מי "עשה כסף" על סירובו של יאיר לפיד לעסקת כיל-פוטאש?

יתרות השורט על מניית החברה לישראל זינקו השבוע ב-3,000% - והמניה צללה ב-6% בתום המסחר

דרור רייך

האם משהו ידע על התנגדותו של שר האוצר החדש יאיר לפיד לעסקת כיל-פוטאש? על אף שהמסחר בבורסת ת"א נחתם בעליות שערים של 0.3%, מניית החברה לישראל, החברה האם של כיל, שנסחרה ברוב שעות היום ביציבות יחסית, נפלה ב-5.9% בשעת המסחר האחרונה ומחקה 1.2 מיליארד שקל משווייה.

הנפילה נבעה מהודעתו של שר האוצר לפיד, כי בכוונתו להקים ועדה ציבורית שתבחן מחדש את כל זכויות המדינה במשאבי הטבע שלה המנוהלים על ידי חברות פרטיות.

מפעלי ים המלח של כילצילום: אמיל סלמן

על פי נתוני הבורסה לניירות ערך, לפני כשבועיים (ב-28 במארס) יתרות השורט על מניית החברה לישראל עמדו על 6,345 מניות בלבד, המגלמים שווי של 17.5 מיליון שקל. אולם, בשבוע שלאחר מכן (ה-4 באפריל) זינקו יתרות השורט על המניה בלמעלה מ-3,000% והגיעו לרמה של 217,735 מניות, המגלמות שווי של 581 מיליון שקל.

החברה לישראל מחזיקה ביצרנית הדשנים כיל, ובימים אלה מקדם בעל השליטה, עידן עופר, עסקה למכירת אחזקותיה של החברה בישראל בכיל לידי יצרנית האשלג פוטאש הקנדית.

כיל משתמשת במימי ים המלח להפקת הדשנים, ונהנית מזה שנים מרווחים גבוהים. רק השבוע נראו שר החוץ הקנדי ג'ון באיירד ואמיר אלשטיין, יו"ר החברה לישראל, מקדימים את ענייני פוטאש במסעדת מסה בתל אביב שממוקמת בקומת הקרקע של בניין המילניום בו שוכנים משרדיהן של כיל ושל החברה לישראל.

האם מישהו ידע שלפיד עומד להתנגד למזוג בין כיל לפוטאש, וכוונתו להקים וועדה להגדלת התמלוגים מכיל? קרטר וורת', המנתח הטכני הראשי של אופנהיימר, סיפר בעבר בראיון ל-TheMarker "כשיש "ווליום" גדול במניה - כלומר, מחזור המסחר שלה עולה בצורה יוצאת דופן, זה אומר שמישהו יודע משהו".

מכירה בחסר (המכונה גם "שורט", מאנגלית: Selling Short) הינה שיטה לעשיית רווחים כשערכו של נכס בסיס סחיר בשוק ההון נמצא בירידה. בשיטה זו נמכרים ניירות ערך או כספים שאינם בבעלות המוכר במטרה לגריפת רווחים במועד מאוחר יותר, אם ערכם אכן ירד.

המשמעות היא שהסוחר מקבל בהשאלה נייר ערך מבעליו ומוכר אותו בשוק. לאחר זמן מסוים עליו לרכוש אותו מחדש על מנת להחזירו לבעליו. אם בינתיים חלה ירידה בשערו של נייר הערך, הרי שמחיר המכירה גבוה ממחיר הקנייה, והעסקה היתה רווחית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker