בלאומי לא מאמינים בפירוק גנדן - לפחות לא כרגע

רוסק עמינח נמצאת במצב לא פשוט - הביטחונות שבידי לאומי רחוקים מלכסות את החוב של גנדן

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

>> מאז שנכנסה לתפקיד ראש החטיבה העסקית של בנק לאומי בתחילת 2004, כשהיא בת 38 בלבד, ניסתה רקפת רוסק עמינח לפלס את דרכה למנכ”לות הבנק, כשהיא הולכת בין הטיפות ומשתדלת לעשות כמה שפחות טעויות. למרות התדמית שנדבקה אליה כ”חברה של הטייקונים”, היא ויתרה על לא מעט עסקות אשראי גדולות שנראו לה מסוכנות מדי - עסקות שלחלק מהן, כמו אשראי למוטי זיסר, גיל אגמון, לב לבייב ואחרים, נכנס המתחרה הגדול בנק הפועלים.

ובכל זאת, רוסק עמינח מעדה במקרה של נוחי דנקנר - בדומה לבנקי הפועלים, דיסקונט, מזרחי טפחות וקרדיט סוויס, שהעניקו אשראי לפירמידה המידרדרת של דנקנר. היא אמנם לא העניקה לגנדן הולדינגס ‏(החברה האם של אי.די.בי אחזקות‏) את האשראי המקורי, אך היא מיחזרה אותו בשנות הגאות, כששווייה של אי.די.בי היה גבוה בהרבה מגובה החוב שמגיע לכ–450–500 מיליון שקל.

גורם מוסדי בכיר המכיר היטב את מערכת הבנקאות הישראלית, אמר אתמול בתגובה לפרשה: “חשיפת הסדר החוב המתגבש בין לאומי לגנדן אמנם מעוררת כרגע רעש גדול. אך זה הביזנס. אם רוסק עמינח מאמינה שזה המקסימום שיכולה לגבות היא צריכה ללכת בדרך שהיא מאמינה בה. אין פה עניין שרוסק עמינח מוותרת לדנקנר. בעסקי הבנקאות מי שלא נותן אשראי ולוקח סיכונים - לא מרוויח”.

וכך כעת רוסק עמינח נמצאת במצב לא פשוט, כשהביטחונות שבידי לאומי רחוקים מלכסות את החוב של גנדן. אמנם לאומי כבר הפריש את כל החוב ויצטרך למחוק חלק ממנו, אבל רוסק עמינח מנסה להתעלם מכל הרעשים ולפעול לטובת הבנק לפי האמת שהיא רואה כנגד עיניה. היא יכלה כבר מזמן לשבור את הכלים ולפרק את גנדן, ואולם היא מעריכה כי זה אינו צעד כלכלי מבחינתה, שכן היא סבורה כי השתלטות לאומי על אי.די.בי אחזקות תגרום לזעזוע מיידי בכל הפירמידה - ובמיוחד לניסיון של מחזיקי אג”ח אי.די.בי פיתוח להשתלט על נכסיה.

רוסק עמינח רואה לנגד עיניה תסריט שבו בעלי האג”ח יבואו אל גוף חזק כמו לאומי וידרשו ממנו להזרים סכומים גדולים לתוך חברות כמו אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח, הסוחבות על גבן חובות של כ–8 מיליארד שקל. במקום זאת היא מעדיפה לפעול בקור רוח, ללכת עם האמת שלה ולנצל עד הסוף את האפשרות לגבות חלק מהסכום חזרה ממשקיע כמו אדוארדו אלשטיין, ואם יהיה צורך - לפרק את גנדן בעתיד.

נוחי דנקנרצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker