ת"א סגרה בירידות: החברה לישראל איבדה 2.1%; כיל - 3.2%

דודי רזניק מלאומי שוקי הון: "סקירה אותה פרסם משרד האוצר מצביעה על התאוששות במשק בין הרבעון האחרון של 2012 לרבעון הראשון של 2013 - ההתאוששות אמורה לגרום לריבית להישאר קבועה בתקופה הקרובה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יום המסחר האחרון לשבוע החל את היום בעליות שערים קלות על רקע העליות החדות בבורסות וול סטריט אתמול בערב, אך סגר את היום בירידות שערים. המסחר במניית החברה לישראל המשיך לרכז עניין על רקע הצניחה החדה במניה אתמול, לאחר הודעתו של שר האוצר יאיר לפיד כי יתנגד לעסקת כיל-פוטאש. המניה ירדה היום בעוד 2.1% כשמניית החברה הבת כיל צנחה בעוד 3.2%.

מדד ת"א 25 סגר בירידה של  0.2% לרמת 1230.12 הנקודות; מדד ת"א 100 הפחית 0.2% לרמה של 1096.43 נקודות  ; מדד הבנקים עלה ב-0.7% בהובלת מניית בנק הפועלים שזינקה ב 0.7%  ומדד נדל"ן 15 נחלש ב-0.1%. מדד הביומד סגר עם עליה של 0.6%. מדד הנפט והגז השיל מערכו 0.9% על רקע אזהרתו של לפיד כי בכוונתו לכונן ועדה ממשלתית נוספת לבחינת מעמד אוצרות הטבע של ישראל.

בעקבות ההודעה, מנכ"ל נובל אנרג'י צ'ארלס דייוידסון הגיע ביום שני לישראל ונפגש עם ראש הממשלה ועם שר הכלכלה נפתלי בנט. דייווידסון אמר כי "אם חוק ששינסקי ייפתח - נשקול את פעילותנו בישראל". דלק קידוחים השילה מערכה 1.1% וקבוצת דלק נסחרת בירידה של 1.8%.מחזור המסחר הסתכם לקצת יותר ממיליארד שקל.

 נכון לסוף השבוע שעבר זינקו סך יתרות השורט על מניית החברה לישראל ביותר מ-3,000% לשווי של 580 מיליון שקל. אתמול הודיע לפיד כי הוא מתנגד לעסקה בה החברה תוכל למכור את החזקותיה בכיל ליצרנית האשלג פוטאש הקנדית.

איגרות החוב של צים נסחרות על רקע אסיפת המחזיקים שהסתיימה אתמול בה הצביעו על בקשתה של ההנהלת צים לקבל מכתב ויתור על עילת הפרה שיש לבעלי האג"ח על פי שטר הנאמנות.

צים, שבבעלות החברה לישראל, חייבת 2.76 מיליארד דולר, מתוכם 391 מיליון דולר למחזיקי איגרות החוב שלה. החוב לבעלי איגרות החוב אמור ליהפרע במהלך 2016 כאשר החברה רשאית לדחות אותו ל-2017 אם היחס בין החוב הפיננסי לרווח התפעולי התזרימי באוקטובר יהיה גבוה מ-3.1.

מניית רמי לויעלתה ב-2.5% על רקע הידיעה כי לוי ניהל מו"מ חשאי לרכישת סונול מחברת גרנית של דוד עזריאלי. ל-TheMarker נודע כי במו"מ, שהחל לפני כמה חודשים ולא הבשיל לכדי חוזה סופי, עזריאלי היה מוכן למכור ללוי את סונול ב-480-490 מיליון שקל.

בנק ההשקעות סיטי פירסם שתי המלצות פסימיות יחסית על שוק התקשורת הישראלי. סיטי הפחית את המלצתו למניית בזק מ"קנייה" ל'ניטראלי". אתמול חידש הבנק את המלצת ה"מכירה" למניות סלקום ופרטנר. בי קומיוניקשיין נפלה  ב-6.5% אינטרנט זהב השילה מערכה 7.5% בזק  ירדה ב-1.5% וסלקום עלתה  ב-2.4% 

סיטי מסביר כי החליט להפחית את המלצתו לבזק שכן מניית החברה טיפסה בחודשים האחרונים והגיע למחיר היעד שהציב לה - כ-5.4 שקלים למניה לפני דיווידנד או 4.4 שקלים למניה אחריו.

מניית כלכלית ירושלים, הנשלטת על ידי אליעזר פישמן, נסחרת על רקע הדיווח כי החברה הבנות שלה המחזיקות בפוטפוליו של 15 נכסים בצרפת ייכנסו להסדר חוב בנוגע להלוואה שהועמדה להם ב-2006 והיתה אמורה להיפרע במהלך 2013. כלכלית ירושלים הודיעה את מול כי חשיפתה לקפריסין הינה של 56-32 מיליון שקל.

מניות אי.די.בי אחזקות עולה בכ-0.5% על רקע הידיעה כי משרד האוצר העניק היתר שליטה לאדוארדו אלשטיין בכלל ביטוח. ההיתר מותנה בכך שאלשטיין יממש בסופו של דבר את האופציה להזרמה של 75 מיליון דולר נוספים לתוך גנדן הולדינגס. גנדן הגיעה להסכמות עם אלשטיין על הארכת האופציה להשקעה נוספת בגנדן עד ה-28 באפריל.

איגרות החוב הממשלתיות הצמודות חזרו להוביל את העליות בניגוד למגמה של הימים האחרונים, בהם ראינו עליות יותר חזקות באיגרות החוב השקליות. גם באיגרות החוב השקליות אנו רואים מגמה חיובית, אך היום היא יותר מתונה. איגרת החוב הצמודה ל-9 שנים עולה ב-0.17% ונסחרת בתשואה של 1.4%. איגרת החוב השקלית לתקופה של 10 שנים נסחרת ללא שינוי עם תשואה של 3.8%. מדדי התל בונד (20, 40, 60) נסחרים בעליות קלות של עד 0.05%.

דודי רזניק מנהל המאקרו של לאומי שוקי הון ציין כי "התפרסמה היום סקירה של משרד האוצר לגבי מצב הפעילות במשק. מהסקירה עולה כי ברבעון הראשון של 2013 יש התאוששות ביחס לרבעון האחרון של 2012 ויש שיפור בהלכי הרוח של הציבור. מדד מנהלי הרכש ומדד אמון הצרכנים הישראלי הצביעו על אופטימיות לגבי ההמשך. לכן, מדובר על שינוי מגמה שיכולה להשפיע על שוק האג"ח - כי הריבית צפויה להישאר יציבה בתקופה הקרובה בעקבות ההתאוששות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםמדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker