התשואות בקרנות ההשתלמות ובקופות הגמל ברבעון - 2.7%

ילין לפידות מובילה בתשואות ברבעון הראשון ■ הדס ארזים הובילה את מארס עם תשואה של 0.8% ■ הורדת החשיפה לאג"ח קונצרניות דירדרה את הקופות של אלטשולר שחם לתחתית הטבלה

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נות ההשתלמות סיימו את מארס עם תשואה חיובית ממוצעת של כ–0.5%. התשואה הממוצעת ברבעון הראשון של 2013 היתה 2.7% בגמל ו–2.6% בקרנות ההשתלמות. עליות השערים בשוקי המניות בישראל ובעולם ברבעון היו הגורם המרכזי לתשואות ברבעון החולף.

לעומת זאת, בשוק האג”ח הממשלתיות נרשמו עליות בשקליות וירידות בצמודות. כך, מדד האיגרות השקליות עלה מתחילת השנה ב–0.32%, ואילו האפיק הממשלתי הצמוד ירד ב–0.9%. האפיק הצמוד עלה במארס ב–0.4%, והאפיק הלא צמוד טיפס ב–0.3%. כלומר, מי שהחזיק אג”ח צמודות נפגע ברבעון הראשון כי הציפיות האינפלציוניות בשוק ירדו.

ילין לפידות מובילה את הרבעון

למקום הראשון במארס מבחינת התשואות הגיעה חברת הדס ארזים ‏(בר יציב‏), והיא חלקה את המקום הראשון ברבעון עם ילין לפידות.

רונן מטמון, מנהל השקעות ראשי באקסלנס גמל, אמר: “מארס אופיין בעליות שערים במדדי חו”ל, כמו המדד העולמי של MSCI שעלה ב–1.75%, בעוד מדד ת”א 100 עלה ב–0.86%. כלומר, היו ביצועים עודפים של המדד העולמי על פני המדדים המובילים בישראל. מדד 500 S&P בארה”ב עלה ב–3.18%, ואילו מדד ת”א בנקים בישראל ירד ב–.1.7%. כלומר, ניכר שוני רב בתשואות בין חו”ל לישראל.

“המגזר החביב על מנהלי הקופות, בנקים, הפגין חולשה. זה דומה לשנה שעברה, שכולם היכו את מדד ת”א 100 בעקבות אחזקה גדולה יותר ממשקלם במדד הבנקים. הבנקים עלו יותר ממדד ת”א 100, ומי שהיה מוטה באחזקותיו לבנקים נהנה מתשואה עודפת”.

מטמון הוסיף כי את עודף התשואה במניות הניבו מניות השורה השנייה והשלישית. כלומר, מניות היתר ולא המדדים המובילים ‏(ת”א 25 ות”א 100‏): “עודף התשואה במניות היה במדדי היתר ‏(11%–13%‏) על פני ת”א 25 ות”א 100. כלומר, מעגלי המניות השני והשלישי עלו יותר.
“בחו”ל מה שעלה היו המגזרים ההגנתיים, כמו שירותי בריאות ‏(18% מתחילת השנה‏) ומוצרי צריכה בסיסיים. כלומר, גם כאן היה חשוב לשבת במגזרים ההגנתיים. המגזרים הנחשבים אגרסיביים, כמו אנרגיה וטכנולוגיה, דווקא ירדו. כלומר, היה פער גדול בין המגזרים ההגנתיים לאגרסיביים.

“לכך יש משמעות לעתיד, שכן כל עוד אנחנו רואים שהמגזרים ההגנתיים עולים, זה פחות טוב. המשמעות היא שהמשקיעים רוצים להיות בשוק המניות, אבל בתנודתיות נמוכה יותר. למעשה, מה שדוחף את המשקיעים לשוק המניות הוא לא רק הרצון להשקיע במניות, אלה בעיקר חוסר חלופה השקעתית - כי ההשקעה באג”ח מגלמת סיכון גדול יותר”.

הרבעון של הדס ארזים

הקופות של אלטשולר שחם הגיעו למקומות האחרונים, על אף שהן מככבות במקומות הראשונים בטווח של שלוש שנים. דני ירדני, סמנכ”ל השקעות באלטשולר שחם, אמר: “בתקופה האחרונה אנחנו מורידים את החשיפה לאג”ח קונצרניות. להערכתנו, הפער בתשואה בינן לאג”ח הממשלתיות נמוך ולא מצדיק את הסיכון. החשיפה ירדה בהתאם ‏(15% חשיפה‏) גם לאג”ח קונצרניות בחו”ל. כל עוד המרווחים נסגרים אנחנו נפגעים”.

"אנחנו מחזיקים בתיק שלנו אג”ח ממשלתיות ארוכות יותר מהממוצע בשוק. עקום התשואה בישראל בעל שיפוע תלול יותר, ולכן אנחנו מעריכים כי כדאי להחזיק באג”ח עם מח”מ של 5–6 שנים. לא רבינו נחת מאחזקה זו, שכן המשקיעים העדיפו לקנות אג”ח קונצרניות ולמכור את הממשלתיות. אנחנו מנצלים זאת כדי להפוך את הפוזיציה, ובכך פועלים נגד המגמה. במניות יש לנו חשיפה מגווונת לחו”ל של 55%. יש לנו גם חשיפה לאירופה ולמדד דאקס, אבל זה עדיין לא נתן את התמורה, בגלל קפריסין וגלישה למיתון באירופה. תפקידנו לנהל נכון את החשיפות, ולא לפי מה שפופולרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker