בלעדי

רמי לוי ושותף ניהלו מו"מ לרכישת סונול ב-490 מיליון שקל

המו"מ הופסק עקב נסיגת המשקיע הזר שהצטרף ללוי כשותף

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רמי לוי ניהל מו”מ חשאי לרכישת סונול מחברת גרנית של דוד עזריאלי. ל-TheMarker נודע כי במו"מ, שהחל לפני כמה חודשים ולא הבשיל לכדי חוזה סופי, עזריאלי היה מוכן למכור ללוי את סונול ב-480–490 מיליון שקל.

המחיר שנקב עזריאלי גבוה ב–20% מהמחיר האחרון שבו נרשמה סונול בדו”חות גרנית של הרבעון השלישי של 2012, 410 מיליון שקל. לוי, שנרתע מלהיכנס לעסקות ממונפות, התכוון לבצע את הרכישה יחד עם משקיע זר, שהחליט לסגת ממנה לאחר בדיקת נאותות שביצע.

רמי לויצילום: אוליבייה פיטוסי

מקורב למו”מ ציין כי “לא רק המחיר אותו נקב עזריאלי הרתיע, אלא גם העובדה שנוכח לדעת כי באותה התקופה הוא לא יוכל להוריד את המחירים”. עוד נקודה שהדאיגה את לוי היתה שפעילות סונול היתה גוררת מתן אשראי לא קטן ללקוחות”.

נראה כי לוי חשב שיוכל להשביח את סונול, כשלא רק חנויות הנוחות מעניינות אותו, אלא גם פעילות הדלקים עצמה. פעילות סונול היא סינרגטית למועדון הלקוחות הקיים של רמי לוי. באמצעות סונול יכול לוי להגיע ללקוחות חדשים, להגדיל את נאמנות הלקוח באמצעות הצעה של מבצעים אטרקטיביים לסל מוצרים גדול יותר, וכן לאפשר לו מענה למועדון הלקוחות של שופרסל שמשתף פעולה עם רשת התדלוק פז.

לסונול יש 234 תחנות דלק בישראל, לצדן 169 תחנות נוחות הפועלות תחת המותג Sogood, המגלגלות מחזור מכירות של 203 מיליון שקל נכון לרבעון השלישי של 2012. הבעייתיות מבחינת לוי היא שרק 40 מהתחנות של סונול הן בבעלות פרטית. הורדת מרווח מחירי השיווק של הבנזין גרמה לפגיעה קשה בתוצאות החברה, והובילה לכך שסונול החלה להיאבק על מחירי השכירות שהיא משלמת בתחנות התדלוק. מלחמה זו עלולה היתה להקשות על לוי להוריד את המחיר הסופי לצרכן.

העובדה כי מבחינת לוי סונול היא חברה טובה שתחנות התדלוק שלה פרוסות במקומות טובים בישראל, וקיים בה פוטנציאל השבחה באמצעות הפעילות הקמעונית שאותה הוא מנהל כיום - יכולה לגרום לכך כי העסקה תחזור לשולחן הדיונים, יחד עם שותף אחר. “אילו המשקיע הזר היה הולך על העסקה, לוי היה נכנס אליה”, אמר מקורב לפרשה.

האם לוי יוכל למצוא משקיע זר אחר שיוכל לעזור לו לרכוש את סונול או אף רשת אחרת? לוי כבר החל לקבל גושפנקא בינלאומית. בסוף מארס רכשה קרן MSD האמריקאית של מייקל דל 4.8% ממניות רמי לוי, ובשבוע שעבר רכשה קבוצת קרנות הנאמנות הבינלאומית פידליטי 5.03% מהחברה.

הכסף הזר שמסתובב סביב הרשת של לוי עשוי לתמוך בעתיד במהלך התרחבות גדול. קרנות נאמנות דוגמת זו של פידליטי הן משקיע פיננסי בלבד, אבל גופים אחרים יכולים בהחלט להעניק מימון למהלכים אסטרטגיים.

לוי סירב להתייחס לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker