רו"ח אבו חבלה למפקח על הבנקים: "תגובתך הרשלנית נתנה ללאומי חופש שהוביל להסדר סלחני לדנקנר"

אבו חבלה התלונן לדודו זקן לפני מספר חודשים כי לא קיבלו אותו כחבר דירקטוריון בנק לאומי משיקולים אתנים ערכיים ודורש כעת לחקור את בחירות הדירקטוריון והשלכותיו על הסדר החוב המגבש עם נוחי דנקנר

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"הינך נדרש לחקור את בחירות דירקטוריון בנק לאומי והשלכותיו על הסדר החוב המתגבש עם אי.די.בי ונוחי דנקנר, או לחילופין לשקול את המשך עבודתך בתפקיד המפקח על הבנקים", כך כתב היום (ד') רו"ח זיאד אבו חבלה למפקח על הבנקים, דודו זקן. חבלה העלה חשדות כי הדירקטוריון החדש, שלדעתו מונה משיקולים לא ענייניים, מעורב בעסקת המחיקה.

בימים האחרונים הוצף זקן במכתבים בדבר הסדר החוב של בנק לאומי עם נוחי דנקנר. לאבו חבלה עבר לא נעים עם בנק לאומי: באוגוסט שנה שעברה ניסה חבלה ללא הצלחה להתקבל לכהונה כדירקטור בבנק. המדינה, המחזיקה ב-6% ממניות לאומי והיתה בעלת המניות הגדולה ביותר שהשתתפה בהצבעה אמנם הצביעה בעדו, אולם אבו חבלה, שהיה המועמד הערבי הראשון להתמודד על התפקיד, לא נבחר באסיפה לתפקיד.

דודו זקןצילום: דניאל בר און

למעט קרנות הנאמנות של אנליסט, מגדל ומאור לוסקי, אף אחת מקרנות הנאמנות של בתי ההשקעות הבאים לא הצביעה בעד אבו חבלה: פסגות, כלל פיננסים, מנורה מבטחים, אלטשולר שחם, אקסלנס, אפסילון, ילין לפידות, מיטב והראל. במכתב לדודו זקן, האשים חבלה את מנורה ושאר הגופים המוסדיים כי "לא בחרו בו משיקולים אתנים-ערכיים". לאחר תלונתו, ביקש ממנו זקן כי יעביר לידיו עדויות בדבר הסיוע של הדירקטורים המכהנים למועמדים אחרים לצורך בירור התלונה.

במכתבו כעת מאשים אבו חבלה את המענה הלקוני של זקן והגדירו כמענה "בלתי אחראי המתעלם מסמכות החקירה המוקנית לך בהתאם לתפקידך". עוד ציין כי "התגובה הינה רשלנית ונתנה לבנק את חופש הפעולה שהביא להסדר החוב, תחת חשדות לכאורה לסלחנות יתר מצידך לנעשה בבנק לאומי."

במכתבו קושר אבו חבלה בין חשדו כי בחירת הדירקטוריון נעשתה משיקולים זרים, תוך סיוע של דירקטורים מכהנים למועמדים אחרים, לבין העובדה כי בשביל לאשר את עסקת מחיקת החובות לחברת גנדן של דנקנר צריך לקבל את אישור הדירקטוריון

זיאד אבו חבלהצילום: דרור ארצי

לאומי הינו הנושה הגדול של גנדן הולדינגס, באמצעותה שולט נוחי דנקנר באי.די.בי אחזקות. גנדן חייבת ללאומי כ-450-500 מיליון שקל. לפני מספר ימים חשף TheMarker  כי לאומי צפוי למחוק מהחוב כ-100-200 מיליון שקל כחלק מהסדר חובות עם דנקנר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker