המגמה השלילית אמש בוול סטריט. בשעת המסחר האחרונה התחזקו הירידות , בשל דיווחים כי ארה"ב צפויה לשלוח אנשי צבא לירדן, כהכנה להתערבות אפשרית בלחימה בסוריה. על פי בוושינגטון פוסט, יישלחו כ-100 אנשי צבא, לקראת אפשרות ל"מבצע ייצוב", "התערבות הומאניטרית" או לשם בקרה על מערך הנשק הכימי שבמדינה.

בעקבות הדיווח, מדד ת"א 25 ות"א 100 ננעלו בירידות של כ-1.2% ו-1.1% בהתאמה. מדד ת"א בנקים נחלש ב-1.4%, ומדד נדל"ן 15 ירד ב-0.75%. מחזור המסחר הכולל הסתכם ב-914 מיליון שקל.

בלטה במסחר מניית בבילון, שעלתה ב-3.3% לאחר שקיבלה המלצה חיובית מבנק איגוד. מנגד, קבוצת דלק ירדה ב-3.3% בעיקר על רקע החשש להקטנת מכסות יצוא הגז הטבעי מישראל - מה שצפוי לפגוע בהכנסותיה.

מניות הבנקים - שהינן אפיק השקעה פופולארי בקרב משקיעים זרים בישראל - רשמו ירידות חדות - ככל הנראה, על רקע החששות הגיאופוליטיים. מניית דיסקונט איבדה 3.2%. מניית מזרחי טפחות ירדה ב-2.5%, ומניית לאומינחלשה ב-1.2%.

גם היום המשיכו מניות החברה לישראל והחברה הבת כיל להיחלש. זאת, לאחר ששר האוצר יאיר לפיד הודיע בשבוע שעבר כי יתנגד למכירת כיל לידי חברת פוטאש הקנדית. מניית החברה לישראל איבדה 3.2%. מניית כיל ירדה ב-2.5%. בסיכום שבועי איבדו שתי המניות 14% ו-9% בהתאמה.

האירועים באי.די.בי

קבוצת אי.די.בי עמדה במרכז המסחר לאחר שאתמול הודיע בנק לאומי כי הוא משהה את המגעים להסדר חוב עם גנדן הפרטית, באמצעותה שולט נוחי דנקנר בקבוצה. החלטת הבנק התקבלה לאחר שהמפקח על הבנקים דודו זקן, הודיע כי יחל בבדיקה של הסדר החוב המתגבש, שכולל מחיקת חוב של 150 מיליון שקל לדנקנר.

לפי ההערכות, בהסדרי חוב דומים עם בנקים אחרים יימחקו לדנקנר חובות של כחצי מיליארד שקל. במקביל, נציגות אי.די.בי פיתוח הודיעה היום כי בכוונתה להגיש בימים הקרובים בקשה לבית המשפט להתחיל בהליכי הסדר חוב כפוי באי.די.בי פיתוח, ללא הסכמת החברה.

בתגובה לאירועים, מניית אי.די.בי אחזקות ירדה ב-4%. מחיר המניה משקף לחברה שווי שוק של 472 מיליון שקל בלבד. מניית החברה הנכדה דיסקונט השקעות, שהינה אחת מזרועות האחזקה העיקריות של הקבוצה, איבדה 5.3%.

גם איגרות החוב של אי.די.בי אחזקות נסחרו בירידות חדות של עד 8%. כלל איגרות החוב של החברה נסחרות בתשואות המגלמות חדלות פירעון. גם איגרות החוב של החברה הבת - אי.די.בי פתוח - נחלשו עד 5.6%. סדרות י' ו-ז' נסחרות בתשואת "זבל" של 32%-37%.

עוד מניות בולטות

מניית אל על צנחה ב-5.4%, בעקבות כוונת הממשלה לאשר ביום א' הקרוב הסכם "שמים פתוחים" עם מדינות אירופה. הסכם השמיים הפתוחים יגדיל את התחרות של החברות המקומיות עם חברות זרות, מה שעשוי לפגוע ברווחיותן. חברות תעופה הישראליות הודיעו בתגובה כי יפתחו בשביתה כללית מיום א'.

לאחר שזינקה אתמול ב-30%, מניית שפע ימים ננעלה בעלייה של 8%, לאחר שמוקדם יותר היום כבר עלתה ב-20%. החברה, שמחפשת אבנים יקרות באזור נחל הקישון, דיווחה כי לפי הערכת שווי שהוכנה, הערך הנוכחי של משאבי היהלומים שלה עומד על כ-126.1 מיליון דולר.

גם היום עמדה מניית שותפות הגז והנפט שמן במוקד, לאחר שדיווחה אתמול כי נתקלה בלחצי גז גבוהים, ועל כן נאלצה להפסיק את קידוח "ים-3" ברישיון "שמן". השותפות מסרה שבעקבות העצירה, משך הקידוח עלול להתארך ועלותו צפויה לגדול. יחידות ההשתתפות של שמן צנחו אתמול ב-21%, והמשיכו להיחלש גם היום.

השוק הסולידי

בגזרת השוק הסולידי נרשמו עליות. מדדי התל בונד - 20,40,60 ותל בונד שקלי הוסיפו 0.05%-0.09%. גם איגרות החוב הממשלתיות נסחרות בעליות שערים. אג"ח ממשלתית שקלית (אינה צמודה למדד) ל-10 שנים עלתה ב-0.34%, וירדה לתשואה של 3.67%. אג"ח ממשלתית צמודה לתקופה דומה עלתה ב-0.35%, וירדה לתשואה של 1.59%.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker