מנכ"ל טבע: לא ויתרתי על ברזיל, אך לא ארשום צ'ק גדול

מניית טבע מתקשה להתרומם, אבל ג'רמי לוין אופטימי: "אנחנו לא חוששים מפקיעת פטנטים על התרופות המקוריות" ■ טבע מעריכה שהיא בתוואי הנכון לקיצוץ של 2-1.5 מיליארד דולר בהוצאות תוך ניצול היתרון לגודל ברכש

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לפני כמעט שנה נכנס ג'רמי לוין ללשכת מנכ"ל טבע, על רקע חוסר שביעות רצון בשוק ההון - וככל הנראה גם בקרב בעלי מניותיה הגדולים - מביצועי המניה. לוין לא הצליח לפי שעה להביא למפנה של ממש בכל הקשור לתשואת החסר של המניה ביחס למדד התרופות של בורסת ניו יורק ‏(27% מאז כניסתו לתפקיד‏), ולמדדי המניות בכלל, אולם הדבר אינו פוגם באופטימיות שלו בנוגע לעתידה של החברה.

במסיבת עיתונאים לסיכום התוצאות ב-2012 שכונסה במטה החברה בפתח תקווה, בהשתתפות כמעט כל חברי ההנהלה הבכירה וחלק מחברי הדירקטוריון, סיפקו לוין וחברי ההנהלה כמה עדכונים על מצבה של החברה, שעוברת בימים אלו רה־ארגון שהתייעלות וקיצוץ מסיבי בהוצאות הם רכיבים מרכזיים בו.

לוין נשאל על האתגר העומד בפני החברה לנוכח אישור השיווק שקיבלה Tecfidera, התרופה האורלית השלישית למחלת הטרשת הנפוצה, והתייחס לחשש מפני פקיעת הפטנט על קופקסון, התרופה המקורית של טבע לטיפול בטרשת נפוצה ולכישלונה של לקווינימוד - התרופה האורלית שפותחה על ידי טבע - בניסוי המכריע: "אנחנו מוכנים לפקיעת הפטנטים על התרופות המקוריות שלנו ולא חוששים מכך. יש לנו מנועי צמיחה, אסטרטגיה וצנרת פיתוח יוצאת דופן". לוין טען כי העובדה שלקווינימוד לא עמדה בניסוי אין פירושה שלא תגיע לשוק, וציין את יתרונותיה.

ג'רמי לויןצילום: תומר אפלבאום

"אנחנו בוחנים את האפשרות לפתח גרסה של לקווינימוד בשילוב עם תרופה אחרת למחלה בגלולה אחת", אמר ד"ר מייקל היידן, מנהל המו"פ הגלובלי של טבע. לדברי היידן, טבע אישרה לפיתוח עשר תרופות גנריות מורכבות ‏(nte‏), וציין כי בכוונת החברה לרכוש את זכויות הפיתוח של תרופות גנריות מורכבות נוספות.

לוין הבהיר כי טבע אינה מעוניינת ברכישות גדולות, אלא ברכישות משלימות של מוצרים וטכנולוגיות. "יש הרבה סוגים של שיתופי פעולה עסקיים שלא עשינו בעבר ונעשה בעתיד", אמר, וציין בהקשר זה את הצלחת שיתוף הפעולה של טבע עם חברת פרוקטר אנד גמבל בשיווק מוצרים ללא מרשם רופא ואת המיזם המשותף עם Handok מדרום קוריאה, שמתקדם היטב לדבריו, כמו גם את שיתוף הפעולה עם לונזה השווייצית בפיתוח תרופות ביו־גנריות.

לוין גילה שהחברה קיבלה פניות מחברות פארמה גדולות לשיתוף פעולה שיתבסס על תיק המוצרים הגנרי של החברה, והיא בוחנת אותן. "העתיד אינו זהה לעבר בגנריקה; טבע וגם חברות שניסו לחקות אותה לא יוכלו להתבסס על השקות בלעדיות של תרופות", אמר לוין.

לוין התייחס לנוכחות הדלה של טבע בשוק הגנרי של ברזיל, ואמר כי לא ויתר על מדינה זו אולם אין בכוונתו לרשום צ'ק גדול במדינה, שחוותה עלייה דרמטית במחירי חברות התרופות הגנריות - כפי שמראה המכרז שמתנהל בימים אלו לרכישת Ache, בה מגלות עניין פייזר, נוברטיס ואבוט.

ארז ישראלי, סמנכ"ל תהליך עסקי שמוביל את תהליך הרה־ארגון של החברה ואחראי על תוכנית ההתייעלות בטבע, הפגין אופטימיות באשר לסיכויי המימוש של יעדה המרכזי - חיסכון של 2-1.5 מיליארד דולר בשנה, שיושג בעיקר באמצעות ניצול היתרון לגודל ברכש. יעד זה הוגדר על ידי ד"ר רוני גל, אנליסט ראשי בברנסטין ריסרץ', כאחד הגורמים המכריעים בקביעת מגמת המניה בשנה הקרובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker