שלי יחימוביץ' קראה בשידור חי ללקוחות בל"ל למשוך כספם

במכתבה למפקח על הבנקים כתבה יו"ר האופוזיציה כי רו"ח גד סומך משמש בו בזמן גם רו"ח המבקר של קבוצת אי.די.בי, וגם של בנק לאומי, שלו חבה הקבוצה כספים וביקשה לטפל בכפילות; אלדד יניב פתח אירוע בפייסבוק שקורא להחרים את בנק לאומי

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' קראה הערב בשידור חי בגלי צה"ל ללקחות של בנק לאומי לעזוב את בנק לאומי אם ימחוק את חובותיו של נוחי דנקנר.

בראיון לגלי צה"ל אמרה יחימוביץ' כי "אני קוראת ללקוחות משמעותים ופחות מגדולים להודיע לבנק לאומי שאם אכן הוא מתכוון למחוק את החוב לנוחי דנקנר ובכך לפגוע בבנק, ובכרית הביטחון של הבנק כי אז (הלקוחות) ימשכו את החשבונות שלהם מהבנק. זהו אקט צרכני דמוקרטי בריא נבון ונכון ואני בהחלט מברכת עליו".

יחימוביץ הוסיפה כי "לציבור יש כאן חשיבות מאוד גדולה. מחאה ציבורית יכולה לקרוא את הבנק לסדר ואת התנהגותו של הבנק".

יחימוביץ' הוסיפה במכתבה למפקח על הבנקים דודו זקן כי "מתברר כי בכוונת מנכ"לית בל"ל רקפת רוסק עמינח לוותר על רוב חובותיו של נוחי דנקנר לבנק. אני מבקשת שתפעל במלוא כובד משקלך, כדי למנוע החלטה שערורייתית זו שריח חריף של העדפת מקורבים נודף ממנה וששום אדם פרטי או בעל עסקים מסדר גודל קטן ובינוני לא היה זוכה לה אלא בחלומותיו".

"נוחי דנקנר, באמצעות חברות פרטיות הנמצאות בשליטתו, חייב כיום למערכת הבנקאית סכומים המתקרבים למיליארד שקל. במצב זה, קיים חשש כי ויתור של הבנקים על חובות אלו עלול  לפגוע ביציבות הפיננסית שלהם. לפיכך, את החלטת הבנק לוותר על החוב יש לראות כתקדים מסוכן של מדיניות אשראי בלתי-אחראית. למדיניות כזאת השלכות מערכתיות על כלל המערכת הבנקאית, וחובה עליך לפעול על מנת למנוע צעד זה".

עוד קבעה יחימוביץ כי "בנוסף, אני משוכנעת כי להחלטת בנק לאומי יש קשר לריכוזיות הקיימת גם בתחום ראיית החשבון. כבר התרעתי על כך בפניך בעבר מספר פעמים, ואני שבה ועושה זאת: רו"ח גד סומך משמש בו בזמן גם רואה החשבון המבקר של קבוצת אי.די.בי, וגם של בנק לאומי (כמו גם של רוב הבנקים האחרים), שלו חבה הקבוצה כספים.

"כפילות אנומלית זו צופנת בחובה חשש אמיתי, בוודאי גם נראות פגומה, שהדבר מונע ממנו לבקר כראוי את הסיכונים הפיננסיים והיציבותיים הגלומים בהחלטתה של מנכ"ל לאומי ביחס למחיקת חובות של לקוחות המבוקרים על ידו. אני מצפה, אחרי פניות חוזרות ונשנות אליך בעניין זה, להתייחסות מפורטת שלך גם בנושא זה ולהנחיות שיביאו לפירוק הריכוזיות בתחום".

בתוך כך, עו"ד אלדד יניב פתח אירוע בפייסבוק תחת השם "בנק לאומי - חרם צרכנים" שקורא לבוא ולהפגין ביום שני הקרוב מול משרדי הנהלת בנק לאומי בתל אביב. עד כה אישרו יותר מ-3,000 איש את השתתפותם.

בדף האירוע נכתב "המטרה: פגישה עם מנכ"לית הבנק רקפת רוסק עמינח לבירור החלטתה בנוגע למחיקת חובו של מר נוחי דנקנר .אנו נחרים את הבנק, נסגור חשבונות ונעמיד אותם מול ההבנה הבאה: לא תקום ולא תהיה איפה ואיפה. כולם יקבלו את אותו היחס".

בשיחה עם TheMarker אמר יניב כי "ביום שני ב-11:00 אנו מפגינים מול המשרדים של הנהלת בנק לאומי ברחוב הרצל בתל אביב מול המשרדים של המנכ"לית רקפת רוסק עמינח. "התחלנו מאבק נגד התספורת האחרונה. התספורת לנוחי דנקנר לא תהיה. מחיקת החוב הזו לא תהיה. מוטב לרוסק עמינח להסיק את המסקנה בזמן אחרת היא תצטרך ללכת הביתה".

הוא הוסיף כי  "מאז מחאת הקוטג' הציבור הישראלי התעורר ולא מתכוון לא לנקר ולא למצמצץ אפילו רגע אחד, ומה שהיה לא יהיה יותר. הציבור הישראלי מבין שהוא בעל הבית של הבנק ורוסק עמינח היא פקידה בכירה. אם היא תעשה פעולה שהיא הפרת אמונים כלפי הציבור הישראלי, אזי הציבור יתקומם ויעמוד על הרגליים".

יניב אמר כי ההפגנה המתוכננת  היא "רק ההתחלה. המחאה לא תיפסק עד שההחלטה (למחוק חובות לדנקנר) תבוטל ויהיה ברור שלא מוחקים יותר חובות לטייקונים. אנשים שחייבים כסף לבנקים כמו ריקי כהן מחדרה צריכים לנהל מו"מ עם הבנק ולשלם את חובם. אין מצב שלריקי כהן יגיעו עורכי דין של הבנקים ואנשי ההוצאה לפועל ולנוחי דנקר ימחקו חובות. אין יותר איפה ואיפה".

הכוונה להפגין מול משרדי בל"ל עוררה תהודה ברשת. גלעד רוזין כתב: "לא צריך פגישות ולא בטיח. אני הולך לעזוב את הבנק אם זה קורה וכמוני צריכים עוד חצי מיליון איש. מספיק דיבורים. יאלה להפציץ".

הגולשת ליאת חנוך כתבה: "ניתן להציב אולטימטום לבנק שבמידה שהוא לא חוזר בו מתחילים להוציא כספים - כל יום 'איקס' שקלים, נגיד 5% מהחשבון. הבנק יהיה מבואס כי הוא מחזיק יתרות מזומן של 10%. הבנק עשוי מהר מאוד להגיע לפשיטת רגל".

הגולשת גלי ויינשטיין כתבה: "למזלי אין לי חשבון בבנק לאומי. פעם היה לי, אבל הפקידות שם היו כל כך גסות שפשוט ברחתי ועברתי בנק. אבל אם מנכ"לית בנק לאומי תסכים לעשות לי תספורת אז אני מוכנה לעבור למספרה שלה (יסלח לי הספר הקבוע שלי...) ולעשות אצלה גוונים, קארה ותספורת עם פוני קצר-קצר".

הגולש אורי מנין כתב: "אני מודיע כאן ועכשיו ומחר גם לפקידים בסניף נהריה. אני אסגור את הח-ן שלי בלל אם יעזו לבצע את המחיקה".

הגולש אורי פרייס כתב: "רו"ח רקפת עמינח-רוסק, הגיעה, הפלא ופלא, ענין חמור מתחילתו ועד סופו, ממשרד מבקרי הבנקים "החיצוניים" לדורותיהם, רו"ח סומך-חייקין, שם היתה מנכ"ל ("שותף מנהל") ויצקה מים על ידיו של רו"ח גד סומך הבכיר. רקפת היא אחת משתי בנקאיות, 'תלמה ולואיז', רקפת וגליה מאור, שראוי להעמיד לדין פלילי ולשלוח ל"נופש" ממושך מאחורי סורגים, לאלתר ועל אתר".

פרייס שאל "איפה המפקחים שנרדמו - משר האוצר, ראש הרשות לניירות ערך, המפקח על (האבסת) הבנקים, ועד נגיד בנק ישראל המיותר, משטרת ישראל והרשות להלבנת הון, ועוד??!! מי יגיש תלונות כמאמר הלל הזקן - 'במקום שאין אנשים - היה אתה איש'.  אני? אולי".

ואילו טל בוחבוט כתב" "אני מצטער שאני לא בבנק הזה רק בשביל הכיף של לבטל חשבון בטענה ש'הבנק והמנכ"לים מושחתים'.  למעשה, בא לי לעבור עכשיו ללאומי רק כדי לסגור שם חשבון ולהוסיף להם עוד חרא לסטטיסטיקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker