מנכ"ל כיל: החברה משלמת את השיעור הגבוה ביותר של תמלוגים בעולם

בטקס שנערך בבורסה בתל אביב לרגל 20 שנות מסחר במניית כיל ו-30 שנה במניית החברה לישראל אמר סטפן בורגס כי "כישראלי חדש אני מופתע מכמות השטויות שנכתבת על כיל. חלקה של הממשלה מגיע כיום ל-35% מהרווח שכיל מפיקה בישראל וצפוי להגיע ל-45% בעקבות החקיקה החדשה"

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

"כישראלי חדש אני מופתע מכמות השטויות שנכתבת על כיל", אמר סטפן בורגס, מנכ"ל כיל, בטקס שנערך בבורסה בתל אביב לרגל 20 שנות מסחר במניית כיל ו-30 שנה במניית החברה לישראל. עיוות העובדות בנוגע לכיל פוגע בעובדיה ובשותפיה של כיל".

בורגס ציין כי חלקה של הממשלה מגיע כיום ל-35% מהרווח שכיל מפיקה בישראל וצפוי להגיע ל-45% בעקבות החקיקה החדשה בנושא עידוד השקעות הון והעלאת שיעור התמלוגים מהפקת אשלג בים המלח. לדבריו, זהו השיעור הגבוה ביותר בעולם של תמלוגים שמשלמת חברה כימית לממשלה.

צילום: סיון פרג'

בורגס הזכיר שהחברה שהחברה משלמת מיליארד שקל לממשלה ישירות בתמלוגים במסים ובמסים על דיווידנדים שהחברה מחלקת ובנוסף אחראית לתשלומי מיסים ב-2 מיליארד שקל שמשלמים עובדיה וקבלני המשנה של החברה. לדבריו, כיל מייצרת 1.5 מהתמ"ג של ישראל ו-20% מהתמ"ג בנגב.

בורגס אמר עוד בריאיון שנתן לסוכנות הידיעות בלומברג לפני הטקס שמיזוג בין כיל לפוטאש יחזק את החברה, אבל ציין שבשלב זה לא מתנהלים מגעים בין החברות. הוא התריע שכיל נמצאית בצומת הכרעה בנוגע לעתידה בשל הידלדלות עתודות הפוספט בנגב וציין כי העתודות מספיקות ל-10 שנים. לדבריו, אם קיימות עתודות פוספט זמינות בשדה בריר שבסמוך לערד הן יספיקו ל-30 עד 50 שנה, אך אם החברה לא תקבל היתר לפתוח מכרה באתר זה היא תיאלץ להפסיק את פעילות הפוספט במישור רותם תוך עשור, משום שכיום עלות הכרייה הן מהגבוהות בעולם.

עקיבא מוזס, המנכ"ל לשעבר של כיל וכיום יו"ר חברת בתי זיקוק (בזן), ציין שהפרטת כיל והנפקתה נעשו בתום עשור של דיון ציבורי שבו נשקלו שאלות כמו אם למכור את השליטה בה לגורם אחד או להסתפק בבעלות ציבורית דרך הבורסה.

מוזס התעמת עם ההערכה שכיל נמכרה על ידי הממשלה בנזיד עדשים ואמר כי הממשלה הפריטה את החברה לאחר שקיבלה חמש הצעות ובחרה בגבוהה בהן, שנקבה בשווי חברה של 1.2 מיליארד דולר בהשוואה לשוויה הנוכחי של החברה - 17 מיליארד דולר.

"כיום מחיר זה נחשב נמוך אבל מחיר המניה בבורסה נשאר באותה רמה כעשור, על אף שהחברות בנות ההשוואה אלינו כמו פוטאש הקנדית חזו בעלייה של עשרות אחוזים בשווי מניותיהם. העובדה שהשווי לפיו הופרטה כיל היה גבוה באה לידי ביטוי בכישלון שלנו לרשום את מניותיה למסחר בבורסה של ניו יורק ולונדון. אבל מאז כיל לא הביטה לאחור".

מוזס כינה את הפרטת כיל כהפרטה המוצלחת ביותר וציין שמכירותיה של החברה גדלו מ-1.2 מיליארד דולר ב-1992 ל-6.7 מיליארד דולר ב-2012 והרווח הנקי שלה גדל מ-65 מיליון דולר ב-1992 ל-1.3 מיליארד דולר ב-2012. מוזס הדגיש שהציבור הישראלי שמחזיק במישרין ובעקיפין ב-70% ממניותיה של החברה הרוויח עשרות מיליארדי שקלים מעליית שוויה של כיל, מ-3.4 מיליארד שקל ב-1992 ל-61 מיליארד שקל כיום.

ניר גלעד מנכ"ל החברה לישראל ויו"ר כיל אמר בטקס שכיום מרבים לדבר על שוויון בחלוקת העוגה ופחות על הגדלתה, וטען שהגדלת הרווחה לא תיתכן ללא צמיחה.

אסתר לבנון, מנכ"לית הבורסה לניירות ערך הביעה את דאגתה מהאפשרות שמניותיה של כיל יימחקו מהמסחר בבורסה בעקבות מיזוג אפשרי בינה לבין פוטאש הקנדית, שכן כיל מהווה 20% ממשקל המדינה במדדים הבינלאומיים. לדבריה, מחיקת כיל תוציא אותה מהמדדים הבינלאומיים ותגרום לירידה בהשקעות שעוקבות אחרי המדדים.

לבנון המליצה שבמקרה של מיזוג בין פוטאש לכיל יתבצע מיזוג חלקי שבו שתי החברות ימשיכו להיסחר בכל אחת מהבורסות שבהן נסחרו בעבר כפי שהדבר קרה במיזוג שיצר את חברת המכרות BHP ובמיזוג שיצר את חברת המזון ומוצרי הצריכה יוניליוור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker