מה יעשו דוד זקן וסטנלי פישר?

פישר לא מהסס להתמודד עם מחדלי בנקים, אך יש לו עוד צד - שדואג ליציבותם

איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בעקבות הגילויים ב-TheMarker והמחאה הציבורית שקמה בעקבותיהם, פנתה אתמול והיום שורה ארוכה של אנשים בכירים בדרישה למפקח על הבנקים בבנק ישראל, דודו זקן, לבדוק את פרטי העסקה המתרקמת למחיקת חובות בין בנק לאומי לבין נוחי דנקנר. בין הפונים היו שר האוצר יאיר לפיד, מנהיגת האופוזיציה שלי יחימוביץ', חברי כנסת מכל המפלגות, עמותות, אנשים עסקים, עורכי דין, רואי חשבון, וכל הפלגים של המחאה החברתית. התוצאות לא איחרו: בשעות אחר הצהריים הודיע בנק ישראל כי אכן יפתח בבדיקה כזו, ובערב התקפל בנק לאומי ומסר כי ישהה את הטיפול בעסקה עד לקבלת תוצאות הבדיקה של הפיקוח על הבנקים. מה צפוי עכשיו?

לכאורה, נגיד בנק ישראל סטנלי פישר הוא אדם שיודע, ואינו מהסס, להתמודד עם מחדלים של בנקים ובנקאים, גם החזקים שביניהם. פישר היה האיש שדרש, נאבק, ולבסוף השיג את הפיטורים של דני דנקנר, יו"ר בנק הפועלים, בשל ניגודי אינטרסים ועסקות עם המשפחה. דנקנר עומד בימים אלה לדין בשל חלק מפרשיות אלה. באותם ימים הודה פישר כי הוא נדהם מהעוצמה ומהתעוזה של מועדון המקורבים למשפחת דנקנר, שבין השאר לא היססו להביא לפרסומים מכפישים נגדו בכלי התקשורת המקורבים להם, כמו גם נגד המפקח על הבנקים דאז, רוני חזקיהו.

אבל זהו צד אחד של פישר. הצד השני שלו הוא שהוא עצמו חלק מהמועדון של הבנקאים, הטייקונים, הדירקטוריונים והכלכלנים היושבים בהם, ושעד היום הוא שם לעיתים קרובות את היציבות של הבנקים והרווחיות שלהם לפני האינטרס של הציבור הרחב. יש לו הסבר כלכלי לכך: לשיטתו, המערכת הפיננסית היא קריטית לכלכלה, כל משבר כלכלי תמיד מתחיל במשבר בנקאי, ולכן על הציבור לסבול חוסר יעילות ואולי חוסר הוגנות במערכת הבנקאית, כדי לא לספוג פגיעה גדולה פי כמה במקרה של נפילת בנק או משבר בענף כולו. מצויד בגישה הזו, פישר לא הוציא לאור פרשיות ותקלות בבנקים מאז פרשת דני דנקנר, והעדיף להתעלם מהם או לפתור עניינים בשקט, "בתוך הבית", במסגרת התקשרות בין הפיקוח על הבנקים לבין הבנקים עצמם.

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר. שם את יציבות הבנקים לפני האינטרס הציבוריצילום: תומר אפלבאום

האם בנק ישראל ידע על העסקה בין רוסק-עמינח לבין דנקנר? קשה להאמין שמנכ"ל של בנק גדול היה תופר עסקה כזו, לו היה יודע שבנק ישראל יפסול או יבקר אותה, גם אם לא קיבל אישור רשמי מבעוד מועד. מכאן אפשר להעריך שבימים רגילים בנק ישראל לא היה מתנגד לעסקה כזו. המשמעות היא שללא שינוי תפיסה בבנק ישראל, התסריט הסביר ביותר הוא שבנק ישראל יעיר כמה הערות שוליות, בנק לאומי יבצע בעסקה שינויים מינוריים - והיא תצא אל הפועל. תסריט אחר, יהיה הפתעה.

הנגיד סטלי פישר, המסיים את תפקידו בעוד חודשיים, צריך כעת להחליט: האם הוא רוצה לסיים את הקדנציה שלו עם מהלך דרמטי, שישנה את התרבות בסקטור העסקי והפיננסי, ויסיים את ההשפעה של מועדון האלפיון על ההחלטות הגדולות - או שהוא מעדיף לתת אישור לחברי המועדון להמשיך לפעול בדיוק כפי שהם פעלו עד היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker