קרן טנא וקיבוץ שדות ים מכרו מניות אבן קיסר ב-180 מיליון דולר

הצעת המכר בוצעה לפי מחיר של 23.25 דולר למניה שמשקף שווי חברה של 800 מיליון דולר ■ מניית אבן קיסר יורדת ב-3.8% עם פתיחת המסחר בנאסד"ק

יורם גביזון
יורם גביזון

קרן טנא, שמנוהלת על ידי אריאל הלפרין, וקיבוץ שדות ים השלימו הצעת מכר ל-7.775 מיליון מניות של חברת אבן קיסר בתמורה כוללת ל-181 מיליון דולר. אבן קיסר עצמה לא גייסה במהלך סכום כלשהו.

הצעת המכר בוצעה לפי מחיר של 23.25 דולר למניה שמשקף שווי חברה של 800 מיליון דולר. מחיר זה נמוך ב-12% ממחיר השיא של המניה בסוף מארס 2013 אולם גבוה ב-111% מהמחיר לפיו ביצעה אבן קיסר את הנפקתה הראשונה בנאסד"ק לפני שנה בדיוק.

מפעל אבן קיסר בשדות יםצילום: איציק בן מלכי

מניית אבן קיסר יורדת ב-3.8% עם פתיחת המסחר בנאסד"ק בעקבות הצעת המכר למחיר של 23 דולר למניה.

קרן טנא מכרה במסגרת ההנפקה כמעט את כל החזקתה בחברה (21% ) בתמורה כוללת ל-170 מיליון דולר ונותרה עם החזקה של 1.7% ממניותיה של אבן קיסר. הקרן רושמת בכך רווח של 141 מיליון דולר, פי 3.8 על הסכום שהשקיעה באבן קיסר בשני סבבים ב-2006 וב-2009 זאת קצת פחות משנה לאחר שביצעה מימוש רווחי נוסף של מניותיה בחברת נטפים שנמכרו לקרן ההשקעות הפרטית הגרמנית Permira.

קיבוץ שדות ים, שהוא בעל השליטה באבן קיסר, מכר 1.4% ממניותיה של אבן קיסר בתמורה ל-11.6 מיליון דולר ונותר עם החזקה של 51% ממניות החברה.

יוסי שירן, מנכ"ל אבן קיסר
יוסי שירן, מנכ"ל אבן קיסרצילום: אסנת רום

הצעת המכר של אבן קיסר היתה אחד המימושים הרווחיים של חברת לאומי פרטנרס שמנוהלת על ידי ירון בלוך. לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות של בנק לאומי, מכרה 5% ממניות אבן קיסר בתמורה ל-150 מיליון שקל. לאומי פרטנרס החזיקה ישירות ב-4% ממניותיה של אבן קיסר ו-1% באמצעות החזקתה בקרן טנא. לאומי פרטנרס השקיעה 35 מיליון שקל באבן קיסר בסוף 2006 וקיבלה מאז דיווידנדים בסכום מצטבר של 15 מיליון שקל, כך שהתמורה ממכירת מניותיה של אבן קיסר מייצרת ללאומי פרטנרס תשואה של 650% על ההשקעה בתוך קצת מעל 6 שנים.

החתמים הראשיים של הצעת המכר היו ג'יי. פי. מורגן, ברקליס וקרדיט סוויס. החתמים קיבלו אופציה לרכוש במחיר הצעת המכר עוד 1.16 מיליון מניות שיביאו למימוש מלוא מניותיה של קרן טנא בחברה.

יוס שירן, מנכ"ל אבן קיסר, ציין שבעקבות הצעת המכר הצטרפו קרנות השקעה גדולות למשקיעי החברה וקרנות גדולות אחרות הגדילו את השקעתם בחברה. לדבריו, במהלך תהליך הצגת החברה לשוק האמריקאי שקדם להצעת המכר הביעו המשקיעים עניין רב בהתפתחותה של החברה בשוק האמריקאי.

שירן ייחס את הצלחת הצעת המכר לשני מנועי הצמיחה של החברה בשוק האמריקאי ובעולם כולו. הראשון הוא הגידול המהיר במספר התחלות הבנייה בשוק האמריקאי שמתאושש בשנה האחרונה משפל של 7 שנים, ובתהליך של גידול בחלקו של הקוורץ הטבעי על חשבון חומרי הגלם המובילים בשוק משטחי המטבח בארה"ב כמו למינציה גרנית ומשטחים סינתטיים כמו קוריאן.

לדבריו אבן קיסר מובילה את התהליך של גידול פי 4 בחלקו של הקוורץ הטבעי בשוק משטחי המטבח העולמי שנאמד ב-74 מיליארד דולר לשנה. כיום מגיע חלקו של הקוורץ הטבעי ל-8% בלבד משוק זה.

אבן קיסר מייצרת ומשווקת משטחים שעשויים מקוורץ טבעי (93%) בתוספת שרף פולימרי (7%) לשימוש במשטחי מטבח, חדרי אמבטיה וחיפויי קירות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ