המלצה שלילית מ-HSBC לחברת הכבלים הצרפתית של פטריק דרהי

ביחידת המחקר של הבנק מסבירים: "זוהי מפעילת הכבלים היחידה בצרפת, אבל הכיסוי שלה מוגבל ושיעור נטישת הלקוחות גבוה"

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יחידת המחקר הבינלאומית של בנק HSBC החלה בסיקור חברת נומריכבל ‏(Numericable‏), חברת הכבלים הצרפתית שבה מחזיק פטריק דרהי, בעל השליטה בחברת הכבלים הישראלית HOT, כ–25%. הסקירה של HSBC מתייחסת לאג”ח של נומריכבל, ומסקנות החוקרים שליליות ברובן.

“זוהי מפעילת הכבלים היחידה בצרפת, אבל עם כיסוי מוגבל ושיעור גבוה של נטישת לקוחות ‏(Churn‏). מבנה ההון של החברה ממונף עם צמיחה מוגבלת בתזרים המזומנים החופשי שהיא מייצרת”, כותבים החוקרים. 
ב–HSBC ממליצים להחזיק בניירות החברה ב”משקל חסר”. למעשה, לגבי סדרה אחת של אג”ח הנסחרת בתשואה של 8.75%, ממליצים ב–HSBC על מכירה, ולגבי הסדרה השנייה עם תשואה של 12.3% ההמלצה היא “החזק”.

פטריק דרהיצילום: עופר וקנין

תזרים מזומנים חיובי

עם זאת, כותבי הסקירה מציינים כי לחברה יש תזרים מזומנים חיובי, ובזכותו הצליחה להפחית את רמת המינוף מיחס חוב להון עצמי של 6.3 למכפלה של 5.4, אבל זהו עדיין יחס המינוף הגבוה ביותר מבין חברות הכבלים באירופה. עוד נכתב כי לחברה יש רשת איכותית שיכולה להעביר קצבי גלישה של עד 200 מגה־ביט לשנייה, אבל מגיעה רק ל–9.8 מיליון בתים בצרפת מתוך 28 מיליון, כך ששיעור החדירה של החברה מגיע ל–35% בלבד. ב–HSBC מציינים כי התחרות בצרפת עזה בכל תחומי הפעילות של נומריכבל - טלפוניה, אינטרנט וטלוויזיה.

הטלפוניה הקווית בצרפת מושפעת גם מכניסת Free ‏(החברה־האחות של גולן טלקום‏) לשוק הסלולר הצרפתי עם מחירי רצפה. נומריכבל מתחרה ב–Free גם באינטרנט, אבל גם France Telecom מקבוצת Orange, ונחשבת שחקנית קטנה - 92% מחיבורי האינטרנט בצרפת הם של DSL ‏(כמו של בזק‏), ולא כבלים. בהתייחסם לתחום הטלוויזיה, כותבים החוקרים כי 39% ממשקי הבית בצרפת מחוברים למה שמכונה DTT־Pay, פלטפורמה דומה לעיד”ן, אבל עם ערוצים נוספים בתשלום.

החוקרים מראים בגרפים כי שיעור הנטישה של החברה גבוה ונע ב–2012 בין 15% ל–20%. עוד מראים החוקרים כי שיעור הצמיחה בהכנסות החברה נע סביב 1% לעומת מעט יותר מ–4% אצל מפעילות כבלים באירופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker