סיטי: בזק הגיעה למחיר היעד; גולן - האיש הקובע בסלולר

סיטי: "גולן הוא זה שקובע את רמת התחרות בשוק הסלולר הישראלי ואין בכוונתו למתן רמת תחרות המחירים בטווח הקרוב, כפי שמקוות חברות הסלולר הוותיקות"

אמיר טייג
אמיר טייג

בשעה שמניות חברות התקשורת מזנקות בבורסות תל אביב וניו יורק, פירסם בנק ההשקעות סיטי שתי המלצות פסימיות יחסית על שוק התקשורת ישראלית. היום הפחית סיטי את המלצתו למניית בזק מ"קנייה" ל'ניטראלי"', ואתמול חידש הבנק את המלצת ה"מכירה" למניות סלקום ופרטנר. סיטי מסביר כי החליט להפחית את המלצתו לבזק שכן מניית החברה טיפסה בחודשים האחרונים והגיע למחיר היעד שהציב לה - כ-5.4 שקלים למניה לפני דיבידנד או 4.4 שקלים למניה אחריו. בשעה זו נחלשת מניית בזק בכ-1.7% לרמה של 5.21 שקלים.

באשר למניות הסלולר, האנליסטים של סיטי אגרסיביים הרבה יותר ואינם מתרגשים מהעלייה החדה של כ-25% שהתרחשה במניות אלו בחודש החולף. לאחר ראיון שביצעו האנליסטים של סיטי עם מיכאל גולן, בעל השליטה בגולן טלקום, הם מעריכים כי גולן הוא זה שקובע את רמת התחרות בשוק הסלולר הישראלי וכי אין בכוונתו למתן רמת תחרות המחירים בטווח הקרוב, כפי שמקוות חברות הסלולר הוותיקות.

סניף של חברת סלקום
סניף של חברת סלקוםצילום: טלי מאייר

"המפתח למצבן ארוך הטווח של חברות הסלולר הותיקות הוא גולן טלקום, שהוא כוח השינוי הגדול בתעשייה וקובע כיום את רמות המחירים בה. בניגוד למתחריו, גולן לא שינה את תעריפיו מאז ההשקה - 99 שקל - עבור חבילה ללא מגבלה ו-10 שקלים לחודש עבור חבילה בסיסית. המחוייבות של גולן למחירים אלו היא מאוד חזקה, ומצביעה כי גולן לא יעלה את מחיריו. מתחרים אחרים יוכלו להעלות את המחירים, אך הם יסתכנו בנטישת לקוחות. גולן מתכוון להמשיך ולהציע חבילות בעלות ערך גבוה ללקוח, בשילוב עם מבצעי קידום. הדבר מצביע כי בטווח הארוך קיימת תקרת מחיר בשוק הישראלי, כאשר הסיכון הוא כי המחירים ימשיכו לרדת", כך כתבו בסיטי.

האנליסטים של סיטי השווה בין קצב החדירה של גולן ולבין זה של FREE הצרפתית, שבעל השליטה בה מחזיק גם במניות גולן טלקום. לטענתם, לגולן כיום 240 אלף לקוחות, שהם נתח שוק של 2.5%. לשם השוואה, FREE אשר השיקה את השירות הסלולר המוזל שלה בצרפת שלושה חודשים לפני גולן, מחזיקה בכ-4% מהשוק הצרפתי.

עוד מציינים בסיטי כי בפגישתם עם גולן הוא העריך כי בתום השנה הנוכחית הוא יוכל לשחרר כ-60%-70% מהערבות בהיקף של 360 מיליון שקל, שאותה העמיד למשרד התקשורת כחלק מתנאי הרשיון שלו. כמו כן, העריך גולן כי עד תום השנה הנוכחית הוא יסיים פריסה של 900 אתרי סלולר, ויגיע לכיסוי של 60% מהמדינה. כיום, לגולן כ-400 אתרים פעילים.

לגבי בזק, סיטי אינם פסימיים אך כאמור החליטו להפחית את המלצתם בשל העלייה במחיר המניה. "אנחנו צופים הכרזה של משרד התקשורת בחודשים הקרובים על החלטתו לגבי רמות המחירים בשוק הסיטוני. הדבר יקבע את רמת התחרות בשוק התשתיות הקוויות בשנים הקרובות. אנחנו לא מאמנים כי התפתחות שוק הסיטוני של תשתיות תשפיע באופן מהותי על רווחי בזק, בהנחה שיקבע מחיר סיטוני של 60-60 שקל לקו לחודש. ברמות מחיר כאלו, אנחנו לא מאמינים כי יכנס מתחרה חדש שיאיים על בזק באמצעות הוזלה ניכרת", כותבים בסיטי.

מנגד, הם מציינים את פוטנציאל ההתייעלות שגלום בחברה במקרה בו יאשר לה משרד התקשורת לבצע שינויים מבניים הכוללים מיזוג בין זרועותיה. "אנחנו צריכים יותר ודאות בנושאים אלו על מנת לחזור ולהמליץ על 'קנייה'", מסכמים בסיטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker